fb pixel Šimpanzí válka v národním parku v Tanzanii: Brutální konflikt dvou šimpanzích skupin trval čtyři roky a byl poháněn bojem o moc – G.cz
Vyhledávání

Šimpanzí válka v národním parku v Tanzanii: Brutální konflikt dvou šimpanzích skupin trval čtyři roky a byl poháněn bojem o moc

Zdroj: Caelio - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8352903

V historii lze jen těžko najít období, ve kterém spolu lidstvo alespoň někde na planetě neválčilo. Válka je sice neblahým, lež poměrně standardním jevem a charakteristickým znakem lidského pokolení. Nejedná se však o výhradně lidskou záležitost, což dokazuje například i velice brutální spor mezi šimpanzi, ke kterému došlo v 70. letech minulého století. Spor je nazýván jako Válka v Gombe.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 28.9.2021, 15:21

Šimpanzí válečníci

Válka byla na Zemi přítomna od pradávna. Na život a na smrt proti sobě bojovali jednotlivci, skupiny, legie, armády i celé národy. Válka ale není specifikem jen našeho druhu, je přítomna i ve světě zvířat. Jedním z příkladů za všechny může být zvířecí konflikt ze 70. let 20. století, k němuž došlo v Národním parku Gombe Stream v Tanzanii.

Vše začalo naprosto nevinně v lednu roku 1974. Na jednom ze stromů v Národním parku Gombe Stream v Tanzanii seděl šimpanz Godi, jenž si v osamění vychutnával svůj oběd. V této chvíli nepozornosti se však stal zranitelným a během mžiku byl obklopen skupinou osmi dalších šimpanzů.

V tu chvíli zjistil, že je něco v nepořádku, načež ze stromu seskočil a začal utíkat. Skupina šimpanzů jej ovšem dohnala, jeden z nich ho popadl za nohu a druhý za tlapu. Godiho povalili na zem, kde jej začali bít. Celý akt trval přibližně pět minut. Když šimpanzi Godiho pustili, už se nehýbal. Jednalo se o brutální zvířecí vraždu, která odstartovala vleklý spor mezi tamějšími skupinami šimpanzů.

Počínaje tímto dnem začala tzv. „čtyřletá šimpanzí válka v Gombe“, jak ji pojmenovala britská primatoložka Jane Goodallová. Vražda Godiho vyvolala sérii dalších vražd a krutostí, jejichž prvotní příčina však nebyla dosud pochopena. S jistotou však lze říci, že tamější komunita šimpanzů byla mimo jiné i touto událostí rozdělena na dvě nepřátelské skupiny.

Válka v Gombe Stream

Skupina primatologů a vědců po dobu čtyř let sledovala dění v Gombe Stream a stala se svědky nevídaného. To, že se šimpanzi dokážou primitivně dorozumívat, že dokážou odhadnout, co si jiní členové stáda myslí, a že umí vyrábět a používat různé nástroje, se vědělo již delší dobu. Že ale tito tvorové dokážou být velice krutí, ambiciózní, mocichtiví a válkychtiví, to bylo do té doby neobjeveno.

V Gombe Stream byli šimpanzi rozděleni na dvě skupiny Kasakela a Kahama, které žily odděleně na severu a jihu parku. Toto rozdělení bylo údajně způsobeno úmrtím vedoucího samce v roce 1971. Jeho nástupce totiž nebyl přijat všemi šimpanzi (dva mladší samci nesouhlasili s novým „velitelem“ a chtěli moc uzurpovat pro sebe), a tak se tlupa rozdělila na dvě podskupiny, dle toho, s kým měli jednotliví šimpanzi silnější sociální vazby. Členové těchto skupin se během války vzájemně zabíjeli, napadali, rvali, bili a zákeřně přepadali. Během trvání války zemřela třetina samců žijících v Gombe Stream v důsledku násilí jiných šimpanzů.

Prim hrála v šimpanzí válce severní skupina, tedy Kasakela, která byla silnější a podnikala „válečné výpravy“ proti skupině jižní. Byla tvořena osmi dospělými samci, dvanácti dospělými samicemi a jejich mláďaty. Jižní skupina byla méně početná, tvořilo ji šest samců, tři samice a jejich potomci. Stejně jako to bylo v případě s Godim, severní skupina si rafinovaně vyhlížela osamocené samce, které přepadala a zabíjela. Aby těch „lidských“ vlastností nebylo v konfliktu málo, zvládaly tyto bojové skupiny ještě unášet a znásilňovat samice z jižní skupiny a zabíjet jejich mladé potomky.

Vítězství severu

Pokaždé, když se podařilo šimpanzům ze severu zabít některého ze samců jižní skupiny, reagovali na to „seveřané“ oslavami, nadšením, radostným lámáním větví a veselým poskakováním – byla to čirá radost ze smrti nepřítele. V průběhu zmíněných čtyř let podnikla severní skupina těchto přepadení mnoho. Postupně se jim podařilo zbavit se všech šesti samců z jižní skupiny.

Když byla jižní skupina již v dezolátním stavu, zahrnula severní skupina všechny jižanské přeživší do své tlupy a obsadila jižní území. Tím byla válka v Gombe Stream u konce. Severní (od počátku silnější) skupina zvítězila. Válka v Gombe Stream měla všechny parametry klasické války. Krutost, rafinovanost, smrt, vítěze i poražené.

Zdroj: Zoom, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články