fb pixel Tulipánová horečka: Asi nejstarší spekulativní bublina ze 17. století aneb Když vás cibulka tulipánu stála celý dům – G.cz
Vyhledávání

Tulipánová horečka: Asi nejstarší spekulativní bublina ze 17. století aneb Když vás cibulka tulipánu stála celý dům

Tulipány
Zdroj: Wikimedia Commons/La Taupe, CC BY 3.0

Touha investovat a vydělat provází lidstvo odnepaměti. V dnešní době je to bitcoin, NFT a v minulosti to byly například tulipány. Pojďme se podívat do dob, kdy byl člověk schopen vyměnit celý pivovar za tři cibulky tulipánu.

Václav Adamus
Václav Adamus 5.7.2022, 00:09

Samotný pojem spekulativní bublina se objevuje až o sto let později, ale princip je většinou stejný, tedy masivní nadhodnocení věci. Když bublina praskne, investor přichází o všechno. Ve výše zmíněném případě o hospodu, tedy o možnost výdělku, zůstávají mu pouze jeho tři cibulky, které jsou nyní bezcenné.

Vše začíná v Holandsku. Tulipány se sem poprvé dostávají v roce 1593. V té době však nebyly příliš zajímavé, zlom nastává počátkem 17. století, kdy se povedou vypěstovat nové barvy, a to pomocí křížení. V té době o ně začíná být zvýšený zájem a jejich pěstitelé získávají obdiv veřejnosti. Zájem lidí o tuto rostlinku, respektive o její cibulku, stoupal rychleji, než tulipány mohly růst. Nejdříve byla cena cibulky tulipánu 1 holandský gulden. Ta však postupně stoupala – v roce 1624 byla oblíbená odrůda Semper Augustus ceněna na 1 200 guldenů za cibulku, o 12 let později stála již 4 600 guldenů. Stejně jako zlato byly i tyto cibulky chápány lidmi jako investice. Nejen že vám vykvete nádherná rostlina, ještě na tom vyděláte. Prodejci tulipánových cibulek přesvědčovali lidi obdobně jako makléři snažící se prodat akcie. Od chvíle, kdy cena za cibulku dosáhla 1000 guldenů byl přijat také zákon, který trestal jakékoliv poškození cibulky, a to vězením. Vrchol měla celá tato blamáž v letech 1636–1637. V tomto období dosáhla cena za cibulku tulipánu rekordních výšin. Byli lidé, které tulipánová horečka tak pohltila, že kvůli jedné cibulce prodali hostinec či statek. Až ji prodám, koupím si tři takové hospody, mysleli si. Speciální odrůda zvaná „Místokrál“ měla cenu 24 vozů s obilím, 8 vepřů, 4 krav, 4 sudů piva, 1000 liber másla a několika beček sýra. Na obchody s tulipány se začali specializovat také notáři, obchodování na burzách bylo samozřejmostí. V roce 1637 byl skutečně vyměněn pivovar v Utrechtu v hodnotě 30 000 guldenů za pouhé tři cibulky tulipánu. Pro srovnání – měšťanský dům v Amsterdamu stál tehdy 10 000 guldenů. Z této doby pochází také historka o námořníkovi, který nevěděl, jaký poklad má. A tak si uvařil polévku z této cibulky. Ta měla mít hodnotu celé roční menáže pro jeho posádku a vzhledem k tomu, že byl v té době přijat zákon na ochranu cibulek, skončil na několik roků ve vězení.

V roce 1637 počal pád, investoři a vlastně i celé Holandsko se propadlo do ekonomické krize. Ti, kteří však dokázali vycítit, že bublina brzy splaskne a tulipánů se začali zbavovat a výnosy investovali třeba do zlata, měli až 10násobné zisky. V tulipány uvěřilo mnoho lidí, včetně velmi inteligentních. Malíř Rembrandt van Rijn musel prodat svůj dům, z krize se těžko dostával, protože zchudlé měšťanstvo si nemohlo dovolit kupovat jeho obrazy. Nakonec musel vyhlásit bankrot. Obdobnou, ale daleko masivnější, byla zlatá horečka, která začala rokem 1803 v Severní Karolíně.

ZDROJE:

rozhlas.cz, wikipedie

Podobné články

Doporučujeme

Další články