La Quintrala
Začátek je jako z pohádky. Malá šlechtična Catalina vyrostla v nádhernou mladou ženu. Je to jedna z mála věcí, na které se všechny zdroje shodují. Natolik byla překrásná. Bílá pokožka, rudé vlasy, ještě rudější rty a zářivě zelené oči. To byl taky nejspíš důvod, proč se jí začalo říkat La Quintrala; podle jednoho extra vzhledného typu jmelí. A taky proto, že podle všeho právě šlahouny tohoto jmelí bičovala svoje podřízené.
Jak byla Catalina krásná, tak byla krutá. Ke svým sloužícím se vždycky chovala povýšeně a velice často je s extrémní brutalitou trestala za úplné marginálie. Zvrácená povaha ale nesměřovala jenom na podřízené. Její první opravdovou obětí byl její nemocný otec, tomu přimíchala jed do jídla. Bylo jí osmnáct let.
Dnes těžko soudit, kolik členů rodiny zemřelo tímhle způsobem. Víme jenom, že Catalina postupně zdědila velké množství majetku a půdy. Zisk nicméně nebyl jejím jediným oblíbeným motivem. Občas prostě vraždila, protože se nudila. Třeba své milence. Podle legendy ubodala maltézské rytíře, protože nebyli ochotní vyměnit s ní svůj kříž za polibek. A jiná pověst zase zmiňuje, že Catalina poslala jistému šlechtici velice provokativní milostný dopis a pozvání na večeři. Zavraždila ho hned po příjezdu.
Ale ta poslední historka nejspíš pravdivá nebude, protože madam de los Ríos y Lísperguer se nikdy pořádně nenaučila číst ani psát.
El Ingenio
Catalina se nakonec usadila na ranči El Ingenio. To ve španělštině znamená vynalézavost. A celkem příhodně, protože šlechtična byla v trestání otroků velice vynalézavá. A to jak v metodách mučení, tak v hledání důvodů, proč někoho mučit. Často říkala, že se na ni žádný muž nikdy nebude „divně dívat“. Její teror došel tak daleko, že se nakonec otroci na El Ingenio vzbouřili, ale protože se jim nepodařilo dobýt žádnou budovu, rozhodli se zdrhnout. Doña Catalina neváhala utratit velkou sumu peněz za to, aby je všechny nechala dovléct zpátky a velkou část z nich exemplárně popravit.
Právě tenhle incident si ale získal pozornost autorit, takže bylo proti šlechtičně zahájeno tajné vyšetřování. Po několika měsících pátrání a výslechů byla zatčena a souzena za nehumánní zacházení s otroky a řadu vražd. Díky svému vlivu a enormnímu množství peněz ale byla Catalina osvobozena a spokojeně dožila na svém ranči, kde umřela ve věku jednašedesáti let. Což byl na koloniální Chile velice požehnaný věk.
La Quintrala se stala symbolem útlaku a zkorumpovanosti šlechty i koloniální nadvlády. Její příběh je v jihoamerické kultuře dodnes živý.