fb pixel Štědrý večer v Americe 1865: Skupina veteránů jižanské Konfederace založila Ku Klux Klan – G.cz
Vyhledávání

Štědrý večer v Americe 1865: Skupina veteránů jižanské Konfederace založila Ku Klux Klan

Zdroj: National Photo Company Collection - Library of Congress, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3697016

Ve městě Pulaski ve státě Tennessee se 24. prosince roku 1865 sešla skupina veteránů Konfederace, aby založila tajný spolek, který pokřtila na „Ku Klux Klan“. KKK se z tajného společenského bratrstva rychle transformoval na polovojenskou sílu, která se snažila zvrátit pokrokové aktivity federální vlády, zejména politiku, jež zvyšovala práva černochů ve Spojených státech.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 24.12.2022, 14:27

KKK

Název Ku Klux Klanu byl odvozen z řeckého slova kyklos, což znamená „kruh“, a skotsko-galského slova „klan“. Na základě filozofické nadřazenosti bílé rasy používala skupina násilí jako prostředek k potlačení zrovnoprávnění Afroameričanů.

Prvním velkým vůdcem KKK byl bývalý generál Konfederace Nathan Bedford Forrest. V roce 1869 se neúspěšně pokusil spolek rozpustit poté, co začal kritizovat jeho přílišné násilí.

Ku Klux Klan, jenž byl nejvýznamnější v oblastech, kde byly rasy relativně „vyrovnané“, podnikal pod rouškou noci teroristické nájezdy na Afroameričany a bílé republikány a k dosažení svých cílů a ovlivnění nadcházejících voleb používal zastrašování, ničení majetku, fyzické násilí, a dokonce i vraždy.

Zákon

V mnoha jižanských státech republikáni organizovali jednotky domobrany, aby KKK rozbili a porazili. V roce 1871 schválil Kongres zákon Ku-klux-klanu, který opravňoval prezidenta Ulyssese S. Granta k použití vojenské síly k potlačení aktivit KKK.

Výsledkem bylo vyhlášení stanného práva v devíti okresech Jižní Karolíny a tisíce zatčených. V roce 1882 Nejvyšší soud USA prohlásil Ku-klux-klan za protiústavní, ovšem v té době byl již Ku Klux Klan na ústupu.

Současnost

Ve 20. století pak došlo ke dvěma oživením Ku-klux-klanu: jedno v reakci na imigraci v 10. a 20. letech minulého století a druhé v reakci na afroamerické hnutí za občanská práva v 50. a 60. letech 20. století. Různé pobočky KKK však existují i v 21. století.

Násilí ze strany bělošských supremacistů je v Americe obecně opět na vzestupu. Důkazem je několik významných událostí posledních let, včetně střelby v kostele v Charlestonu v roce 2015, shromáždění v Charlottesville ve Virginii v roce 2017, střelby v synagoze v Pittsburghu v roce 2018 a střelby v texaském Walmartu v El Pasu v roce 2019. Tyto akce byly poháněny rasismem a myšlenkou nadřazenosti bílé rasy.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články