fb pixel Zombie sýkorky a jiné potvory: 5 případů krutosti roztomilých ptáčků – G.cz
Vyhledávání

Zombie sýkorky a jiné potvory: 5 případů krutosti roztomilých ptáčků

Každému živočišnému, ba i rostlinnému druhu chrastí ve skříni nějaký kostlivec. Ale my lidi máme co říkat, těch našich jsou plné velkosklady.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 20.5.2018, 15:01

1. Vlaštovka

Snímek obrazovky 2014-10-03 v 15.18.10

Fikanou, leč brutální strategii kukaček určitě znáte. Něco podobného provádějí i vlaštovky, v jejich případě se však jedná o tzv. vnitrodruhový hnízdní parazitismus.

Znamená to, že se snaží propašovat svá vejce zase jen do hnízd vlaštovek (ne jiných druhů ptáků). Vlaštovky se tomu navzájem brání třeba tím, že snášejí vejce v jinou dobu než páry vlaštovek v sousedních hnízdech. Taky si agresivně hlídají hnízda před vniknutím cizích samic.

Představte si, jak by to vypadalo u lidí. Otec a matka by v porodnici strážili postýlku se svým miminem a dávali bacha, jestli se k ní neplíží nějaká cizí paní s břichem. Nebo jestli se jim sice nenarodil jen jeden potomek, ale v postýlce nejsou najednou dvojčata.

2. Straka

magpi_tcm9-327596 Při pohledu zblízka přenádherný, designově zbarvený opeřenec. V Česku se strakám daří dobře – jako tzv. synantropní druh dovedou velmi dobře využít prostředí změněné člověkem. A využívají i jiné ptáky, zejména menší pěvce. Straky mívají na jaře snůšku o něco dříve než ostatní ptáci. A jakmile přijdou na svět malá stráčata, jejich rodiče neomylně zamíří do (možná již předem vytipovaných) hnízd sousedů, kde buďto kradou vejce nebo čerstvě vylíhnutá ptáčata, kterými pak vykrmují svoje ratolesti.

3. Střízlík

Snímek obrazovky 2014-10-03 v 15.21.16 Jsou to malí, nenápadní, dalo by se říct až nudně stereotypní ptáčci. A přitom jsou to rození agresoři non plus ultra. Živí se ponejvíce hmyzem – jsou prakticky neustále soustředěni na jeho lov a zároveň na obranu svého teritoria, z něhož se snaží vyštípat všechny ptačí vetřelce. V hnízdní sezóně ještě přitvrdí – nejen, že přivandrovalce zaženou, ale pronásledují ho tak dlouho, dokud nenajdou jeho hnízdo, které pak zdemolují i s vejci či mláďaty. Ne, nedělají to kvůli potravě, prostě ho potřebují zničit. Mezitím tím vším shonem ale stačí zabezpečovat vlastní potomstvo, které mají většinou s několika samicemi ve více hnízdech.

4. Sýkorka

Snímek obrazovky 2014-10-03 v 15.24.04 Roztomilý ptáček, jehož teskné pípání u zimního krmítka bere tak romanticky za lidské srdce. Jenže stačí jen neposlouchat, ale i sledovat – a srdce vám poskočí až do kalhot. Sýkorky totiž právě u krmítek útočí na jiné ptáky a po vzoru zombies pasou po jejich mozcích. Zobákem jim rozklovají lebku a obsah vyjedí. Stejně jako ptáky likvidují i zimující netopýry, pokud na ně narazí. A opět sežerou jen mozek, zbytek nechají být. Kdo neveří, ať tam běží. Kam? Sem:

Obsažnější článek od ornito-odborníků na téma zombie sýkorek najdete TADY.

5. Strakapoud

Snímek obrazovky 2014-10-03 v 15.26.05 Sýkorkám ale dokáže zatnout tipec strakapoud. Šmrncovně zbarvený pták, který v parkové a lesní symfonii obstarává kulometné perkuse. Živí se sice převážně hmyzem, ale za jistých okolností napadá i hnízda jiných ptáků umístěná ve skulinách a dutinách, přičemž nejznámější jsou případy právě sýkorek. Malý vstupní otvor si nejdřív klováním zvětší, a pak vnitřek hnízda „vystřílí zobákem jak motorová sbíječka. To je predátor blbec,“ jak jsme kdysi zaslechli vyprávět věhlasného ornitologa Pavla Řepu ze západních Čech.

Anketa

Byli jste někdy svědky krutého chování ptáčků?

Anketa se načítá...

Podobné články

Doporučujeme

Další články