Štípance a štěnice: víte, co si můžete přivést z dovolené kromě suvenýrů?

Obrázek uživatele vaclav.roman
13.7.2018, 10:07

Těšili jste se na dovolenou? Pak vězte, že tuto vysněnou a po úmorné dřině zaslouženou metu, může zkazit celá řada faktorů. Je jich tolik, že je až zarážející, jak je ježdění na dovolenou stále populární. Počasí, ztracená zavazadla, ukradené doklady, ale také setkání s drobnými živočichy z říše hmyzu. Na ty se nyní zaměříme.

Probudíte se v hotelovém pokoji a děsně vás svědí po celém těle, hlavně pak na místech, která jste měli během noci odkrytá. Nejdřív to může vypadat na noční útok komára, ale situace může být mnohem vážnější! Pochutnal si na vás někdo mnohem horší.

Čilý turistický ruch a nedostatečná hygiena mají na svědomí šíření život značně znepříjemňujících štěnic. Neplatí, že se s nimi setkáte jen v těch nejlevnějších hotelech. Že štěnice milují bordel, je mýtus. Štěnice milují něco jiného. Vaši krev!

Tito drobní upíři mohou být zavlečeny prakticky kamkoli. I do luxusních hotelů, či vlakových kupé. A pokud si nedáte pozor a dostanete se s nimi do kontaktu, pak si je ze svých cest můžete dovést až domů. A takový suvenýr rozhodně nechcete.

Drbat nepomáhá

První setkání se štěnicemi bývá nejhorší. Svědění, které se škrábáním jenom stupňuje, zoufalství, strach, že ty mrchy nakladly vajíčka do zavazadel, že se jich nikdy nezbavíte.

Přitom prvních pár dní o jejich přítomnosti nemusíte ani vědět. Poklidně si spíte, mrchy vám sají krev. Mají čas, spíte. A tak hodují třeba i dvacet minut. Současně vstřikují do rány anestetikum, takže postižený, i když by měl jen lehké spaní, se neprobudí.

Po hostině se stáhnout do svých skrýší a čekají, až se zase večer dostaví jejich oblíbená restaurace. Pokud jste s nimi neměli nikdy předtím žádnou zkušenost, v prvních dnech vaší pozornosti uniknou.

Mohou se ukrývat ve škvírách pod koberci či liny, v lištách plovoucích podlah, v nábytku, garnýžích, ale i v matracích či rámu postele, je-li ze dřeva. V případě, že se chcete v klidu vyspat, doporučuje se odtáhnout postel od zdi a její nohy postavit do hrnců s vodou. Pak se k vám mrchy nedostanou. Tedy až na ty, které se ukrývají v samotné posteli.

Červené fleky se začnou objevovat až po několika dnech. A to už třeba, pokud při cestování neradi setrváváte na jednom místě, můžete být dávno jinde. A breberky, které se nastěhovaly do vašeho zavazadla, se vás chytly a jen tak nepustí.

Štípance nejsou ale jediným vodítkem, jak nepřátele cestovatelů odhalit. Dalším neklamným důkazem přítomnosti štěnic v hotelu jsou skvrny na povlečení od jedinců, které spáč během noci nevědomky rozmáčkne. Lze také nalézt maličké černé kuličky – jejich trus.

Chcete-li je nachytat při činu, nastavte si budík, rychle v noci vstaňte, rozsviťte a podívejte se pod matraci. Jsou tam hmyzáci hnědé barvy? Vyfoťte je a neprodleně vyhledejte manažera hotelu. Měl by vám pomoci, minimálně pak vrátit peníze. Máte velký manévrovací prostor, když se totiž rozkřikne, že je hotel zamořený štěnicemi, hosté se do něj pohrnou asi jako do zoo, v které utekl z výběhu lev.

Rada na závěr

Pokud si štěnice zatáhnete domů, doporučuje se odborný postřik. Volně dostupné prostředky mají jen malou účinnost a nezničí všechna vývojová stádia tohoto odborného hmyzu.

A pokud se stále ještě chystáte na dovolené, zde si přečtěte o Připravte na 7 situací, kdy se vaše očekávání a realita budou dost zásadně lišit.


Komentáře

Doporučeno pro vás