fb pixel Škola v Barceloně zakázala Růženku i Karkulku kvůli sexismu: Proč rovnou nevymazat všechny pohádky světa? – G.cz
Vyhledávání

Škola v Barceloně zakázala Růženku i Karkulku kvůli sexismu: Proč rovnou nevymazat všechny pohádky světa?

"Nejhorší to bylo, když pil. A že on pil hodně." lkal Křemílek + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Ve světě pokrokových lidí, kteří bazírují na boji proti sexismu, se občas stane něco, co nás vyvede z míry. Příkladem je i dětská knihovna na jedné základní škole v Barceloně, kde se školní komise rozhodla vyřadit více než 200 klasických pohádek z nabídky. Jednalo se prý o sexistické příběhy, které podporovaly stereotypy.

Martin Miko
Martin Miko 12.4.2019, 11:35

Hyperkorektní škola v Barceloně

Žijeme ve světě, jenž si přeje být korektní a postupně nás zbavovat všech genderových stereotypů, které máme v hlavách zakořeněné. Není proto nic snazšího, než žačít u dětí. Školní komise pro rovnost pohlaví na jedné barcelonské základní škole se na to však vrhla až příliš korektně a řekla si, že zakáže přes 200 klasických pohádek, které jsou prý sexistické a podporují stereotypy o ženách a mužích.

Tím pádem si děti v tamní knihovně už nepřečtou Červenou Karkulku nebo Šípkovou Růženku. Tyto pohádky však nejsou jediné, protože pryč musela téměř třetina knihovny! Proč ale troškařit? Podle tohoto nařízení by mohly zmizet rovnou všechny pohádky světa, neboť skoro ve všech jsou dívky ukazovány jako ty krásné, které nakonec zachrání nějaký šarmantní geroj, jenž je následně pojme za svou ženu. A po vytoužené svatbě spolu pak žijí šťastně až do smrti.

Zní to šíleně, ale na základní škole Taber mají opravdu komisi pro rovnost pohlaví, která se rozhodla, že bude analyzovat knihy v jejich knihovně na základě kritérii, jež se týkaly počtu ženských a mužských postav v příběhu a jaké role zastávají. Na základě toho si tito milí lidé určili, co se jim nelíbí a co je ještě ucházející. V rámci pohádky o Červené Karkulce se asi španělským moralistům nelíbilo, že statečný myslivec zachrání dívku z vlkova žaludku. Každopádně je podivuhodné, že někde existuje hodnocení knih morální komisí. Člověku pak občas připadá, že se vrací středověk. Brzy se třeba ve Španělsku dočkáme veřejného pálení pohádkových knížek kvůli sexismu a steretypům jako to dělali nacisti nebo teď nově v Polsku katolická církev.

Samozřejmě, že se objevila řada kritiků, avšak samotná španělská vláda se prý k situaci nechce vyjadřovat. Tamní školy totiž mají svou autonomii a mohou se rozhodovat samy o tom, co je pro žáky špatné a správné. Politička Isabel Ayusová z Lidové strany se však deníku ABC vyjádřila slovy: "Takové pohádky vychovaly celé generace. A pokud se rodičům některé z nich zdají pro jejich děti nevhodné, tak ať jim je nečtou, ale tradiční příběhy bychom neměli démonizovat." S tímto tvrzením samozřejmě souhlasíme. Pokud se to nelíbí rodičům, ať jim čtou jiné pohádky.

Opět se ukazuje, že Česko je oproti západní Evropě stále ještě relativně normální zemí. Možná už doopravdy potřebujeme válku, bídu nebo krizi, jinak se nadále budem utápět v řešení nesmyslných hyperkorektních nápadech, které si lidé vymýšlí z nudy.

A zde jsou smrtelné hříchy kardinála Duky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články