fb pixel Televize pro důchodce a 100 milionů od Kellnera: Takhle se Česko vypořádává s koronavirem – G.cz
Vyhledávání

Televize pro důchodce a 100 milionů od Kellnera: Takhle se Česko vypořádává s koronavirem

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Situace okolo koronaviru se v Česku neustále vyvíjí, takže se nemůžeme divit, že se v těch všech opatřeních, zákazech a novinkách ztrácíme. Bylo by proto dobré vytvořit výčet toho nejdůležitějšího, co se týká tohoto tématu, za poslední týden.

Martin Miko
Martin Miko 19.3.2020, 11:17

To nejzásadnější za poslední týden

Jak všichni víme, tak 14. března se vláda rozhodla uzavřít všechny obchody a restaurace, takže jste si jídlo nebo kafe mohli maximálně tak vyzvednout z okýnka nebo si ho nechat přivézt. Takto vše funguje v podstatě dodnes, avšak s tím rozdílem, že se někde zkrátila provozní doba. Všechny bistra a restaurace , které dříve rozvozy odmítaly, tak již nečiní a vy to zjistíte na sociálních sítích. Kromě využití rozvážkových služeb typu Dáme jídlo se podniky v některých případech rozhodly, že budou i oni sami rozvážet. Mnoho lidí bohužel situaci pochopilo tak, že se z hospod a restaurací přesunou ven na ulici, kde budou v hloučcích jíst a popíjet pivo, jenže bohužel. V některých případech musela policie takové skupiny rozhánět a posílat domů.

Od neděle 15. března 2020 navíc byla uvalena karanténa, což v překladu znamená, že lidé mohou pouze do práce, nakoupit a navštívit lékaře. Jinak by se měli zdržovat převážně doma. Cílem je minimalizovat kontakt mezi lidmi. Povolené je samozřejmě i využívání služeb jako jsou banky, pošty, benzinové pumpy nebo návštěv úřadů. Při vstupu do lékárny musíte čekat venku a do provozovny vstupovat jednotlivě, a to kvůli bezpečnostním opatřením. Toto opatření by mělo trvat do 24. března 2020.

Senioři jsou v podstatě od začátku karantény v Česku upozorňováni na to, aby nevycházeli ven. Jsou totiž nejrizikovější skupinou. I proto se Vláda ČR rozhodla vyhradit speciální dobu nakupování pro seniory, a to od 19. března 2020. V této době se budou po obchodech, jako jsou potraviny, drogerie, lékárny a další provozovny, budou smět pohybovat pouze senioři nad 65 let. Totožné patření se rozhodla podniknout i Česká pošta.

Česká televize navíc tento týden oznámila, že v pondělí 23. března spustí nový televizní kanál ČT3, který bude určený seniorům, kteří jsou v době šíření koronaviru nejohroženější. Součástí vysílání, které bude probíhat denně od 9:00 do 17:25 bude kromě informačního servisu i výběr ze zlatého televizního fondu. Vysíláním budou provázet moderátorky z pořadu Sama doma. Po projektu UčíTelka, který byl spuštěn v pondělí 16. března a má za cíl vzdělávat žáky základních škol, se tak jedná o další skvělý počin České televize, která dokáže vždy hbitě zareagovat na danou situaci. Tomu se říká veřejná služba na svém místě.

Od 19. března je navíc povinné pro všechny osoby pohybující se mimo domov nosit ochranu obličeje. Může se jednat o roušku, respirátor, ústenku, šátek, šálu nebo jiný. To v praxi znamená, že se smíte bez pokrývky obličeje pohybovat jen doma a ve svém autě. Největším problémem jsou samotné roušky, které se nikde nedají koupit. I proto lidé vyrábí doma nejen pro sebe pokrývky úst z provizorních materiálů. Od úterý 17. března navíc platí zákaz jízdou v MHD bez zakrytých úst a nosu. V některých městech byla navíc zřízena městská hromadná doprava zdarma, jezdí však ve prázdninovém nebo víkendovém provozu.

Co se týče nedostatku roušek, tak se zdá, že tento týden už konečně vláda začala vše řešit. Stačí bedlivě sledovat Twitter ministra vnitra Jana Hamáčka a určitě se dozvíte, kolik roušek, respirátorů a testů na koronavirus se nám právě podařilo získat. Pomohl například i nejbohatší Čech Petr Kellner z PPF, který daroval zdravotnické pomůcky v hodnotě 100 milionů korun.

Do toho všeho jsme se ještě za poslední týden dozvěděli, jakým způsobem funguje trestní zákon během stavu nouze. Tento týden například napadlo jednoho muže z Ústí nad Labem veřejně psát na sociální sítě, že má koronavirus, a že v obchodech olizuje pečivo. Nyní mu hrozí až 8 let vězení. I za drobnou krádež během nouzového stavu vám mohou hrozit několikanásobně vyšší tresty než za běžné situace. Řeč je například o muži, který v pražských Letňanech ukradl 21 čokolád v celkové hodnotě 1600 korun. I tomu nyní hrozí až 8 let vězení.

Vláda se navíc ve středu 18. března pochlubila tím, že by mohla podnikatele a firmy, kteří byli postiženi šířením koronaviru podpořit až jedním bilionem korun. Doposud se hovořilo jen o odložených daňových přiznáních nebo posunutých splátkách. Všichni samozřejmě řeší, jakým způsobem bude stát ušlé zisky nahrazovat. Možná je varianta náhrady mzdy, odpuštění odvodů, finanční injekce apod. Například takové Dánsko prý počítá s tím, že ve firmách po dobu tří měsíců bude hradit mzdu 75 % zaměstnancům s podmínkou, že daná firma nebude propouštět. U nás byl například spuštěn program bezúročných půjček, což v současné chvíli nejspíš malé živnostníky asi nezaujalo.

Zásadní otázkou však bylo, kde se celou dobu nachází náš prezident Miloš Zeman, o kterém nikdo neslyšel přes týden. Nyní se však rozhodl, že promluví k národu a vyhradil si na to čtvrteční večer. O všem vás budeme samozřejmě informovat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články