fb pixel Teror v Paříži: vlastně se nestalo nic moc výjimečného – G.cz
Vyhledávání

Teror v Paříži: vlastně se nestalo nic moc výjimečného

Zbláznili jsme se? Ne – prostě jen vidíme události širších souvislostech a v delší časové perspektivě.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 19.11.2015, 08:50

Aby bylo jasno: teror v Paříži je obrovská tragédie, kterou v žádném případě nezlehčujeme. 139 zmařených lidských životů znamená 139 konkrétních příběhů. Ti lidé byli něčí děti, rodiče, kamarádi, známí… Zároveň je to ale i statistické číslo, které můžeme porovnat s jinými podobnými událostmi v minulých letech.

A přesně to dělá už od roku 1970 Národní konsorcium pro studim terorismu na univerzitě v americkém Marylandu. Jeho databáze obsahuje informace o stovkách tisíc teroristických útoků za posledních bezmála padesát let. Tady je velmi přehledný graf pro západní Evropu:

Co z něj plyne? Jednoznačně nejnebezpečnější dobou byla 70. a 80. léta minulého století. Teroristé tehdy celkem běžně zabíjeli až tři sta lidí ročně. Bráno čistě matematicky byl nejhorší rok 1988, hlavně kvůli 270 obětem libyjské bomby na palubě prosincového letu společnosti PanAm, která vybuchla nad skotským Lockerbie.

Z grafu je vidět, že i přes aktuální hrozby islamismu dnes žijeme v relativně bezpečných časech, jakkoli si teď logicky myslíme něco úplně jiného. Ale je to dáno jen časovou perspektivou a lidskou pamětí, která přirozeně vytěsňuje události s negativním emočním kontextem. I sebekrvavější staré události jsou zapomenuty, protože se v duchu zabýváme jen přítomností, o které se právě dočteme v novinách.

Neznamená to, že bychom se měli radostně plácat po zádech. Ale rozumný člověk si dává věci do souvislostí a nepropadá hysterii. Začít se teď bát jezdit do Paříže je prostě stejný nesmysl, jako nejezdit vlakem přes Studénku, protože se tam v srpnu 2008 na vlak zřítil most a zahynulo osm lidí.

A pozor – výše uvedený graf zahrnuje jen západní Evropu. Neobsahuje proto třeba 3000 obětí newyorských útoků islamistů 9. září 2001 ani 298 obětí z malajsijského letadla sestřeleného loni v létě nad Ukrajinou, o čemž jsme tehdy psali ZDE.

Jednoznačně šlo přitom o útok Kremlu, který splňuje všechny znaky mezinárodního terorismu. Zároveň je to ale důkazem, že náš strach z islamistů brání racionálnímu myšlení. Bát bychom se měli i pravoslavného teroristy Putina.

Anketa

Bojíte se teroristů?

Anketa se načítá...

A na závěr ještě důkaz, že teroristické útoky mohou mít i své virtuální oběti.

Podobné články

Doporučujeme

Další články