fb pixel Vegetarián, který miloval letadla a opalování: 6 zajímavostí o Franzi Kafkovi – G.cz
Vyhledávání

Vegetarián, který miloval letadla a opalování: 6 zajímavostí o Franzi Kafkovi

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Pražský rodák Franz Kafka patří bezesporu mezi nejvýznamnější prozaiky světové literatury 20. století. Většina z nás ho má zafixovaného jako divného asexuálního brouka, ve skutečnosti měl ale tenhle spisovatel velmi živou a aktivní povahu.

Václav Roman
Václav Roman Aktualizováno 2.7.2021, 15:05

1. Věčné stěhování po Praze

Franz Kafka byl nejstarším synem židovského obchodníka s galanterií Hermanna Kafky a Julie Kafkové. Měl celkem pět mladších sourozenců, oba jeho bratři Georg a Heinrich však zemřeli ve velmi útlém věku. Jeho rodina bohatla a celkem čtrnáctkrát se stěhovala. Jednotlivá bydliště však nebyla daleko od sebe, nacházela se v blízkosti Staroměstského náměstí.

2. Během holokaustu zemřelo 6 členů jeho rodiny

Celkem šest nejbližších členů jeho rodiny zemřelo během holokaustu. Za druhé světové války byly postupně zavražděny všechny jeho tři sestry Elli, Valli a Ottla. Zahynul také jeho švagr Josef Pollak, synovec Felix a neteř Hanne. Sám Franz Kafka se tohoto krutého období nedožil, zemřel v roce 1924 na tuberkulózu.

3. Sportem ku zdraví

Podle odborníků, kteří zkoumají osobní život slavného spisovatele, nebyl Kafka vůbec nudným a věčně zalezlým „lidským broukem“. Naopak žil aktivním a zdravým stylem. Měl rád lyžování a obdivoval letectví a vše s ním spojené. Zároveň se často opaloval, což bylo v jeho době považováno za výstřednost, kvůli níž byl trnem v oku nejednomu člověku v okolí. Z lásky ke zvířatům zároveň Kafka nejedl maso.

4. Kafka byl píšící úředník

Kafku řadíme mezi literárně nejvlivnější spisovatele 20. století. Přitom vykonával povolání, které toho mělo s tvůrčí činností pramálo společného. Po vystudování práv na c. k. německé univerzitě Karlo-Ferdinandově se stal úředníkem v pojišťovně. Nejprve pracoval krátce v Assicurazioni Generali, podstatnou část své kariéry pak strávil v Dělnické úrazové pojišťovně, kde působil celých 14 let až do července 1922.

5. Většina jeho děl vyšla až po jeho smrti

Zachráncem jeho díla a tím, kdo Kafku proslavil jako spisovatele, byl Max Brod. Právě on po Kafkově smrti jeho dílo, především pak romány, vydal. Poslední Kafkovo přání však znělo opačně: vše napsané, co po něm zbylo, mělo být spáleno. Max Brod však jeho přání nesplnil. Na jedné straně je tak zachráncem, na druhé zrádcem. Kafka si nepřál, aby se díla v této podobě dostala ke čtenářům, považoval je za nedokončená. Posmrtně byly vydány jeho romány Zámek, Proces a Amerika.

6. Zrádná plicní choroba

V roce 1917 se nakazil plicní tuberkulózou. Se zrádnou nemocí sváděl marný boj sedm dlouhých let, jezdil po sanatoriích, ale nic nepomáhalo. Nemoci nakonec 3. června 1924 podlehl, bylo mu pouhých 40.

A zde si můžete přečíst 7 faktů o známých autorech, které musí znát všichni intelektuální snobi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články