fb pixel Vybydlená Praha: skutečně za ní stojí průšvih jménem Airbnb? – G.cz
Vyhledávání

Vybydlená Praha: skutečně za ní stojí průšvih jménem Airbnb?

Zdroj: Pixabay

Politici našli po dlouhé době téma, na kterém se shodnou. Je jím regulace služby Airbnb, po které volá čím dál více lidí. Ze sdíleného bydlení se totiž stal lukrativní byznys, kvůli němuž je najít si dostupný podnájem v Praze čím dál těžší, v některých částech je to téměř nemožné.

Václav Roman
Václav Roman 4.9.2018, 11:45

Negativní efekty Airbnb

Dostat se k nemovitosti v centru Prahy a nabízet ji přes Airbnb na krátkodobé pronájmy, to je zlatý důl. Jenomže nežijeme ve vzduchoprázdnu a tenhle byznys má na trh s byty negativní důsledky. V první řadě je třeba uvést, že Airbnb tlačí ceny nájmů bytů vzhůru. Potvrdil nám to i majitel realitní agentury RE/MAX City Daniel Kotula: „Tím, že velká část bytů, které dříve sloužily pro dlouhodobý pronájem a aktuálně jsou krátkodobě pronajímány, se silně snížila nabídka dlouhodobého pronájmu.“

Dle Kotuly je dlouhodobých pronájmů v současné době nedostatek. Stačí si projít nabídky realitních agentur, děs a hrůza. A jelikož není pořádně co nabízet, ceny rostou, což je pro mnoho lidí neúnosné. „Jen v Praze je odhadem 10 tisíc bytů, které jsou krátkodobě pronajímány. Tyto byty pak přirozeně chybí na trhu dlouhodobého pronájmu. Byť většina těchto nemovitostí je v centru Prahy,“ uvádí Kotula.

Není to jen aplikace Airbnb, do které tyto byty „zahučely“. Na trhu působí i další aplikace a byť nemají takový dopad, nelze je opomíjet. Je to například Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals či Vrbo. Ale Airbnb je hlavním tahounem a synonymem krátkodobých pronájmů.

Dle údajů Airbnb se přes tuto aplikaci u nás ubytovalo za uplynulý rok přes milion hostů. A to je skutečně vysoké číslo, které navíc pořád roste. Nejoblíbenějšími lokalitami jsou Nové Město, Staré Město a Žižkov. Sehnat podnájem tady je doslova peklo. Ale to není všechno. Se sdíleným krátkodobým bydlením souvisí ještě další negativní efekt: zhoršení kvality bydlení v centru, kam proudí složit hlavu zástupy turistů. Kdyby skutečně jen složily hlavu, tak by to možná až tolik nevadilo, ale skutečnost je jiná.

Večírky konané dříve na hotelových pokojích se přesunuly ve velké míře do obytných domů, kde na ně není nikdo zvědavý. Lidé jsou po náročném dni v práci rádi, že si mohou v klidu odpočinout. Jenomže ne všichni turisté se chovají zodpovědně a ohleduplně. Však jsou na dovolené a chtějí si užívat. Rušení domovního klidu je tak na denním pořádku.

Podle Daniela Kotuly bylo centrum dlouhodobě ohroženo vylidněním, před několika lety se situace stabilizovala a začalo se blýskat na lepší časy, ale pak… „Nyní čelíme druhé vlně (vylidnění), a to právě kvůli službám typu Airbnb. Snižuje se tím kvalita bydlení, zásadně se zvyšují ceny dlouhodobých nájmů a centrum měst se stává turistickým skanzenem bez místních obyvatel,“ shrnuje Kotula.

A řešení? Řešením je nenechat to plavat. Což ale zvláště teď, když existuje mimořádná politická shoda, snad nehrozí. V jiných evropských metropolích už jsou dál a nějaká opatření zavedena byla. Je tedy, kde se inspirovat. Například v Amsterdamu rozlišují, zda je pronajímání podnikání, nebo nabídka volné ubytovací kapacity pro přátele a známé. Byt by mohl být volně nabízen jen na určitý počet dní ročně a nad tento rámec by se jednalo podnikání se všemi důsledky a povinnosti. Pronajímatel by například, musel odvádět daně. Což nám přijde jako úplně normální.

A zde si přečtěte o konci sdílené ekonomiky v Čechách: budou byty v Praze opět za přijatelnější ceny?

Podobné články

Doporučujeme

Další články