fb pixel To vám rozproudí krev: 13 krásných fotek s ČERVENOU v hlavní roli – G.cz
Vyhledávání

To vám rozproudí krev: 13 krásných fotek s ČERVENOU v hlavní roli

Zdroj: emahomagazine.com

Barva života, lásky, nebezpečí, akce a energie v mnoha různých podobách.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 8.2.2018, 07:50

1. Číňan Lui Bolin – neviditelný muž

V Číně hraje červená barva už od počátku historie důležitou roli. Představuje jeden z pěti základních elementů čínské filosofie – oheň. Červenou barvou nebo lakem bývaly zdobeny paláce vládnoucích rodů, protože je zároveň považována za barvu vznešenosti. A zastoupena musela a dodnes musí být při všech důležitých obřadech včetně svateb, protože červená je v Číně hlavně barvou symbolizující štěstí a krásu (odtud také ruské jméno pro tuto barvu).

2. Interiér horkovzdušného balónu

Sám název barvy „červená“ je velmi starý, praslovanský, a má společné kořeny s jiným, velmi podobným slovem – červ. Právě z určitých druhů červů se totiž v dobách, kdy ještě neexistovala žádná průmyslová chemie, vyrábělo červené barvivo. Ono se tak vlastně pro potravinářské účely vyrábí zčásti dodnes – tzv. košenila neboli karmín se dělá z červce nopálového (i když toho staří Slované určitě neznali, protože žije v Americe) a barví se jím třeba rtěnky, oční stíny a šampony, stejně jako jogurty, marmelády a kompoty – hledejte látku E120.

3. Červená pláž, Pchan-ťin (Panjin), Čína

Kdybyste sem přijeli na jaře nebo v létě, viděli byste temně zelený koberec – ten změní svoji barvu až s příchodem podzimu, podobně jako to dělají listnaté stromy. V tomhle případě jde o porost sestávající z trávy rodu Suaeda, jejíž různé druhy rostou v přímořských oblastech po celém světě. Také na podzim mění barvu, ale nejhustější pokryv s nejvýraznější červenou spatříte jen v Číně.

4. Tatarák

Vidět rudě nebo se rozzuřit jak býk při pohledu na červený hadr? Podle všeho to má své evoluční kořeny v hluboké minulosti. Červená barva krve, zčervenání v obličeji při návalu testosteronu (vzteku a agresi), červená barva některých jedovatých plodů, hub a nebezpečného hmyzu – následkem toho všeho se během desítek tisíc let vývoje sběračsko-lovecké společnosti naučili lidé reagovat na červenou jako na hrozbu.

5. Marilyn Monroe na rudém sametu (Tom Kelley – 1949)

Je málo fotografů, kteří překročili hranici prostého zaznamenávání historických okamžiků či pomíjivých momentů krásy a naopak sehráli důležitou roli ve formování jejich vnímání pro další generace. Jedním z nich byl Tom Kelly starší (1914–1984) a jeho úplně nahá modelka ‚cudně‘ pózující na červeném sametu. Na svou dobu se jednalo o odvážnou, přímo ‚šokantní‘ fotografii, byť je na ní vkusně a šikovně zakryta veškerá vulgarita a explicitnost. Tou modelkou byla Marilyn Monroe – tehdy ještě nepříliš známá, svou první velkou filmovou roli dostala až o rok později.

6. Někdo to rád horké (pálivé)

Červená barva chilli papriček nemá nic společného s jejich pálivostí – kdo je má rád, jistě ví, že člověku dokážou příjemně pekelně zatopit i jiné barevné variety. Má to být pouze jakýsi „varovný signál“, který rostlina používá na obranu svých plodů v kombinaci s obsahem pálivé látky – kapsaicinu. Evoluce se ale nezastavuje a někteří živočichové se naučili s pálivým kapsaicinem velmi dobře žít. Tedy někteří – pouze ptáci, kterým neškodí, a lidé, kterým dokonce prospívá, protože kapsaicin pomáhá k lepšímu prokrvení sliznic trávicího traktu a zvyšuje vylučování ‚šťáv‘, a navíc působí jako přírodní antibiotikum.

7. Zákulisí Moulin Rouge

Jeden z nejstarších kabaretů světa, kde se zrodil ‚lechtivý‘ tanec zvaný kankán, byl založen roku 1889 na pařížském Montmartru. Kdysi bývaly po okolních kopcích rozesety větrné mlýny, a právě v upomínku na někdejší typickou krajinu umístili provozovatelé zábavního podniku na jeho střechu maketu červeného mlýna (francouzsky: „moulin rouge“).

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články