fb pixel Velký průvodce brexitem: O co Britům sakra jde + zjednodušené vysvětlení pro voliče SPD – G.cz
Vyhledávání

Velký průvodce brexitem: O co Britům sakra jde + zjednodušené vysvětlení pro voliče SPD

+ DALŠÍCH 11 FOTEK + DALŠÍCH 12 FOTEK

Brexit sem, brexit tam. Jelikož se ošklivý rozvod mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií blíží (tedy měl se konat dnes, jak to dopadlo, víte), rozhodli jsme se pro vás sepsat jednoduchého průvodce, který vysvětlí všechny důležité otázky i tomu nejhloupějšímu voliči SPD. A proto si drazí okamurovci prosím otevřte petku se zlevněným Bráníkem a v klidu si nastudujte, o co tady vlastně jde!

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 29.3.2019, 12:08

Co to je brexit?

Brexit je zkrácené označení pro vystoupení Spojeného království z Evropské unie, které bylo odhlasováno britskými občany v referendu z 23. června 2016. Podle článku 50 Lisabonské smlouvy v momentu, kdy vláda odcházejícího státu oficiálně požádá Evropskou unii o vystoupení, začíná běžet dvouletá lhůta, po jejímž uplynutí musí stát vystoupit, pokud se neschválí prodloužení. Britská vláda aktivovala článek 50 už 29. března 2017, a proto byl původní termín brexitu plánován na dnešek.

Překlad G.cz pro voliče SPD: Britové pryč z Evropská unie.

Kdy dojde k brexitu?

Původně k němu mělo dojít dnes, ale britská vláda požádala Evropskou unii o prodloužení dvouleté lhůty, jelikož se poslanci nemohou shodnout na podobě brexitu. Ve hře jsou teď dva termíny:

a) pokud se dnes neschválí dohoda premiérky Mayové, dojde k brexitu 12. dubna.

b) pokud se dohoda schválí, dojde k brexitu 22. května.

c) možná taky třeba za rok, jestli ho poslanci odloží.

Většina poslanců si ale no-deal brexit nepřeje, a proto je možné posunutí brexitu i o rok či více. Nebo předčasné volby.

Překlad G.cz pro voliče SPD: Když nebýt dohoda, tak 12. dubna. Když dohoda, tak 22. května. Nebo taky za rok.

Proč existují dva termíny brexitu?

Protože od 23. do 26. května budou volby do Evropského parlamentu, a pokud by Britové nestihli vystoupit před tímto datem, museli by se voleb účastnit. Není možné být členem Evropské unie a nemít své zastoupení v parlamentu a Evropské komisi.

Překlad G.cz pro voliče SPD: páč volby do Bruselu!

Co je to brexit s dohodou?

Jedná se o dohodou, kterou 27 zemí EU vyjednalo se Spojeným královstvím. Tato dohoda upravuje budoucí vztahy Británie z Evropskou unii, včetně dvouletého přechodného období, ve kterém si budou moct Britové vyjednat s Evropou nové obchodní i jiné dohody. Dokument dále upravuje práva britských občanů v Evropě a naopak evropských občanů v Británii po brexitu včetně zdravotního pojištění či důchodů. Dohoda dále upravuje i finanční stránku rozvodu s unii, tedy i kolik budou muset Britové Evropě zaplatit. Tato dohoda, která byla dojednána v listopadu loňského roku zajišťuje, že budou nadále platit ty nejdůležitější dohody mezi Británií a zbytkem Evropy včetně obchodních dohod a pravidel, cel, dopravních dohod, letecké kontroly, dohod o očkování atd.

Překlad G.cz pro voliče SPD: Britové v unii ještě dva roky, ty nemuset zatím nic řešit, dej si v klidu pivko.

Co to je no-deal brexit?

Brexit bez jakékoliv dohody. Ze dne na den by tak mezi Spojeným královstvím a Evropou nastal naprostý chaos, jelikož po čtyřicetišestiletém členství země v Evropské unii existuje nespočet dohod, úmluv a pravidel, které by v případě vystoupení bez dohody přestaly ze dne na den platit. Spojené království by se tak přes noc stalo z člena unie ve zcela samostatný třetí stát, který nemá vyjednanou žádnou klíčovou dohodu s Evropskou unií. "No-deal brexit je brexit bez jakékoliv dohody. Je to asi jako, když se rozvádíte a rozvedete se bez nějákého papíru," vysvětluje pro G.cz politolog Lukáš Novotný.

Překlad G.cz pro voliče SPD: šílenej bordel.

Co je to irská pojistka?

Zřejmě nejožehavější problém celého rozvodu. Mezi Irskou republikou a Severním Irskem (které je součástí Spojeného království) není momentálně pevná hranice a lidé mohou svobodně cestovat mezi oběma částmi ostrova. To je velice důležité, jelikož neexistující hranice je základem mírové dohody z roku 1998, která zastavila sektářské násilí, které na rozděleném ostrově zuřilo celé dvacáté století a vyžádalo si tisíce mrtvých na obou stranách. Pokud by se opět na irských hranicích objevily hraniční kontroly, hrozí znovuzažehnutí tohoto konfliktu – proto tzv. irská pojistka zajišťuje, že celé Spojené království zůstane spolu se Severním Irskem stále v celní unii s Evropskou unii a to až do té doby, než se vyjedná dohoda, která tento stav vyřeší. Tato pojistka je součástí dohody premiérky May a pokud nebude schválená, hrozí v Severním Irsku válka.

Překlad G.cz pro voliče SPD: Irové střílet Iry, páč Irové nemají rádi druhé Iry.

Proč poslanci nechtějí dohodu Mayové?

Důvodů je několik:

a) podle tzv. hard brexitářů (většinou z vládní Konzervativní strany) je dohoda příliš měkká a prý by Británie vlastně zůstala v unii – tito poslanci mají problém i s irskou pojistkou, která by sice zaručila klid v Irsku, ale Británie by byla nucena být součástí celní unie bez možnosti rozhodovat o jejich pravidlech, což považují za ztrátu suverenity.

b) podle proevropských poslanců (většinou z opoziční Labouristické strany) je dohoda příliš tvrdá, jelikož by Británie vystoupila i z celní unie a společného trhu.

c) politický boj – poslanci nechtějí dohodu premiérky, protože s Theresou May nesouhlasí obecně. Ti upřednostňují své vlastní politické rozpory před zájmy státu a zbytku Evropy.

"Je to velmi podobné jako, když České republice v roce 2009 za Topolánka krachlo předsednictví unie, protože nikdo nesledoval státní zájmy. Nikomu tehdy nevadilo, že si Česko z hlediska prestiže neskutečným způsobem škodí a to samé se teď děje v Británii, kdy si Britové na úkor svých vnitrostranických půtek, které jsou v podstatě titerné, dávají všanc diplomatickou důvěru a důvěryhodnost celé země," doplňuje politolog Lukáš Novotný.

Překlad G.cz pro voliče SPD: Protože politikové být hloupí.

Proč je vlastně tolik verzí brexitu?

Protože v referendu z roku 2016 byl sice odhlasovaný odchod Británie z EU, ale již nebylo odhlasováno, jak tento odchod bude vypadat. Zůstane Británie v celní unii a společném trhu nebo vystoupí úplně? Proto existuje několik variant brexitu – vláda premiérky May se snaží prosadit tzv. hard brexit, tedy vystoupení země z celní unie i ze společného trhu, což naráží na odpor poslanců, kteří prosazují soft brexit po vzoru Norska či Švýcarska. Problém je i v tom, že část britské populace měla o brexitu zcela mylné představy. "Není možné být nečlenem Evropské unie a mít práva, které mají jen členské státy," upozorňuje politolog Lukáš Novotný.

Překlad G.cz pro voliče SPD: protože nikdo nevědět, co chce.

Co se stane v případě no-deal brexitu?

Naprostý chaos. Veškerý obchod mezi Evropou a Británií by podléhal přísné kontrole a vysokým clům, takže Britům hrozí nedostatek jídla, zboží nebo i léků, které se ve velkém množství dovážejí. Nastal by kolaps dopravy, jelikož by se vše, co se z Británie doveze či vyveze muselo na hranicích dlouze kontrolovat. Krom toho by mohlo dojít k zastavení letového provozu, jelikož ten také podléhá evropským dohodám, které by přestaly platit. A pochopitelně by přestal platit i roaming. No-deal brexit se tedy rovná naprostému chaosu, který by mohl přerůst v otevřené nepokoje v britských městech. Zároveň se očekává výrazné zpomalení ekonomiky v celém západním světě.

Překlad G.cz pro voliče SPD: Britové nemít na pivo, ty nemoct chodit do Marks and Spencer na zlevněný ponožky. Asi jako když se rozvedeš se starou bez právníka - ona si vzít tvou feldu i byt v paneláku, ty umřít na ulici. A Británie teď jako ty na ulici.

Co se stane, když se schválí brexit s dohodou?

Začne platit irská pojistka a dvouleté přechodné období, během kterého by se Britové měli dohodnout se zbytkem Evropy i světa na nových obchodních dohodách. Během tohoto dvouletého období by tak došlo k přípravám na samotný hard brexit, jelikož mezitím by země byla stále členem celní unie i společného trhu.

Překlad G.cz pro voliče SPD: Oni nemuset nic řešit.

Co by se stalo, kdyby v ČR došlo k "czexitu"?

To samé, co v Británii, ale mnohem, mnohem, mnohem horší, jelikož naše ekonomika je mnohem navázanější na evropské hospodářství než ta britská. Došlo by k obrovské ekonomické krizi, včetně dopravních zácp, zastavila by se řada projektů, které Evropa v Čechách financuje (silnice, školy, nemocnice atd.), jelikož jsme čistý příjemcem peněz z evropského rozpočtu, tj. dostáváme mnohonásobně více, než do Bruselu posíláme. Kromě toho by došlo k odchodu zahraničních firem do zahraničí, jelikož by pro ně nebylo výhodně zůstávat v zemi mimo unii, která je navíc obklopena členskými státy. Jednoduše: ekonomická sebevražda.

Překlad G.cz pro voliče SPD: Ty vyhozenej z fabriky, ty nemít na automaty, ty nemít na Braník, ty nejet do Chorvatska, ty čekat celej den na hranicích, ty nejet do Německa na levnej nákup. Ty mít hlad a umřít.

Je možné, že k brexitu nedojde?

Teoreticky to stále možné je. Existují dokonce návrhy na druhé referendum – přeci jenom, když Dánové hlasovali o Maastrichtské dohodě, proběhlo opakované referendum. To samé v Irsku s Lisabonskou smlouvou a dvěma referendy. Britská vláda nicméně druhé referendum odmítá s tím, že odhlasovaný brexit je závazný. Pochopitelně může vláda brexit zrušit i bez dohody, jelikož referendum bylo pouze poradní – nicméně to by se rovnalo politické sebevraždě, zradě na voličích a otevřeným nepokojům.

Překlad G.cz pro voliče SPD: Spíš ne než jo.

O čem hlasují poslanci dnes?

Jelikož předseda sněmovny na základě starého parlamentního pravidla odmítl povolit již třetí hlasování o neoblíbené dohodě, hlasují dnes poslanci jen o jedné části – pouze o dohodě o vystoupení, která upravuje finanční stránku brexitu, hranici s Irskem a práva občanů Británie v EU a naopak. Deklarace o budoucích vztazích tak bude schválena později.

Překlad G.cz pro voliče SPD: Oni hlasovat jen o prachách.

A tady si přečtěte hlášky stínového ministra pro neexistující pseudokulturu Roznera, který slaví narozeniny!

Podobné články

Doporučujeme

Další články