fb pixel Začalo to letákem: Kdo je Mikuláš Minář, strůjce největší české demonstrace od roku 89? – G.cz
Vyhledávání

Začalo to letákem: Kdo je Mikuláš Minář, strůjce největší české demonstrace od roku 89?

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Praha včera zažila největší demonstraci od roku 1989, kdy se spolku Milion chvilek pro demokracii podařilo zaplnit téměř celou Letenskou pláň. Něco takového se žádné občanské iniciativě od Sametové revoluce nepovedlo. Kdo za tímto obřím projektem stojí? Soros, zahraniční vlády, akademici, nebo snad vládní opozice? Ale kdeže; celou věc řídí parta mladých vysokoškoláků, které vede aktivista Mikuláš Minář.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 24.6.2019, 11:31

Na počátku byl Babišův leták

Včera dokázal spolek Milion chvilek pro demokracii něco, co se od listopadu roku 1989 nepodařilo žádné občanské iniciativě. Letenská pláň, místo největší a nejzásadnější manifestace Sametové revoluce, bylo v nedělních odpoledních hodinách zaplněno k prasknutí lidmi, kteří přišli pokojnou cestou vyjádřit svůj nesouhlas s politikou a osobou premiéra Andreje Babiše. Mezi řečníky, kteří mluvili k téměř 280 tisícům hlav, se ke konci objevil i mladý student filozofie, Mikuláš Minář, předseda spolku Milion chvilek za demokracii. Co přimělo mladíka z Vodňan, aby přerušil studium a vrhl se na dráhu profesionálního občanského aktivisty?

Šestadvacetiletý Minář v rozhovorech častokrát popisuje, jak na podzim roku 2017 našel v poštovní schránce v jižních Čechách volební leták hnutí ANO s názvem „Smlouva Andreje Babiše s Občany České republiky“ – jednalo se o patnáctibodový pamflet, ve kterém tehdy teprve budoucí premiér země sliboval občanům mimo jiné rozvíjet a podporovat demokracii. A právě tato část volebního letáku zvedla Mináře ze židle; jak chce člověk, který je trestně stíhán a zároveň vlastní největší média v zemi podporovat demokracii? O několik dní později se Minář rozhodl iniciovat petici, která žádala, aby předseda hnutí ANO tyto své předvolební sliby splnil.

Chceme veřejnou schůzku

Prvním výsledkem jeho aktivistického úsilí byla první petice s názvem „Chvilka pro Andreje“, kterou spolu s dalšími spolužáky Filozofické fakulty předal na 28. výročí Sametové revoluce samotnému Andreji Babišovi. Premiér na požadavek dodržování svých předvolební slibů o ochraně demokracie zareagoval pozváním Mináře a jeho spolupracovníků na soukromý rozhovor, což ale bylo jimi odmítnuto s tím, že by se měli oba tábory setkat veřejně před zraky občanů. Na to ale premiér odmítl přistoupit. Je možné, že právě první Minářovo odmítnutí nabídky soukromé schůzky je důvodem, proč Babiš opakovaně obviňuje spolek Milion chvilek s nezájmu o dialog s ním.

Aby se mohl naplno věnovat občanskému aktivismu, přerušil v lednu 2018 tento nadaný dvojitý člen obce Univerzity Karlovy studium na Filozofické a Evangelické teologické fakultě, a to i přesto, že podle nedávného vyjádření vyučujících patřil k nadprůměrným studentům. V zápětí spolu s dalšími spolužáky založil občanský spolek Milion chvilek pro demokracii, který uspořádal řadu demonstrací, jejichž vyvrcholením, alespoň prozatím. byl včerejší masivní Letenský protest.

Kromě obrany demokracie a právního státu má Mikuláš Minář i další zájmy, byť o svém soukromém životě tento vodňanský rodák mluví spíše málo. Od roku 2017 je ženatý a zatím bezdětný. Je aktivním členem Církve bratrské, rád čte a chodí pěšky k moři. A co jeho největší zájem? „Rád žiju ve svobodné zemi“ uvádí předseda největší občanské iniciativy v republice na svém webu.

A tady si můžete prohlédnout vtipné transparenty z Letenské demonstrace.

Podobné články

Doporučujeme

Další články