Tramvaje na Václaváku nejezdí už 38 let: vrátí se někdy do horní části srdce Prahy?

Obrázek uživatele vaclav.roman
13.12.2018, 14:28

Před 38 lety byl ukončen provoz na tramvajové trati na Václavském náměstí, která spojovala Národní muzeum s Můstkem. Tramvaje zde jezdily bezmála 100 let. Přáli byste si, aby se tramvaje na Václavské náměstí vrátily?

Konec tramvají na „Václaváku“

První tramvaje se na Václavském náměstí objevily už v roce 1884, byly tehdy ještě tažené koňmi. Elektrický pohon nahradil ten koňský definitivně v roce 1900. Takové byly začátky tramvajové dopravy, která spojovala podélně oba konce Václavského náměstí. Toto místo bylo svého času důležitým dopravním uzlem, odkud se dalo dostat do všech tramvajových zákoutí Prahy.

Dnes zde koleje v tomto směru nenajdete, tramvajová trať je vedena pouze napříč Václavským náměstím mezi ulicemi Vodičkova a Jindřišská. Václavské náměstí u Muzea opustila poslední tramvaj v sobotu 13. prosince 1980. Bylo 5:01 a tramvaj č. 29 ukončila jednu z dlouhých kapitol pražské hromadné dopravy. Ta trvala dlouhých 96 let. Po této tramvaji projel po trati ještě dvounápravový sněhový pluh, který byl definitivní tečkou.

Už předtím se této tramvajové trati dotkla řada staveb, žádná z nich však provoz tramvají neukončila. Koleje se například stěhovaly kvůli stavbě podchodu u Národního Muzea, další komplikací bylo budování podchodu na Můstku. Zahájení provozu metra na lince A, ke kterému došlo v létě 1978 ještě tramvaje z Václavského náměstí nevyhnalo, soupravy metra tehdy razily z Dejvic na Náměstí Míru. Konec přišel až v prosinci 1980, kdy se provoz linky A rozšířil do stanice Želivského.

Tramvajové koleje však jen tak nezmizely, jako němá připomínka někdejší tramvajové slávy zůstaly na náměstí ještě více než rok. K jejich odstranění došlo až na jaře roku 1982.

Mnoho odborníků se domnívá, že ukončit zdejší tramvajový provoz bylo tím nejhorším možným rozhodnutím a od 90. let se objevují úvahy o tom, že se na Václavské náměstí tramvaje vrátí. Ostatně mezi starou a novou budovou Národního muzea už jsou připravené koleje. Zatím vedou odnikud nikam, tak se nechme překvapit, jak se to s nimi vyvine. Jaký názor na návrat tramvají na Václavské náměstí máte vy?

Dost bylo vzpomínek, tady si může přečíst o tom, jak vypadají moderní Škodovkácké tramvaje.


Komentáře

Doporučeno pro vás