fb pixel Velký požár v malém Mostě: 508 let od katastrofy, která udělala z města hromádku popela – G.cz
Vyhledávání

Velký požár v malém Mostě: 508 let od katastrofy, která udělala z města hromádku popela

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Před 508 lety vypukl jeden z největších požárů v historii města Most. Nejednalo se o první ani poslední velký požár v tomto severočeském městě, ale zato byl úplně nejničivější. Poškozen byl dokonce i raně gotický farní kostel Nanebevzetí Panny Marie z 13. století, ukázalo se však, že o mnoho let později ho čeká ještě těžší zkouška v podobě přesunu po kolejích o 841 metrů.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 10.3.2023, 14:03

Město Most lehlo popelem

O velkém nedělním požáru 11. března roku 1515 se hovoří jako o obrovské katastrofě, která se tehdy dala srovnat s tornádem nebo tsunami. Během jediného večera vymazal požár téměř celé město z mapy, v plamenech tehdy zemřelo kvůli šílenému chaosu několik stovek lidí. Lidé byli ušlapáni a uhořeli, protože se brána města otevřela až příliš pozdě. Z budov zbyly jen základy kamenných přízemků a z mosteckých obyvatel se náhle stali bezdomovci.

Město Most nebylo tehdy žádnou výjimkou, protože v roce 1541 došlo k podobnému požáru i na Malé Straně v Praze, při kterém byly poškozeny i Hradčany. Problém středověkých měst byl v tom, že oheň tehdy sloužil v podstatě ke všemu. Používal se na vaření, topení i na svícení. Většina domů byla navíc ze dřeva a v městech na sebe byly nalepené, což znamenalo, že v případě požáru nepadl dům, ale rovnou celá čtvrť, v horším případě celé město. V případě Mostu byl požár tak silný, že dokonce roztavil sklo v domácnostech, což zjistili o několik stovek let později archeologové, kteří na území města nalezli zbytky roztaveného skla.

Zde se můžete podívat, jak krásným městem byl Most před požárem:

Pro Mostecký deník uvedl Bohuslav Grund, autor knihy o historii hasičů v Ústeckém kraji, některé své poznatky. Podle něj byl hlavní problém v tom, že v té době neexistovaly žádné hasičské sbory, města měla pouze jakési směrnice o tom, jak hasit oheň a jak předcházet požárům. „Nejběžnějšími hasebními prostředky té doby byly požární koše, vědra, žebříky, trhací háky a další jednoduché prostředky a samozřejmě voda. Způsob hašení byl velmi primitivní, voda se vylévala z věder do ohně,“ uvedl Grund.

Po ničivém požáru se král Vladislav Jagellonský rozhodl osvobodit Most od placení daní a navíc vydal několik listin, které měly podpořit město. Vyzval v nich Prahu a okolní města k darování finanční pomoci Mostu na obnovu a dokonce povolil zorganizovat i sbírku na obnovu kostela.

A zde je 5 nejradikálnějších bojkotů proti Michaelu Jacksonovi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články