fb pixel
Vyhledávání

7 tajů české hospodské gastronomie

Vytáhli jsme z Američanů cestujících po našich končinách jejich dojmy z české kuchyně čtvrté cenové skupiny. Tohle jsou jejich doslovné citace:

Václav Rybář
Václav Rybář 9.7.2014, 18:00

1. Vepřové koleno

Klasterni Senk Koleno www.seriouseats.com Tohle jsme si pamatujeme z německých hospod. Komicky přerostlý pokrm budí u okolních přísedících nadšení a občas vám vyslouží i potlesk. Prkýnko místo talíře dotváří atmosféru pravěké hostiny, ale když se koleno umí, není to nic neotesaného. Naopak, maso jde hezky od kosti a s kvalitní hořčicí chutná skvěle.  

2. Tatarák

U pinkasu tatarak www.seriouseats.com Syrové hovězí maso, ke kterému budete potřebovat manuál. My jsme tedy napoprvé nevěděli, že si musíme tatarák sami namíchat (pokud se na to necítíte, řekněte si, ať vám ho smíchají předem), a pak jsme trochu bojovali s topinkami, než nám někdo poradil, že je máme potřít česnekem, který jsme do té doby polykali celý, protože jsme měli pocit, že takhle se to dělá. Jakmile poznáte, jak na to, je to parádní předkrm.  

3. Bramborá(č)ky

Bramboráčky; potato pancake; klasterni senk www.seriouseats.com Klasické české bramboráky jsou trochu jiné než naše potato pancakes. Jsou chuťově výraznější, jsou v nich bylinky a spousta česneku. Dají se sehnat čerstvě dělané v nejrůznějších stáncích. V hospodách je mají většinou jen ohřívané. Neplést s bramboráčky, což jsou právě klasické a chuťově poměrně mdlé bramborové placičky, které jsou v nabídce jako příloha k nejrůznějším jídlům. Nejlépe se asi hodí k těžkým omáčkám a gulášům.  

4. Nakládaný hermelín

U Fleku Nakladany Hermelin www.seriouseats.com Trochu jako camembert, ale s mnohem výraznější vůní. Dostanete ho na talíři s papričkami nebo okurkou, politý notnou dávkou oleje, ve kterém byl sýr několik dní louhovaný. I s vydatnou porcí chleba se jedná o výrazné jídlo, které nedoporučujeme konzumovat bez patřičné dávky piva.  

5. Utopenec

klasterni pivovar strahov utopenci www.seriouseats.com Klobásy nebo párky (konkrétně prý liberecké párky, jak nám tvrdili v jedné z hospod) naložené ve výrazném octovém nálevu, spolu s bylinkami, paprikou, pepřem a spoustou cibule. Utopenec nebo utopenci se jedí studení s chlebem a pivem. Bez těchto dvou příloh to ani nemá smysl. Hospodský nám říkal, že utopenec se musí spláchnout, jinak není utopenej. Název prý vznikl podle vynálezců této pochoutky, kteří se utopili při opravě mlýnského kola. Jinde zas tvrdí, že je to podle toho, jak se párky topí v nálevu.  

6. Svíčková

Svickova Na Smetane www.seriouseats.com Typická česká kuchyně, kterou najdete v těch lepších hospodách. Všude ji dělají jinak, ale základem je zeleninová omáčka, kvalitní hovězí (to říká sám název) a knedlíky. Někde je omáčka pasírovaná, jinde ne. Někde je s houskovými knedlíky, jinde s variací. Někdy byla do zelena, jindy do hněda. Někdy se šlehačkou, jindy jen s citronem. A všichni Češi nám říkají, že jejich maminky ji dělají mnohem lepší než v hospodě. Jednou jsme dokonce narazili na svíčkovou se sekanou, i když jsme měli pocit, že se jídlo jmenuje právě podle použitého masa.

7. Španělský ptáček

spanel www.seriouseats.com Další údajně česká klasika, ale s cizokrajným názvem. O žádného ptáčka ale prý nejde. Je to svinutý kus hovězího masa, ve kterém je párek, vajíčko a okurka. A někdy i něco jiného. Každý prý španělského ptáčka dělá jinak a navzdory názvu tvrdí, že jde o klasiku české kuchyně. Dejte si pozor, maso je totiž často spojené nití, kterou musíte nejdřív překrojit. Jinak ji budete tahat ze zubů. Česká kuchyně vůbec jídla pojmenovává zajímavě. Viz další pták – Moravský vrabec, který je pro změnu obměnou vepřo, knedlo, zelo, ale s jiným druhem knedlíků a špenátem.      
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články