fb pixel
Vyhledávání

Anula z Anuradhapuru: Tak dlouho otravujete královskou rodinu, až vás zapálí

Zdroj: YouTube.com - Time Traveller

Ambiciózní svůdná dáma s jedem je jedním z největších kulturních archetypů. Mezi její nejslavnější zástupce může patřit třeba Lucrezia Borgia nebo Batmanova Poison Ivy. Do češtiny kdysi brilantně překládaná jako Travička. Protože je to zároveň travička a zároveň travička. Geniální. Každopádně, ani madam Borgia nebyla prototypem téhle postavy. Ani zdaleka. Abychom našli první „otravnou“ dámu, budeme se muset přesunout do Asie a před náš letopočet. Za královnou Anulou z Anuradhapuru.

Jan Studnička
Jan Studnička 31.3.2021, 13:10

Srí Lanka

Anuradhapura existuje dodnes. Je to velké město na Srí Lance, konkrétně na ostrově Rajarata. Srí Lanka nebyla v prvním století před naším letopočtem bůhvíjak stabilním územím. Ostrovy se zmítaly v občanských válkách, králové si sedali na trůn, svrhávali se z trůnu, popravovali se navzájem.

Konkrétně na ostrově Rajarata zuřila občanská válka od roku 72 před naším letopočtem do 62 před naším letopočtem. Na trůně sedící Mahakuli se řezal s „rebelským králem“ Coranagou. Krvavý spor skončil Coranagovým vítězstvím a rebelský král se mohl po letech posadit na trůn, jenž mu právem náležel. Se svou královnou po boku. A vy už asi tušíte… její jméno bylo Anula.

Jako my máme Kosmovu kroniku, Srí Lanka má Mahavamsu. Je to dokument z pátého století, který formou epické básně vypráví historii království. A Mahavamsa zásadně označuje Anulu jako „nechvalně proslulou“. Coronaga podle všeho vládl dvanáct let, než ho jeho drahá z neznámých důvodů usmrtila jedem. Nejspíš ale měla domluvu s královskou opozicí, protože po Coronagovi nastupuje na trůn Kuda Tissa a bere si za ženu právě Anulu.

Jedem!

Kuda Tissa byl syn svrhlého krále Mahakuli. Kuda ale znamená malý, takže je dost pravděpodobné, že Tissa byl ještě dítě, když usedl na trůn, a reálnou moc v Anuradhapuru držela v rukou Anula. Tedy pravděpodobný důvod pro vraždu svého manžela. Kuda Tissa ale nežil dlouho. Podle Mahavamsy si Anula omotala kolem prstu kapitána palácové gardy a spolu s ním zorganizovala další puč.

Zatímco královna otrávila svého malého manžela, palácová garda se zbavila kohokoli, kdo by měl šanci oponovat. A po dlouhých letech se mohla Anula posadit na trůn. Neovládat království ze stínů, ale stát se oficiálním vládcem země. Nevydržela to ani půl roku.

Podle všeho se totiž zamilovala do nějakého truhláře nebo co, a aby jí žárlivý kapitán nedělal scény, pro jistotu ho vyřídila jako své ostatní milence a manžely. Jedem. Jenomže tenhle tah se jí nevyvedl. Bez svého velitele jí nebyla palácová garda zdaleka tak věrná, jak by si Anula ráda myslela.

Čtyři měsíce od její korunovace do města přitáhl Kutakanna Tissa. Starší syn zesnulého krále Mahakuli a bratr nebohého dítěte, které Anula otrávila. A garda mu v podstatě otevřela dveře do paláce. Kutakanna nechal Anulu přivázat ke kůlu a před očima všech dvořanů zaživa upálit na nádvoří paláce.

Pak že není historie fascinující.

Podobné články

Doporučujeme

Další články