fb pixel Teprve před 29 lety homosexualita oficiálně přestala být nemocí. Tohle je 5 šílených způsobů, jakými se gayové a lesby „napravovali" – G.cz
Vyhledávání

Teprve před 29 lety homosexualita oficiálně přestala být nemocí. Tohle je 5 šílených způsobů, jakými se gayové a lesby „napravovali"

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

V roce 1883 klasifikoval německý psychiatr Emil Kraepelin homosexualitu jako jeden ze čtyř stavů psychické oslabenosti vedle slaboduchosti, kreténismu a idiocie. Od té doby byla láska ke stejnému pohlaví chápána jako něco, co je třeba vyléčit, změnit a ještě to není ani 30 let, co byla oficiálně vyškrtnuta z Mezinárodní klasifikace nemocí. Ze způsobů, kterými se několik stovek let snažili lékaři gaye a lesby převychovávat, mrazí dodnes...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 17.5.2019, 10:45

1. Averzivní terapie

Tzv. reflexní terapie se zakládá na teorii, že zlozvyky se dají vymýtit tím, že jsou prováděny v momentech, kdy k nim dotyčný nemá chuť. Její krajní variantou je averzivní terapie, která byla používána například u alkoholiků – lékaři jim požívání alkoholu spojovali nejčastěji se zvracením, které jim vyvolávali. Totéž se zkoušelo u homosexuálů, kterým se terapeuti obdobně pokoušeli znechutit jejich orientaci při sledování erotických filmů s protagonisty stejného pohlaví. Jedni z největších světových expertů na tohle byli v 50. letech minulého století u nás v Československu, jen tak mimochodem.

2. Chirurgická kastrace

Případně její náhrada tlumením léky. Ať už skalpel nebo injekce plné hormonů, ani jedno není ok a ještě dost nedávno se třeba v zemích, kde byla homosexualita trestná, podstoupení takovéto léčby nařizovalo soudně. Vedlejší účinky chemické kastrace jsou samozřejmě příšerné, od roztřesených rukou a ztráty paměti přes obéznost a zhoršenou činnost některých orgánů až po těžké deprese, úzkosti a pocity méněcennosti.

3. Elektrošoky

Když nevíte co by, pusťte mu (nebo jí) do hlavy elektřinu. Užívat tenhle typ léčby se nám zdá dost bláznivé u čehokoliv, u homosexuality ale obzvlášť. Hodně se s tím experimentovalo zejména ve 40. a 50. letech minulého století, elektrošoky byly nejčastěji součástí averzivní terapie (bod 1). Asi nikoho nepřekvapí, že úspěchy se nikdy nekonaly.

4. Kysličník uhličitý a LSD

Jedno se muselo vdechovat, druhé se v kontrolovaných dávkách pacientům s homosexualitou podávalo se záměrem upravit pacientovo myšlení a vnímání světa, lépe řečeno do něj zasáhnout, což posléze mělo vést k jeho konvertování k heterosexualitě. Nic moc, ale kde se můžeme přihlásit o ty drgoy zdarma?

5. Hypnóza a asociace

Teze o tom, že za pomoci hypnózy je možno v pacientovi jaksi rozdmýchat spící heterosexuální orientaci, se objevovaly hlavně na přelomu 19. a 20. století. Někteří lékaři věřili, že můžou změnu orientace podpořit předčítáním heterosexuální erotické četby a metodickým řízením fantazijního světa. Pozdější psychiatři tyto postupy přetavili do tzv. racionální terapie, kdy jsou pacienti buď nuceni, zjednodušeně řečeno, hrát si na heteráky, anebo je podrývána jejich sexuální identita - jsou přesvědčováni, že homosexualita u nich není trvalá. Tak určitě.

A tady 10 animovaných postaviček, které jsou nejspíše homosexuálové.

Podobné články

Doporučujeme

Další články