fb pixel You know I'm bad!: 5 nejradikálnějších bojkotů Michaela Jacksona po odvysílání dokumentu o prznění dětí – G.cz
Vyhledávání

You know I'm bad!: 5 nejradikálnějších bojkotů Michaela Jacksona po odvysílání dokumentu o prznění dětí

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Po odvysílání nového kontroverzního dokumentu Leaving Neverland, který odhaluje zákulisí kauzy Michaela Jacksona ohledně sexuální obtěžování dětí, došlo k podstatnému přehodnocení pohledu na jednoho z nejpopulárnější umělců všech dob. A to dost radikálně – jako první začala rádia bojkotovat Jacksonovu hudbu, následovalo bourání soch hudebníka a věci došly tak daleko, že byl z vysílání stažen i legendární díl Simpsonových, ve kterém Jackson v roce 1991 vystoupil.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 11.3.2019, 13:28

1. Kanadský hudební bojkot

Jako první přišli o Jacksonovu hudbu posluchači v kanadském Montrealu, kde tři největší hudební stanice přestaly s vysíláním hudebníkovy tvorby už 4. března. Podle mluvčího společnosti Cogeco Media, která zmíněná rádia vlastní, tak došlo na žádost posluchačů, kteří požadovali zákaz vysílání Jacksonovy hudby. Vedoucí marketingu a komunikace společnosti Christine Dicaire uvedla: "Nasloucháme komentářům posluchačů a dokument Leaving Neverland vyvolal určitou reakci.“

2. Novozélandský celonárodní zákaz hudby

V Novém Zélandu došlo ještě k radikálnějšímu kroku, kdy společnosti NZME a MediaWorks, které vlastní všechny velké rozhlasové stanice této ostrovní země, odstranily ve středu 6. března Jacksonovy písně ze svých playlistů. "Není naší prací rozhodovat, zda Michael Jackson je nebo není vinný z pedofilie. Naší snahou je pouze v rádiích vysílat tu hudbu, kterou chtějí lidé slyšet," uvedl vedoucí obsahu MediaWorks Leon Wratt.

3. Odstranění sochy z britského muzea fotbalu

Podobně jako se v Československu po revoluci bouraly pomníky Lenina a Gottwalda, rozhodlo se britské muzeum fotbalu (National Football Museum) v Manchesteru odstranit sochu Krále popu, kterou vystavovalo od roku 2014. Sochu si objednal Mohammed Al Fayed, bývalý vlastník fotbalového týmu Fulham FC a Jacksonův přítel, který jí původně nechal vystavit před stadionem týmu v roce 2011. Poté co klub v roce 2013 koupil nový majitel, byla socha vystavena právě v muzeu.

4. Deinstalace voskové figuríny z nejstaršího dánského obchoďáku

Kodaňské Roedovre Centrum odstranilo Jacksonova voskového dvojníka poté, co obdrželo přes 15 stížností povětšinou od rodin s dětmi. Vedení obchodního domu pak svůj krok vysvětlilo tím, že nechce zbytečně provokovat své zákazníky. Socha byla vystavena v rámci výstavy ku příležitosti zahájení zimních prázdnin, kdy krom Jacksona mohou zákazníci vidět ještě voskovou Marilyn Monroe nebo Julie Roberts. Jacksonovo místo nezůstalo dlouho prázdné, nahradil ho totiž voskový Brad Pitt.

5. Stažení epizody Simpsonů s Jacksonem v hlavní roli

Zřejmě nejradikálněji se s kauzou vypořádali producenti seriálu Simpsonovi, kteří se rozhodli stáhnout z vysílání epizodu Stark Raving Dad z třetí řady, ve které vystoupil Michael Jackon, který namluvil postavu duševně nemocného Leona Kompowského, který si myslí, že je právě Jackson. Výkonný producent James L. Brooks, který seriál vede od jeho počátku k tomu uvedl: "Odmítám jakékoliv "pálení knih“, ale tohle je naše kniha a myslím si, že máme právo z ní odstranit jednu kapitolu.“

Stažení epizody slavného seriálu patří k nejrazantnějším krokům, které producenti učinili – naposledy k něčemu podobnému došlo, když byla po útocích z 11. září stažena epizoda, ve které se žlutá rodinka vydá k newyorkským Dvojčatům, tedy budovám Světového obchodního centra – v posledních letech se ale do vysílání vrátila. Zda k tomu časem dojde i v Jacksonově případě, je prozatím neznámé.

A tady si přečtěte o tom, jak dokument Bratři Okamurové odkrývá prostředí, které dalo vzniknout "fenoménu Tomio"

Podobné články

Doporučujeme

Další články