fb pixel Trumpova nová reality show se jmenuje Zahraniční politika – G.cz
Vyhledávání

Trumpova nová reality show se jmenuje Zahraniční politika

Donald Trump v zahraniční politice používá strategii "rozstřel a uvidíš". Rozhodně je to super pro sledovanost zpravodajských kanálů a popularitu jeho přípravků na vlasy, steaků nebo golfových hřišť. Horší je to pro nás ostatní.

Petr Boháček
Petr Boháček 16.7.2018, 17:04

Donald Trump si uvědomil, že v zahraniční politice může dosáhnout před klíčovými podzimního volbami do Kongresu mnohem většího mediálního efektu. Na domácím poli se mu toho mimo daňové reformy moc nepovedlo. Kromě snižování daní těm nejbohatším se republikáni na ničem substantivnějším nemůžou shodnout, včetně migrační reformy nebo zrušení Obamacare, na čemž měli 6 let postavenou kampaň.

Uspořádat velkolepý summit, který ještě nikdo nikdy neudělal, je přece úplně ta nejlepší reklama. Reálná a těžká vyjednávání nechejte diplomatům a odborníkům, Trump chce slávu. Navíc mnozí interpretují jeho zahraniční politiku jako efektivní – řekne, něco kontroverzního a tím věci rozhýbe. Je to nádherná romantická představa, stejně jako ta, že se Severní Korea vzdá nukleárních zbraní. Akorát, že nefunguje.

Problém s touto strategií je, že kontroverzní kroky, které mají rozhýbat debatu, znamenají legitimizaci diktátorů a poškozování vztahů se spojenci. Írán, Severní Korea, obchodní válka s EU a nyní Putin.

Mezi ty nejčernější scénáře patří defakto uznání Krymu za ruský, oslabení společného cvičení amerických a evropských cvičení v Evropě či další snaha Trumpa zmírnit kongresem schválené sankce. To ale nečekejme.

Určitě je pozitivní, že minulý týden i americký prezident podepsal deklaraci NATO, která jasně identifikuje ruskou propagandu jako jednu z hrozeb pro alianci a odsuzuje nelegální anexi Krymu a okupaci východní Ukrajiny Ruskem. Na summitu s Putinem to ale bude vypadat jinak. Přece nebude kazit hezké fotky z další historické schůzky nějakými nepříjemnými tématy. To si nechává pro takzvané spojence.

Už samotný summit a řeči o tom, že bývalá vláda nesmyslně zhoršila americko-ruské vztahy, je neuvěřitelným vítězstvím pro režim Vladimíra Putina a jeho imperialistické hrátky v Makedonii, Ukrajině či v Sýrii. Další výhrou pro Putina je jistota, že Trump nebude otevírat téma informační války, kterou Rusko úspěšně vede. Nálepku fake news totiž z ruského dezinformačního stroje přelepil na establishmentová americká média. Jakákoliv kritika se tak stává fake news a Trump tak může kdykoliv vynalézt pravdu jen tím, že něco řekne.

Když Trump chce, aby Evropa více platila za obranu, chce, aby kupovala americké zbraně. Když vytýká Německu navyšování dodávek ruského plynu, chce, aby kupovali ten americký ve zkapalněné formě. Když mluví o tom, kdo je spojenec a kdo nepřítel, nikdo už se nevyzná, koho tím vlastně myslí.

Hlavní ale je, aby si sama Evropa uvědomila, na čem je, než bude pozdě. O potřebě navyšování obranných výdajů v Evropě nikdo nepochybuje, stejně tak ani o potřebě vést dialog s Ruskem. Bylo by ale fajn tyto věci řešit bez posilování diktátorů a poškozování spojeneckých vztahů.

A tady 5 kandidátů, na které by američtí demokraté měli vsadit spíš než znovu na Hillary Clinton.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články