fb pixel Sigmund Freud a 960 svíček v Himálaji – G.cz
Vyhledávání

Sigmund Freud a 960 svíček v Himálaji

Jak dopadla svítilna Fenix PD35 na šestitýdenním treku indickým údolím Zanskar? A jak to souvisí se slavným psychiatrem?

Ivan Brezina
Ivan Brezina 17.9.2014, 15:00

Letos v červenci jsem do Himálaje vyrážel mimo jiné i s tímhle zdrojem světla. Jde už o druhou generaci stejného modelu, ovšem vylepšenou. Svítilna teď disponuje světelným tokem až 960 lumenů a dosvitem až 208 metrů. Vzhledem k malé velikosti a nízké hmotnosti (bez baterií jen 87 g) je to úctyhodné. Elektronika přitom světelný výkon udržuje konstantní po celou dobu životnosti baterií. Výkon tedy neklesá s jejich postupným vybíjením. DSC_0093 PD35 můžete nosit na opasku, třeba pokud jste černý šerif.  

Světlo pod hladinou

Svítilna nezapře své taktické určení (výrobce ji ostatně doporučuje pro bezpečnostní složky a pro myslivce). Protože je vyrobena z tvrzeného leteckého hliníku a čočku má z tvrzeného skla, podle výrobce vydrží pád z metrové výšky. Přežije i ponoření do dvoumetrové hloubky (tabulková vodotěsnost IPX-8). O kameny jsem sice v Himálaji svítilnou záměrně neházel, ale vyzkoušel jsem, že svítí i pod vodou. V monzunovém lijáku vám tedy rozhodně “nezhasne”. DSC_0676 Co se stalo v noci pod himálajskou horou Gumbok Rangan? Čtěte dále. Srdcem svítilny je bílá LED dioda XM-L2 U2 od firmy Cree. To si zaslouží technickou odbočku.Taky jste kdysi na vandry vozili klasickou baterku se žárovkou? Ta se už dnes hodí tak leda do sklepa pro brambory. V 90. letech nahradily žárovky LED diody s mnohem vyšší účinností přeměny elektrické energie na světlo. Zatímco žárovka "umí" na jeden watt asi 8-15 lumenů, dioda zvládala až 40 lumenů. Další technologický skok pak přišel kolem roku 2007. Nové typy diod dnes na watt běžně zvládají až 80 lumenů, tedy desetkrát víc než žárovka. Právě tohle nastartovalo boom výkonných diodových čelovek. A dioda ve svítilně Fenix PD35 má účinnost až 180 lumenů na watt, tedy dvacetinásobek žárovky. DSC_2430 (kopie) Pro představu: tole je svíčka v buddhistickém kláštěře Phuktal. Svítilna by jich mnichům nahradila skoro tisíc.  

K čemu je chladič?

Další výhodou diody je odolnost a spolehlivost. Zatímco žárovka je choulostivá na pád nebo na úder a může se vám v ní přepálit vlákno, dioda se jen tak nerozbije. Svítit vydrží až 50 000 hodin, nepřetržitě tedy šest let. Oproti žárovce se jen dioda musí víc chladit. Výrobci to řeší dvěma způsoby, které jsou u svítilny Fenix PD35 zkombinovány. Prvním způsobem je žebrovaný “chladič” v přední části, který díky zvětšení plochy pomáhá odvodu tepla. Druhým způsobem je automatické snížení nejsilnějšího světelného módu po určité době svícení. Je tomu tak i u PD35, kde se “burstrežim" 960 lm po pěti minutách přepne na 460 lm a dále po třiceti minutách na 180 lm. DSC_0098 Chladič je to žebrování vlevo od přepínače režimů svícení. Svítilnu “pohánějí” buď dvě třívoltové fotobaterie CR123A nebo jeden vysokokapacitní akumulátor li-on 16650. Toto řešení je sice z hlediska uživatele poněkud nepraktické, ale celkem pochopitelné. Baterie CR123A se obtížněji shánějí – dostanete je jen v obchodech s fototechnikou. Oproti běžným bateriím ale zase fungují až do teplot hluboko pod nulou, což má význam právě na extrémních outdoorových akcích. V sedle Shingo La (4910 m) teploměr na mých hodinkách v noci i v červenci ukazoval deset stupňů pod nulou. Svítilna neměla problém. DSC_0202 Svítivost PD35 v nejsilnějším "burst režimu" (foceno v Praze na Spořilově, ne v Himálaji). Akumulátor si můžete dokoupit, ale není levný. Provoz svítilny pak už ovšem budete mít jednou provždy zadarmo (respektive jen za proud ze zásuvky v zanedbatelné ceně). Běžné baterie výrobce zřejmě zavrhl proto, že pro tak výkonnou svítilnu nemají dostatečnou kapacitu. Prostě “něco za něco”.  

Světlo na šest způsobů

Svítilna má k dispozici pět běžných režimů svícení, které jsou už z principu vždy kompromisem mezi dlouhou výdrží baterií a vysokým světelným výkonem. Hraničními hodnotami je 14 lumenů po dobu 150 hodin (nejnižší) a 960 lumenů po dobu 1,2 hodiny (nejvyšší). Pro srovnání – běžný automobilový reflektor má tabulkovou svítivost asi 1500 lumenů, ale reálnou ale asi 500 lumenů. Pro běžné situace na treku 960 lumenů nevyužijete. Extrémní výkon se ale hodí, pokud si výjimečně potřebujete posvítit do opravdu velké dálky. Třeba když něco nebo někoho hledáte. DSC_0106 Detail zadního vypínače. Šestým režimem svícení je blikání s proměnlivou frekvencí (stroboskop) pro zvláštní situace. Dal by se použít k přivolání pomoci nebo jako výstražný signál při nehodě (k tomu jsme ale svítilnu v Himálaji naštěstí nepoužili). Podle některých tvrzení by měl stroboskop fungovat i jako neletální sebeobranný prostředek. Zkusmo jsem si ho “napálil” zblízka přímo do očí. Zážitek je to velmi nepříjemný, ale odhodlaného útočníka by to asi nezastavilo (snad jen že by trpěl epilepsií). Určitě by ho to ale na pár cenných vteřin dezorientovalo a znejistělo.  

Shrnutí: jsem Bohem z protéz!

Pro účely náročného horského treku považuji svítilnu Fenix PD35 za skvělý doplněk k běžné lehké čelovce, se kterou si svítím večer ve stanu. PD35 vytáhnete z batohu ve chvíli, kdy potřebujete skutečně silný zdroj světla. Což se mi stalo při nočním bloudění ledovcovou morénou pod posvátnou horou Gumbuk Rangan (5320 m) v závěru údolí Zanskar. Vylezl jsem na větší balvan, paprskem PD35 “propátral” horizont a díky tomu určil, kterým směrem je nejlepší pokračovat. Nebyla to otázka života a smrti – s běžnou čelovkou bychom se po západu slunce prostě jen mezi kameny motali asi o hodinu déle. Připomnělo mi to Sigmunda Freuda, podle něhož je člověk “velkolepým Bohem s protézami”. Slavný psychiatr těmi protézami myslel nejrůznější kulturní vynálezy a technologické “vychytávky”, které nám umožňují přežít lépe a pohodlněji než zvířatům. A občas je prostě fajn vidět v noci dál. O svítilně Fenix PD 35 více ZDE freud-in-30s-audio-and-video Sigmund Freud si při psaní svých geniálních analýz lidské duše svítil jen obyčejnou žárovkou. LED diody tehdy ještě neexistovaly.  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články