fb pixel Václav Láska: Píšící senátor se zkušenostmi policisty i advokáta rozehrál Vysokou hru – G.cz
Vyhledávání

Václav Láska: Píšící senátor se zkušenostmi policisty i advokáta rozehrál Vysokou hru

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Česká televize nás díky televizní minisérii Vysoká hra režiséra Jiřího Svobody zavedla do prostředí vysoké politiky, kterou ukázala jako prostředí totálně prolezlé korupcí, se kterou se snaží neohroženě bojovat elitní policista Tomáš Krása a investigativní novinářka Simona Burešová. Tvůrci sice v titulcích uvedli, že se jedná o televizní fikci, ale z příběhu diváka mrazilo a happy end se na obrazovkách rozhodně taky nekonal. Bez zajímavosti určitě není, že autorem knihy Advokát, která nese podtitul "O dravcích v právní džungli," je bývalý policista, předseda správní rady Transparency International a dnešní advokát a senátor Václav Láska.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 3.2.2020, 12:46

Vysoká hra laskavým pohledem?

„Thriller ze současnosti od režiséra Sametových vrahů je příběhem policisty protikorupčního útvaru, pro kterého není idea právního státu jen frází. Jako inspirace tomuto dvoudílnému televiznímu filmu posloužily zkušenosti reálného policisty Václava Lásky, který byl součástí elitního vyšetřovacího útvaru a na základě své praxe napsal román. Součástí příběhu je tedy několik konkrétních kriminálních kauz, které nebyly právně dořešeny a jejichž pozadí je mnoha divákům neznámé.“ Tak charakterizovala na webových stránkách Vysokou hru sama Česká televize. A to byl možná jeden z hlavních důvodů, proč diváky příběh policisty Tomáše Krásy, kterého ztvárnil Richard Krajčo, zaujal. V dnešní době, kdy se slova jako „korupce,“ „úplatky“ a „klientelismus“ skloňují jak na běžícím páse, se vlastně není čemu divit. Ale znovu – jednalo se o televizní film! To mějme na paměti. Představme si teď blíže autora literární předlohy Václava Lásku. Zajímavá postava.

Z elitního policisty advokátem...

Tento vystudovaný sociální patolog a právník začínal jako policajt. U policie působil nakonec dlouhých 18 let a dotáhl to z řadového policisty až na Úřad finanční kriminality a ochrany státu (ÚFKOS), kde vedl vyšetřování související s IPB a s Harvardskými fondy. Ano, myslíme ty nechvalně proslulé Harvardské fondy Viktora Koženého, ve kterých utopila své úspory pěkná řádka občanů naší republiky. Na Koženého je dnes vydán mezinárodní zatykač kvůli jeho dalším pochybným aktivitám – tentokrát se jednalo o podezření z úplatkářství a investičních podvodů v Ázerbájdžánu a v Česku ho tedy asi hned tak neuvidíme. Kožený se aktuálně stále nachází na Bahamách a ví, že jinam moc nemůže. Určitě bychom ale měli zmínit, že v roce 2007, a to už Václav Láska u policie nebyl, ale působil jako předseda správní rady české pobočky Transparency International, tedy organizace, která bojuje po světě s korupcí, žádal o zbavení mlčenlivosti právě v souvislosti s Koženým. Schválení této žádosti by mu umožnilo vypovídat v USA v kauze Viktora Koženého. Žádost byla zamítnuta. Podle mluvčí Aleny Vokráčkové byla důvodem „odlišnost právních systémů obou zemí.“

O kamarády mít nouzi nebude

Po odchodu do civilu si Láska doplnil vzdělání, pracoval chvíli v oblasti ekonomického poradenství, aby si nakonec otevřel právní praxi – dnes provozuje vlastní advokátní kancelář. Co je ale jisté je fakt, že tento chlapík bude mít „příznivců“, a to i ve vysokých kruzích, určitě víc. Posuďte sami. V roce 2011 analyzoval kauzu Promopro, podal ve věci trestní oznámení, které vedlo k zahájení trestního stíhání vysokých státních úředníků. V roce 2012 prováděl například prověrku smluvních vztahů Dopravního podniku hl. m. Prahy, která také vyústila v řadu trestních oznámení na bývalý management podniku, advokáty a známé pražské podnikatele. Zde se tato jeho aktivita proti němu i obrátila a on sám se za tuto činnost stal terčem civilních žalob, trestních oznámení a kárných žalob. Za to, že za iniciátora údajné trestné činnosti v dopravním podniku Václav Láska označil advokátní kancelář Šachta & Partners, ho na základě stížnosti této advokátní společnosti potrestala Česká advokátní komora pokutou 200 000 korun. Šachta & Partners na něj navíc podali další stížnost kvůli jeho výroku, že ministr Miroslav Kalousek lže. Láskovi hrozilo mu i vyškrtnutí z advokátní komory a tím znemožnění výkonu profese.

Vzhůru na Senát!

Vysoká politika Václava Lásku zajímá stále. Dnes je dokonce její aktivní součástí. Po neúspěchu v roce 2013, kde se pokusil neúspěšně kandidovat za Stranu zelených do Poslanecké sněmovny, se mu v roce 2014 otevřela druhá parlamentní komora, Senát. Senátorem se stal tehdy jako nestraník za volební koalici Strany zelených a KDU-ČSL a podporovali jej i Piráti. V dubnu 2017 se od Strany zelených odklonil, protože nesouhlasil s některými kroky a postoji vedení strany. V prosinci téhož roku založil hnutí SENÁTOR 21, který má podpořit nezávislé senátory, a jehož cílem má být podle jeho vlastních slov, Senát plný respektovaných osobností. Ve druhé polovině dubna 2018 se stal jeho prvním předsedou. Na konci května 2018 byl zvolen předsedou tohoto nově založeného senátorského Klubu pro liberální demokracii – SENÁTOR 21. A je jím dodnes.

Co říct závěrem? Asi nám pan senátor nepřizná, do jaké míry se při psaní Advokáta nechal inspirovat realitou a jak moc jsou v policistovi Tomáši Krásovi schované jeho vlastní zkušenosti a prožitky. A my se mu celkem nedivíme. Co nám ale neušlo je to, že fiktivní novinářka z Vysoké hry Simona Burešová, kterou hrála Anna Fixová, je až nápadně podobná asi nejznámější české investigativní novinářce Sabině Slonkové. A té o život v souvislosti s její prací kdysi opravdu šlo. To žádná televizní detektivka nebyla…

Podobné články

Doporučujeme

Další články