fb pixel 14 důvodů, proč milujeme Český Krumlov – G.cz
Vyhledávání

14 důvodů, proč milujeme Český Krumlov

Na Český Krumlov je hrdý každý Čech. Leckdo možná víc než na hokejovou reprezentaci. Proč tomu tak je?

Radka Pružinová
Radka Pružinová 9.8.2015, 19:00

1. Opravdu český Český Krumlov

Navzdory mase (nejen) Japonců ověšené foťáky nám Krumlov ještě pořád připadá český, opravdový, na rozdíl třeba od Karlových Varů. Při jeho návštěvě si nepřipadáte jako obtížný hmyz, ale jako doma.

2. Výhledy

Tohle asi není třeba komentovat... c48deskc3bd-krumlov Zdroj: stevacek.smugmug.com

Beautiful-Cesky-Krumlov Zdroj: worldfortravel.com

3. Zámek a zámecký park

Státní hrad a zámek Český Krumlov, památka UNESCO (stejně jako celé město), je vyhledávaným turistickým cílem. Pro veřejnost je otevřen od dubna do října a za sezonu jím projde přes 300 000 návštěvníků. Za zmínku rozhodně stojí i zámecký park – 11 hektarů barokní zahrady s francouzskou a anglickou zahradní úpravou, kaskádovou fontánou a zámeckým jezírkem – skvělé místo pro relax i romantiku. Nejvýznamnější památkou, skutečnou perlou v koruně divadelního dědictví, je světově proslulé zámecké barokní divadlo, které je jednou z nejlépe dochovaných evropských divadelních scén 18. století s téměř kompletním vybavením dekorací, kostýmů, rekvizit a jevištní techniky. zamek-1 cesky-krumlov-ubytovani.com

Zdroj: zamek.ceskykrumlov.eu

troupova Provedení opery Terpsicore G. F. Händela v barokním divadle v Českém Krumlově. Zdroj:troupova.com

4. Otáčivé hlediště

Krumlovské otáčivé hlediště patří mezi přední evropské divadelní „open-air“ scény. Již více než půl století je významným a ve světovém měřítku i ojedinělým reprezentantem přírodního plenérového divadla s originálním využíváním scénického prostoru. Elektromotor zajišťuje oboustranně plynulý pohyb 650tunového kolosu, který umožňuje jedinečnou divadelní podívanou pro 644 diváků.

Princip otáčivého hlediště, zasazeného do po staletí vytvářeného zámeckého lesoparku s rokokovým zámečkem Bellaire, je velikou předností, kterou nemají k dispozici ani jiné slavnější „open-air“ scény. Každoročně se tu od června do září odehraje průměrně osmdesát představení.

hlediště Zdroj: otacivehlediste.cz

Zdroj: festivalkrumlov.cz

Zdroj: otacivehlediste.cz

5. Malebné hospůdky

Hospody a hospůdky najdete na každém rohu. V létě jich navíc má spousta zahrádku, takže se můžete kochat pohledem na okolí a fotografující Japonce. Až budete uťapkaní a budete si chtít sdělit dojmy a pojmy, můžete do některé z nich zapadnout a něco dobrého popít a pojíst.

6. Slavnosti pětilisté růže

Úžasná masová akce, časově situovaná do doby panování šlechtického rodu Rožmberků (převážně pak posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka z Rožmberka) – je každoroční velkou událostí.

Hlavními body programu jsou historické průvody z období gotiky a renesance, ve kterých účinkuje přes 700 lidí, rytířský „Turnaj růží“, připomínající legendu Dělení růží, Živé šachy s živými figurami na šachovnici 12 × 12 metrů, historický trh na zámku Český Krumlov s více jak 130 dobovými stánky a ukázkami historických řemesel, slavnostní ohňostroj nad městem, dobové hry pro děti i dospělé a další historické programy, hudba, divadlo, historický tanec, šerm, kejklíři, fakíři a ohňové show. K tomu skvělé pivo a medovina, které tečou proudem. Slavnosti pětilisté růže každoročně navštíví více než dvacet tisíc návštěvníků. Od roku 1990 do roku 2012 se na nich protočilo neuvěřitelných více než 348 tisíc návštěvníků. Zdroj: agenturaappart.cz

Zdroj: alladanza.rajce.idnes.cz

Zdroj: isumava.cz

Zdroj: oook.cz

7. Skvěle zvládnutá integrace Romů

Český Krumlov se stal podle francouzského listu Le Figaro z roku 2004 „modelem integrace romské menšiny“, ale tamní „harmonické soužití“ (Romů a ‚bílých‘) nenašlo v České republice následování. Krumlov je v celorepublikovém rámci považován za město s nejpozitivnějšími výsledky v soužití Romů s ostatním obyvatelstvem. Romská komunita tu žije již více než 20 let bez jakýchkoli vnitřních i vnějších konfliktů.

V Českém Krumlově žije v současnosti okolo 600 Romů. Tvoří téměř 4 % z celkového počtu obyvatel města. Zároveň stále vzrůstá procento interetnických (smíšených) manželských svazků. Momentálně je jich téměř třetina. Řada zdejších schopných Romů se v posledních letech sama snaží pomoci zaměstnat ty, kteří přišli o práci (například úspěšný romský podnikatel Dezider Dunka, který ve své firmě „Dunka“ provádí stavební práce a převzal část úklidu města. O ten se se svými 40 převážně romskými pracovníky dobře stará).

Zdroj: ckrumlov.cz

Zdroj: ckrumlov.cz

8. Medvědi

Pečuje o ně medvědář Jan Černý.

Medvědí Vánoce. Zdroj: www.ckrumlov.info

9. Centrum Egona Schieleho

Už od roku 1993 funguje v budově bývalého městského pivovaru ze 16. století Centrum Egona Schieleho, které od té doby hostilo nepřeberné množství úžasných výstav většinou velmi současných umělců. Atmosféra historické budovy a pocit způsobený kontrastem s moderní tvorbou je neopakovatelný. Budete se těšit, až vám příště zase zavrzá pod nohou majestátní starobylá dřevěná podlaha při pohledu na skvělé moderní umění. Zdroj: wikipaintings.org

centrum-egona-schieleho() Zdroj: schieleartcentrum.cz

centrum-egona() Zdroj: www.pepino-balek.cz

10. Historie dýchající z každé cihly

Jméno města Krumlov je odvozováno z německého výrazu „Krumme Aue“, který je překládán jako „Křivý luh“. Tento název vyplynul z přírodních podmínek, konkrétně z tvaru území, na němž se město rozkládá – to leží v esovitě zakřivených meandrech řeky Vltavy. Na latinských listinách je nazýváno Crumlovia či Crumlovium.

Město vznikalo ve dvou stavebních etapách. Jeho první část vznikala spontánně pod krumlovským hradem. Nazývala se Latrán a osídlili ji především lidé, jejichž existence byla spjata se zajišťováním hospodářského chodu hradu. K názvu a vzniku této části města se rovněž váže legenda. Hrad a město vznikly podle jejího znění v místech, kde Vítkovci rozehnali loupežnickou bandu, která zde přepadávala. A na paměť skutečnosti, že se v těch místech skrývali lotři, dostala prý tato část města název Latrán. Skutečnost je však mnohem prozaičtější – latus znamená latinsky postranní část a označovaly se tak usedlosti vybudované vedle hradu.

11. Penzion na každém rohu

Pokud chcete v Krumlově přespat, což většina turistů chce, protože letní večery tu bývají obzvláště vypečené a na vstřebání všech zdejších kulturních zážitků je jeden den prostě málo, můžete si vybrat z nepřeberného množství penziónů a hotelů. Ale pozor, v létě, v sezóně, a především v době pořádání slavností bývají i tak všechny plné. Raději si tedy nocleh zarezervujte předem. Třeba prostřednictvím městských webových stránek, kde vám vyberou ubytování na míru.

12. Vodáci

Trasa z Vyššího Brodu do Boršova u Českých Budějovic, na které Krumlov leží, je nejvíce sjížděnou vodáckou trasou Vltavy s celkovou délkou 70 km. Díky přehradní nádrži Lipno tento úsek zaručuje splavnost jak v době sucha, tak i v době dešťů. Tato vodácká trasa a její okolí je od roku 1997 prohlášena za chráněnou krajinnou oblast. Nejznámějším jezem v Krumlově je ten u Jelení lávky.

V Českém Krumlově pořádají od roku 2003 i tzv. Krumlovský vodácký maraton. Organizátoři se nechali inspirovat vodáckým maratonem ve francouzském kaňonu Ardéche. Každoročně se sem sjíždí stovky vodáků nadšenců, ale i vrcholových sportovců. Krumlovský maraton je největším, co se počtu soutěžních kategorií týče, a nejpočetnějším říčním maratonem v České republice. Závodníci při závodě překonají 36, resp. 26 říčních kilometrů. Zdroj: ineltour.cz

13. Pivovar Eggenberg

Pivovar Eggenberg vyrábí devět druhů piva. Jsou to dva druhy světlého výčepního piva, dva druhy světlého ležáku, dva druhy tmavého ležáku, kvasnicové pivo, citrónové a nealkoholické pivo. Kromě toho produkuje například i pivní pálenku (42%). Nejoblíbenějším produktem je Nakouřený švihák – tmavý ležák vyrobený ze speciálního nakouřeného sladu, který pivu dodává intenzivní vůni a chuť po uzení. pivo

14. Všude je to blízko (dokonce i na Lipno a potažmo Šumavu)

Pokud nezaparkujete na parkovišti pod hradbami, ze kterého je to pár kroků do centra (v podstatě jen přejdete most), nepropadejte panice. I z okrajovějších částí Krumlova jste na náměstí za pár minut. Navíc je to procházka více než povznášející. Na zámek je to sice do kopce, ale za ten výšlap to každopádně stojí. A cesta zpět vede logicky z kopce. Pokud si zatoužíte smočit tělo v Lipně, nebo se brouzdat šumavskými hvozdy, zvládnete to možná i na kole. Je to necelých 30 kilometrů.

A TADY máte 15 možností, kam přesunout krumlovské otáčivé hlediště po jeho demontáži.

Podobné články

Doporučujeme

Další články