fb pixel Věčný tulák a Diktátor: Oslavovaný i zatracovaný Charlie Chaplin se dostal i do hledáčku FBI – G.cz
Vyhledávání

Věčný tulák a Diktátor: Oslavovaný i zatracovaný Charlie Chaplin se dostal i do hledáčku FBI

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Kdo by neznal věčného tuláka s buřinkou? Ač skrze filmové plátno rozdával Charlie Chaplin radost, vypracovat se na výslunní popularity pro něj nebylo vůbec snadné. Díky velkému talentu a nezměrné píli se mu to podařilo. V éře němého filmu bavil beze slov, na vrcholu se udržel i po nástupu zvuku. Všestranný filmový tvůrce přišel na svět před rovnými 130 lety v Londýně.

Václav Roman
Václav Roman 16.4.2019, 10:20

Nejslavnější komik všech dob

Herectví Charlie Chaplin poprvé okusil už jako malý chlapec. Své komické nadání začal uplatňovat už jako osmiletý na scénách londýnských kabaretů. Působil v cirkuse i zájezdovém divadle. V roce 1912 odjel do Spojených států, kde se pak později seznámil s filmovým producentem a režisérem Mackem Sennettem. Chaplin podepsal smlouvu s filmovou společností Keystone, která se specializovala na natáčení grotesek

Zcela zásadním pro něj byl rok 1914, kdy byla na filmovém plátně představena postava tuláka Charlieho. Ta se se poprvé objevila v grotesce Chaplin v zábavním parku. Pajdavý tulák s buřinkou oslnil a filmy s ním vznikaly jak na běžícím pásu. Jen v roce 1914 natočil Chaplin celkem 36 filmů, z hlediska kvantity to byl jeho nejplodnější rok.

V roce 1919 podepsali herci Charlie Chaplin, Mary Pickford a Douglas Fairbanks a režisér D. W. Griffith zakládací smlouvu produkční a distribuční společnosti United Artist Corporation, jejíž úlohou bylo podporovat nezávislé filmové tvůrce.

Všestranný filmový tvůrce

Chaplin to nebyl jen geniální komik, ale i všestranný tvůrcem. Své filmy vytvářel od námětů přes scénář, režii až po střih. Neváhal se chopit ani produkce, nebo zkomponování hudby.

Obrat ve vývoji jeho tvorby přišel s filmem Kid (1921). Dickensovské melodrama bylo jeho prvním dlouhým filmem. Od grotesek se však lišilo nejen stopáží, ale také námětem a stylem. "Chci natočit vážný film, který pod komickými epizodami bude skrývat ironii, soucit a satiru," uvedl Chaplin ke snímku Kid, který je příběhem tuláka a malého opuštěného chlapce.

Během prvního udílení Oscarů v roce 1929 získal Chaplin speciální cenu za režii, scénář, herecký výkon a produkci filmu Cirkus.

Těžké časy

Když propukla studená válka a začal se šířit strach z komunismu, začala pro Chaplina zlá doba. Filmař byl kritizován za levicové názory a dostal se do hledáčku FBI. Když Chaplin odjel v roce 1952 do Londýna na premiéru svého filmu Světla ramp, dozvěděl se, že jeho návrat do USA je nežádoucí. Nezbývalo mu tedy nic jiného než se usadit nedaleko švýcarského Lausanne. Do USA se však přesto vrátil, a to s velkou slávou v roce 1972, kdy převzal Oscara za celoživotní dílo. O rok později pak dostal dalšího Oscara, celkově třetího. Jednalo se o sošku za nejlepší hudbu k jeho dvacet let starému snímku Světla ramp. Film byl v době svého uvedení v USA bojkotován a premiéru v Los Angeles si odbyl až v roce 1972.

V následující galerii si můžete prohlédnout věčného tuláka Charlieho v jeho nejslavnějších rolích. Schovali jsme do ní také několik zajímavostí:

A zde si můžete přečíst o neznámých polistopadových písních Karla Kryla, která se na rodil před 75 lety.

Podobné články

Doporučujeme

Další články