fb pixel Za svobodu je třeba neustále bojovat: 5 autorů, které připomíná letošní den vězněných spisovatelů – G.cz
Vyhledávání

Za svobodu je třeba neustále bojovat: 5 autorů, které připomíná letošní den vězněných spisovatelů

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

15. listopad je mimo jiné dnem vězněných spisovatelů, což je vzpomínka na ty, kteří byli nebo jsou perzekuováni za svá slova. Vymyslelo jej celosvětové sdružení spisovatelů neboli Mezinárodní PEN klub, který už existuje bezmála 100 let a kromě jiného se snaží poukázat na spisovatele, kteří jsou vězněni, mučeni, nebo kterým je vyhrožováno kvůli výkonu jejich profese.

Václav Roman
Václav Roman 15.11.2018, 09:43

Braňme svobodu slova

Představitelé totalitních režimů moc dobře ví, jak nebezpečné pro ně a pro daný režim jsou myšlenky literátů, které se nekontrolovaně šíří mezi obyvatelstvem. Se snahou umlčet hlas disentu jsme se ostatně setkali v minulém století i u nás a je dobře, že vězení už našim spisovatelům a novinářům za jejich názory nehrozí. Ne všude ve světě je tomu stejně, existují místa, kde se spisovatelé a novináři musí o svůj život obávat. A právě proto má den vězněných spisovatelů v kalendáři své místo.

Výbor pro uvězněné spisovatele vznikl v rámci PEN klubu v roce 1960, ve svých počátcích si kladl za hlavní cíl potlačit věznění spisovatelů a násilné umlčování jejich projevu. Literáti neměli být vystavováni zvůli režimu. Proti tomu bojuje výbor dodnes. Aktuálně poukazuje na zhruba tisícovku spisovatelů a novinářů, kteří jsou v souvislosti s výkonem své profese v ohrožení. Někteří jsou vězněni, další mučení, jiní dokonce popravováni.

U nás se můžete dostat k dílu autorů, kteří nemohou publikovat ve svých zemích. Knihovnička Českého centra Mezinárodního PEN klubu jejich tituly vydává – mezi těmito spisovateli je například kubánský básník Jorge Olivera nebo čínský literární kritik Liou Siao-po, který byl v roce 2009 uvězněn jako signatář Charty 08 a v roce 2010 získal Nobelovu cenu míru.

PEN klub každý rok klade důraz na pět pronásledovaných spisovatelů, letos se rozhodl vyzdvihnout následující:

1. Dawit Isaak

Dawit Isaak je oceňovaný eritrejsko-švédský spisovatel, dramatik a novinář, který je vězněn v Eritreji. Izolován od společnosti je už 17 let! Je považován za zrádce eritrejské vlády a kvůli tomu je od roku 2001 ve vězení. Neproběhl s ním žádný soudní proces.

2. Miroslava Breach Velducea

Miroslava Breach Velducea byla mexická investigativní a válečná novinářka, která byla v loňské roce v Mexiku zavražděna. V roce 2017 bylo v Mexiku zavražděno celkem 6 novinářů! Miroslava Breach Velducea udělala například reportáž o porušování lidských práv, obchodování s drogami a korupci vlády.

3. Oleg Sentsov

Oleg Sentsov je ukrajinský režisér ruské národnosti a občanský aktivista. Byl například odpůrcem připojení Krymu k Rusku. Na jedné z demonstrací byl zatčen a později byl souzen. Vojenský soud v jihoruském Rostově na Donu jej v roce 2015 odsoudil k 20 letům vězení.

4. Shahidul Alam

Shahidul Alam je oceňovaný fotoreportér a spisovatel. Je také aktivista a za své názory byl ve svém domě v bangladéšské Dháce zatčen a od srpna 2018 je držen ve vazbě.

5. Wael Abbas

Wael Abba je celosvětově uznávaný egyptský novinář, blogger a bojovník za lidská práva. Poukázal například na případy policejní brutality. Byl zadržen a od května 2018 se na svobodu nedostal a čelí řadě kontroverzních obvinění. Například ze zneužití sociálních sítí či šíření falešných zpráv.

A zde akce, kterými oslavit 17. listopad: Korzo Národní, antibabišovská demonstrace a 5 dalších.

Podobné články

Doporučujeme

Další články