fb pixel V hlavní roli oheň: 10 nejikoničtějších památek, které shořely jako Notre-Dame – G.cz
Vyhledávání

V hlavní roli oheň: 10 nejikoničtějších památek, které shořely jako Notre-Dame

+ DALŠÍCH 9 FOTEK + DALŠÍCH 10 FOTEK

V tento den si připomínáme požár, jenž zničil budovu Říšského sněmu v Berlíně, který se udál v roce 1933. Nebylo to pochopitelně poprvé, co kvůli ohni přišlo lidstvo o skutečné poklady stavebního umění. Připomeňte si deset požárů, které zdevastovaly slavné budovy.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi Aktualizováno 27.2.2023, 12:24

1. Bílý dům, Washington, D.C., 1814

Během britsko-americké války zapálila britská vojska hlavní město Spojených států jako odplatu za vypálení několika kanadských území. Když v Bílém domě 24. srpna 1814 vypukl požár, zaslal tehdejší prezident James Madison, který právě prchal se zbytkem své vlády z města, dopis své manželce Dolley. Stálo v něm, aby se neprodleně vydala za ním – první dáma se rozhodla zachránit alespoň ty nejcennější předměty, které se v budově nacházely, a tak namísto útěku organizovala evakuaci lidí i majetku. Ze sídla prezidenta tak zůstaly jen holé stěny, z nichž se ale většina stejně nechala strhnout. Budova byla kompletně přestavěna v letech 1815 až 1830.

2. Říšský sněm, Berlín, 1933

Záhadný požár budovy Říšského sněmu z 27. února 1933 patří k nejdůležitějším událostem novodobé německé historie. Ničivé plameny, které kompletně zničily sídlo německého parlamentu, měl podle tehdejší nacistické prokuratury zapálit nizozemský komunista Marinus van der Lubbe, jehož role nebyla dodnes zcela vyjasněna. Katastrofa posloužila Hitlerově vládě jako záminka k vydání dekretu o požáru Říšského sněmu, který pozastavil účinnost některých částí německé ústavy a ve výsledku vedl k nastolení diktatury Třetí říše. Není tedy divu, že se spekuluje, že byla budova podpálena nacisty, jakožto operace pod falešnou vlajkou.

3. World Trade Center 7, New York, 2001

Během útoků z 11. září 2001 se kromě ikonických dvojčat zhroutila i tzv. sedmá budova Světového obchodního centra (WTC 7), která byla zasažena těžkými kusy odpadajících hořících trosek z hroutících se mrakodrapů. Přestože dodnes jsou oficiální závěry vyšetřovací komise o příčině pádu WTC 7 často kritizovány jako nedostatečné, byl podle odborníků na vině masivní požár, který v budově vypukl a postupně zachvátil většinu pater. Samotný mrakodrap se zhroutil necelých sedm hodin po „Dvojčatech“. Naštěstí při jeho pádu nebyl nikdo zraněn.

4. Křišťálový palác, Londýn, 1936

Slavná stavba postavená v roce 1851 pro první mezinárodní výstavu v Londýně shořela po letech úpadku 30. listopadu 1936. Poté, co propukl v dámské šatně drobný požár, rozšířily se plameny velmi rychle po celé budově a i přes masivní nasazení londýnského hasičského sboru lehla během noci popelem. Pro mnohé symbolizovalo zničení unikátní stavby konec jedné éry, jelikož se nehoda odehrávala na vrcholu abdikační krize tehdejšího krále Edvarda VIII.

5. Tuilerijský palác, Paříž, 1871

Během vzpoury Pařížské komuny v pozdějším stadiu prusko-francouzské války zapálila malá skupina komunardů královský palác, který byl během dvoudenního požáru zcela zničen. I přesto, že mezi obyvatelstvem zaznívaly návrhy na obnovení krásné budovy z 16. století, rozhodla se nakonec vláda nově ustanovené Třetí republiky palác nerekonstruovat jakožto pozůstatek odvrhnutých roajalistických časů. Zbytky stavby byly poté strženy v roce 1880.

6. Alexandrijská knihovna, Alexandria, 48 př. n. l.

Legendární starověká knihovna z třetího století před Kristem a jedno z největších tehdejších center lidského poznání bylo z velké části zničeno během římské občanské války mezi vojsky Julia Caesara a Pompeia. Caesarovi muži budovu během obléhání města zapálili a v následném požáru zaniklo na tisícovky drahocenných pergamenů. Část budovy zůstala nepoškozena, ale význam celé knihovny následně významně poklesl, až byla nakonec během pádu Římské říše na pokyn posledního císaře obou částí Říma Theodosia I. v roce 389 zničena celá.

7. Westminsterský palác, Londýn, 1834

To, co začalo jako pouhý požár komína, nakonec způsobilo zničení celého sídla britského parlamentu. 16. října 1834 během neopatrného pálení přebytečného materiálu došlo k zapálení původního Westminsterského paláce, který byl požárem zcela zničen – jednalo se o největší požár v dějinách města od velkého londýnského požáru roku 1666. Velice brzo bylo rozhodnuto o vybudování nového parlamentu, jenž byl postaven v neogotickém stylu na místě vyhořelé budovy.

8. Národní divadlo, Praha, 1881

Čerstvě dostavěná budova byla pouhé dva měsíce po svém otevření poškozena během požáru. Kvůli nešťastné jiskře byla 12. srpna 1881 zničena měděná kopule, hlediště i samotné jeviště divadla. Během nové sbírky na obnovu centra tehdejší národní hrdosti přispělo přes 45 procent pražského obyvatelstva. Díky tomu mohlo být divadlo obnoveno a znovuotevřeno již o dva roky později, v listopadu 1883.

9. Průmyslový palác, Praha, 2008

Levé křídlo secesního holešovického paláce bylo zničeno během požáru z 16. října 2008. Příčinou požáru byl zřejmě elektrický vařič z přilehlého stánku. Vedení města opakovaně slibovalo rekonstrukci zničené části budovy.

10. Brazilské národní muzeum, Rio de Janeiro, 2018

200 let staré muzeum a jedna z největších vědeckých institucí na jihoamerickém kontinentu bylo vážně poškozeno požárem z 2. září 2018. Přes 90 procent veškerých exponátů bylo kompletně zničeno během katastrofy, kterou podle vedení muzea způsobilo především nedostatečné financování provozu celé budovy ze strany města i brazilské vlády, kvůli čemuž správně nefungoval již tak nefunkční protipožární systém.

A tady si prohlédněte 14 filmů, ve kterých hrála katedrála Notre-Dame (téměř) hlavní roli.

Podobné články

Doporučujeme

Další články