Z nezvýznamného egyptského krále světovou celebritou: před 93 lety vstoupil Carter do Tutanchamonovy hrobky

Obrázek uživatele vaclav.roman
05.10.2018, 13:47

Dnes je to přesně 93 let, co britský archeolog Howard Carter vstoupil do pohřební komory faraona Tutanchamona. Oproti jiným posledním místům odpočinku egyptských králů, která byla lupiči zcela vykradena, zde na objevitele čekal opravdový poklad. Až do slavného objevu nepatřil Tutanchamon mezi nejvýznamnější panovníky. Carter měl dokonce prohlásit, že jeho největším činem bylo, že zemřel a byl pochován. A nalezen, dodáváme.

Objev tisíciletí

Carter narazil na panovníkovu hrobku v Údolí králů už tři roky předtím, než se mu do ní podařilo dostat. Pátral po ní dlouhých patnáct let, úspěch se dostavil 4. listopadu 1922. Sám tehdy nejspíše netušil, jak významný objev se mu tehdy podařil. Hrobka byla neporušená, opatřená pečetěmi strážců údolí.

Je zakořeněný mýtus, že nebyla nikdy vykradena. Ano, unikla naštěstí pozornosti novodobých vykradačů hrobů, ale v minulosti se do ní několik nezvaných návštěv podívalo. Nezmizelo však velké množství pohřebních předmětů a hrobka byla znovu zapečena. To se stalo za vlády Ramesse VI.

Právě takto zapečetěnou hrobku se Carterovi podařilo objevit. Následovaly dlouhé a náročné práce na odkrývání vstupu pohřební komory, nacházelo se zde velké množství pohřebních artefaktů, než se archeologům naskytl pohled na zachovalý faraonův sarkofág včetně posmrtné masky. Tělo faraona spočívalo v několika rakvích.

Oproti jiným hrobkám se tato řadí k těm menším, ale za to oplývala velkým množstvím předmětů. Ty se daly počítat na tisíce a když byly dopraveny do káhirského muzea, zaplnily celých dvanáct výstavních hal.

V hrobce archeologové nalezli kompletní pohřební výbavu. Byly zde předměty pro posmrtné potřeby pohřbeného faraona. Věci jako potraviny, oděvy, nádoby s vínem a vodou, také se zde nacházely různé sošky, luky, rozložené válečné vozy, pohřební lehátka, truhlice plné šperků atd.

Kdo byl Tutanchamon?

Zkrátka objev světového významu, který vzbudil zájem o postavu pohřbeného faraona. Kdo to vlastně byl? Tento egyptský král náležel do 18. dynastie a vládnout měl mezi lety 1332 – 1323 před naším letopočtem. Lze se setkat i s jinými daty, ale každopádně to není příliš dlouho. Na trůn usedl jako devítiletý chlapec a během své vlády nechala například opravit řadu chrámů a památek. Také dal vystavět velké množství soch.

Zahynout měl podle vědců v devatenácti letech, bez dědiců. Protože zemřel velmi mlád a nečekaně, nebyla jeho hrobka zcela dokončena, a tak muselo být zvoleno náhradní místo jeho posledního odpočinku.

A zde si můžete přečíst o nedávném obrovském úspěchu českých egyptologů.


Komentáře

Doporučeno pro vás