fb pixel Wil Wheaton: Dětská hvězda ze Star Treku, která se v dospělosti stala kamarádem Sheldona Coopera – G.cz
Vyhledávání

Wil Wheaton: Dětská hvězda ze Star Treku, která se v dospělosti stala kamarádem Sheldona Coopera

Zdroj: Profimedia

Když se v Česku řekne jméno Wil Wheaton, všem se automaticky vybaví postava z amerického sitcomu Teorie velkého třesku, v němž si tento americký herec zahrál sám sebe. Ve Spojených státech je však známý jako dětská filmová hvězda, ze které se postupem času stal milovník komiksů, videoher a nerdovství. Wil Wheaton zůstane navždy dítětem, i když 29. července oslavil 51. narozeniny.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 1.8.2023, 12:26

Legenda už od základky

Wil Wheaton, celým jménem Richard William Wheaton III., se narodil v roce 1972 v Kalifornii do rodiny lékaře a herečky. To byl možná ten pravý důvod, proč z něj chtěla matka mít taky malého herce. I proto ho už od dětství tahala po konkurzech a castinzích. Nicméně v malém Williamovi zřejmě nějaký ten herecký talent po matce byl, když se mu už v devíti letech podařilo debutovat se svou první hereckou rolí, a to konkrétně v roce 1981 v televizním filmu A Long Way Home neboli Dlouhá cesta domů. O rok později následovala i jeho premiéra v dabování, když namluvil postavu myši Martina Brisbyho v animovaném filmu Tajemství N.I.M.H. Pak už to šlo všechno nicméně po másle. V roce 1986 se mu podařilo zahrát v dobrodružném filmu Stůj při mně, který byl natočen podle knižní předlohy Stephena Kinga. Zde si zahrál i s dalšími mladými herci, ze kterých se postupně staly filmové hvězdy. Namátkou můžeme jmenovat například Kiefera Sutherlanda, Rivera Phoenixe nebo Johna Cusacka.

Nehynoucí slávu si však mladý Wheaton získal až v druhé polovině 80. let, když si v kultovním sci-fi seriálu Star Trek: Nová generace zahrál postavu kadeta Wesleyho Crushera. Celkem si zahrál v prvních čtyřech sériích, nicméně pak se v některých epizodách znovu objevil v roli epizodního hosta. Na seriálu i filmech Star Trek však pokračoval i dále. Nadaboval například některé postavy Rumulanů nebo o tomto sci-fi kultu napsal knihu. Ta se jmenuje Memories of the Future a jedná se v podstatě o sbírku vzpomínek a postřehů z natáčení Star Treku.

Od doby jeho role ve Star Treku se život Wila Wheatona začal kromě hraní ve filmech a seriálech motat i okolo geekovských záležitostí. Co se týče dabingu, tak svůj hlas propůjčil mnoha videohrám a kresleným seriálům. Jeho hlas se objevil například v sérii oblíbených videoher Grand Theft Auto, Fallout, Dungeons & Dragons nebo Tom Clancy`s Rainbow Six. Ve světě seriálů jste měli možnost zaslechnout jeho hlas například ve Family Guy, American Dad!, Avataru nebo Naruto.

Kromě herectví a dabingu se Wheaton věnuje například i psaní knih. Napsal také autobiografickou knihu Just a Geek nebo zmiňovanou knihu o Star Treku. Je ale i například autorem úspěšného blogu Wil Wheaton Dot Net, který je oblíbený primárně mezi geeky a nerdy. Není se tedy čemu divit, že je častým hostem komiksových festivalů a setkání milovníků sci-fi. I to byl možná jeden z důvodů, proč se Wil Wheaton objevil hned v několika dílech populárního sitcomu Teorie velkého třesku, kde si zahrál sám sebe.

A když se zrovna Wil Wheaton nevěnuje práci, kterou má zároveň za hobby, tak hraje na kytaru nebo se věnuje sledování hokeje a golfu. V minulosti dlouhodobě vystupoval proti politice amerického prezidenta George Bushe, v pozdějším období v rámci prezidentských voleb v roce 2008 podporoval Baracka Obamu.

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Wil_Wheaton

http://wilwheaton.net

https://www.csfd.cz/tvurce/2148-wil-wheaton/zajimavosti/

Podobné články

Doporučujeme

Další články