fb pixel Světová velkoměsta v číslech: v Curychu na iPhone vyděláte za 5 dní, v hlavním městě Nigérie za 133 – G.cz
Vyhledávání

Světová velkoměsta v číslech: v Curychu na iPhone vyděláte za 5 dní, v hlavním městě Nigérie za 133

Curych Vysoké platy, silná měna, stabilní vláda, ale i malebná příroda - to je Švýcarsko. Třetím nejdražším městem světa se stalo Oslo. Kodaň - čtvrté nejdražší město pro život. Severská a švýcarská města žebříku vévodí. + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Víte, jak dlouho musíte pracovat v Praze, abyste si vydělali na jeden Big Mac? Průměrně 42 minut. Pro srovnání v Hong Kongu je to jen 12 minut a extrémem na druhé straně je Nairobi, kde je zapotřebí 134 minut úmorné dřiny. Tato čísla vzešla z průzkumu, který si kladl za cíl najít ta nejdražší města pro život. Vítězi se staly Curych a Ženeva.

Václav Roman
Václav Roman 16.7.2018, 12:40

Máte hluboko do kapsy? Pak se dvěma největším švýcarským městům raději vyhněte. Pokud však odsud dostanete pracovní nabídku, na nic nečekejte. Příjmy zde jsou nejlukrativnější na světě. Tato doporučení vycházejí z nedávného průzkumu švýcarské finanční skupiny UBS, v kterém se jako nejdražší město pro život vyprofiloval Curych. Výrazně si zde připlatíte za služby. U kadeřníka necháte například až o pětinu více než v Ženevě. Dražší je tu také elektronika, a to navzdory tomu, že průměrné příjmy v Ženevě jsou vyšší než v Curychu.

Do francouzsky mluvícího města se uchylují soukromí bankéři i obchodníci z komoditami, kteří generují vysoké příjmy. Na druhou stranu se tu mají lépe i učitelé či šéfkuchaři. Na své výplatní pásce mají více než jejich kolegové v Curychu. Náklady se promítají do konečných cen a levně se tu rozhodně nenajíte. Ale jak glosoval Jiří Bartoška na karlovarském filmovém festivalu: „Kdo málo pracuje a nemá na to, ať tam nechodí.“

Draho je i na severu

Další města, kterým byste se měli obloukem vyhnout jsou Kodaň a Oslo. Ani zde si za český plat nemůžete moc vyskakovat. Pětici nejdražších měst uzavírá New York.

Nehledalo se jen nejdražší město. Statistikové se zaměřili i na další kategorie. Například americké Los Angeles na plné čáře zvítězilo v kategorii „nejlepší kupní síla“, tedy co si pracující za vydělané peníze může koupit. Zde se švýcarský Curych umístil až na druhém místě. LA je jediným americkým městem, které některý z žebříčků ovládlo.

V rámci tohoto průzkumu se hodnotitelé zaměřili také na to, za jak dlouho si průměrný zaměstnanec určitého města vydělá na iPhone. Zatímco v Curychu mu k tomu stačí necelých 5 pracovních dnů, v New Yorku 7 dní a v Lagosu, největším městě Nigérie, pak dlouhých 133 dnů.

Experti z Finanční skupiny UBS mezi sebou porovnávali 77 měst světa. Při svém průzkumu zohledňovali výši příjmů, délku pracovní doby a ceny 128 druhů zboží a služeb.

A jak si vedla česká metropole? Z hlediska maloobchodních cen se Praha umístila na krásném 50. místě. Kolem této pozice se držela i v dalších kategoriích. Dražší se překvapivě ukázala Bratislava.

A zde si přečtěte o tom, že Švýcaři budou moci získat titul z tradičního jódlování.

Podobné články

Doporučujeme

Další články