fb pixel Vaříme s konopím: České vydání kontroverzní kuchařky to dotáhlo až před soud – G.cz
Vyhledávání

Vaříme s konopím: České vydání kontroverzní kuchařky to dotáhlo až před soud

Zdroj: aukro.cz

Když v roce 1995 vyšla kuchařka Vaříme s konopím od Adama Gottlieba v Česku, olomoucké nakladatelství Votobia ji vydalo v nákladu 4 000 kusů. Po pár měsících na trhu se majitelé vydavatelství nestačili divit, když jim policie doručila obvinění z trestného činu šíření toxikomanie. Neobvyklá publikace způsobila povyk u ochránců zákona, kteří ji považovali za návod k přípravě drogy.

Martin Miko
Martin Miko 22.7.2020, 14:30

Vaříme s konopím

I když kontroverzní kuchařka Vaříme s konopím od Adama Gottlieba vyšla ve světě pod názvem Cooking with Cannabis v roce 1993, na český trh se dostala až v roce 1995 díky olomouckému nakladatelství Votobia. V této kuchařce jste se například dozvěděli, jak účinnými a ověřenými metodami připravit jídlo a pití s marihuanou a hašišem. Když se majitelé vydavatelství Votobia na jaře roku 1995 rozhodli českou mutaci této knihy vydat u nás, pravděpodobně neměli ani ponětí, co se během pár měsíců stane.

Kniha vyšla v celkovém nákladu 4 tisíc kusů a mezi čtenáři o ni nebyl kdejaký zájem. O českém vydání kontroverzní kuchařky informoval nelichotivě například olomoucký časopis Puls. Vaříme s konopím později zaznamenala policie, která se rozhodla, že vydavatele knihy začne trestně stíhat. A tak o pár měsíců později byla obviněna trojice majitelů vydavatelství z trestného činu šíření toxikomanie. Čeští vydavatelé se u soudu bránili tím, že není reálné směšovat distribuci drog s šířením informací o nich. Zároveň však žili v domnění, že se jedná o nedorozumění, které se v blízké době vysvětlí. A proto se nikterak nebránili.

Vydavatelů se zastal dokonce i legendární americký básník Allan Ginsberg, který český trestní řád ostře kritizoval v dopise, jenž napsal. „Celý případ mi silně připomíná pronásledování skupiny Plastic People of the Universe v 70. letech,“ stálo například v Ginsbergově dopise. Celkově se jednalo o velmi sledovanou kauzu, která rozdělila společnost na dva tábory. Zatímco jedni se zastávali vyšetřovatelů, tak ti druzí podporovali svobodu slova a hájili práva tří olomouckých vydavatelů.

Vydavatelé Tomáš Koudelka, Jaroslav Vocl a Petr Jüngling se nakonec dostali v červenci roku 1996 k Okresnímu soudu v Olomouci, jenž trestní stíhání zastavil. Totéž se stalo i v odvolávacím řízení. Avšak tím kauza neskončila, protože státní zástupce se odvolal u krajského soudu. Proto vydavatelé v září roku 1997 opět stanuli před soudem, který dva ze tří osvobodil. Třetí z nich nakonec dostal 4 roky podmínečně za šíření toxikomanie, ale nakonec ho „zachránila“ amnestie Václava Havla. Ten se takto rozhodl v únoru 1998, když byl potřetí zvolen českým prezidentem.

Nicméně olomouckým vydavatelům se v polovině 90. let podařilo otevřít dosud tabuizované téma, o kterém se předtím v české společnosti vůbec nemluvilo, a vlastně ho nikdo ani neřešil. I dnes máte možnost si tuto kontroverzní kuchařku zakoupit ve vašem oblíbeném antikvariátu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články