Záchrana pro narkomany aneb jak funguje metadon

Obrázek uživatele Martin Miko
15.8.2017, 09:08

Pro drogově závislé, kteří se snaží omezit přísun narkotik, je metadon dobrým sluhou, který snižuje abstinenční příznaky závislých a zároveň ho lze užívat takřka denně v delším časovém období. Jedná se však o lék, nebo drogu? Kritici metadonu tvrdí, že jeho užívání je v podstatě vyháněním čerta ďáblem. Vyvinut byl těsně před 2. světovou válkou německými vědci a posléze se dostal do celého světa.

Dlouhotrvající účinky za skvělou cenu

Ačkoliv byl metadon poprvé syntentizován dva roky před 2. světovou válkou německými vědci Maxem Bockmuhlem a Gustavem Ehrhartem v IG Farben, jeho historie sahá až na konec 19. století, kdy byl postupně vyvíjen jakožto lék, který by dokázal utlumit silné bolesti. Cílem německých vědců bylo primárně vynalézt analgetikum se snadnějším využitím během operací a menší návykovostí pro lidské tělo, což se 11. září roku 1937 také podařilo.

Na světový trh se metadon dostal až po válce. Poprvé ho uvedla na trh americká společnost Eli Lily and Company jakožto analgetikum s obchodním názvem Dolphine. Od té doby se tento lék využívá především k léčbě drogově závislých lidí. Rovněž se používá při chronických bolestech lidí s rakovinou, chronickými bolestmi zad nebo osteoartrózou. Své místo na trhu léků si metadon našel zejména kvůli svému dlouhodobému působení v lidském organismu. Významnou roli zde hraje i nízká cena. V porovnání s analgetikem demerolem je léčba metadonem v podstatě 6krát levnější.

Scientologové tvrdili, že vznikl jako pocta Hitlerovi

Co se týče starého obchodního názvu Dolphine, tak se mnoho Američanů domnívalo, že lék byl vytvořen německými vědci jakožto pocta Adolfu Hitlerovi. Původně se totiž jmenoval Adolphine. Toto tvrzení prezentovala zejména scientologická církev a dokonce tuto hypotézu několikrát zmínil Tom Cruise v rozhovorech pro časopis Entertainment Weekly. Bylo ale založeno na výmyslu, jelikož pojmenování Adolphine vzniklo až později. Starý název Dolphine je odvozen z německého slova Dolophium, což znamená ve volném latinském překladu „konec bolesti“.

Metadon má stejné účinky jako heroin či morfin, jelikož působí na stejné receptory, proto se hojně využívá při léčení závislých osob na analgetikách. Samotné užití metadonu navozuje příjemné stavy, které doprovází otupělost. Vzhledem k tomu, že je velmi dobře rozpustný v tucích, vydrží účinkovat v průměru 24 až 48 hodin, což umožňuje lidem závislých na heroinu aplikovat dávku jednou denně. Nevýhodou při pravidelném užívání je vytvoření poměrně silné závislosti během krátkého období.

Další věc po odvyknutí na opiátech díky metadonu je odvykací kůra od metadonu. Průzkumy ukazují, že 97 % osob závislých na metadonu chce přestat, avšak panuje u nich strach z vážných abstinenčních příznaků po dlouhodobém užívání. V některých státech je dokonce metadon zakázán.

A zde je 5 chytrých drog, které neničí zdraví.


Komentáře