fb pixel Selfie tyč? Tahle ‚věc‘ na focení sebe sama byla vynalezena již před 35 lety! – G.cz
Vyhledávání

Selfie tyč? Tahle ‚věc‘ na focení sebe sama byla vynalezena již před 35 lety!

Zdroj: interprep.com

Podobně jako atomy předpověděli už ve starém Řecku, ale věda je objevila až v předminulém století, byl první funkční prototyp selfie sticku na světě již v roce 1983, dávno před tablety a smartphony s vestavěným foťákem.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 24.2.2018, 15:00
V 80. letech bylo fotografování velkým dobrodružstvím – co a jak jste skutečně vyfotili, jste až poté, co byla nafocena celá cívka, která se pak dala vyvolat. Mnohdy to nebylo příjemné překvapení a hlavně se s tím nedalo nic dělat.

Prvním vynálezcem selfie sticku je Japonec Hiroši Ueda, který v první polovině osmdesátých let pracoval ve společnosti Minolta. Nápad na tuhle speciální tyč přišel na základě jeho neblahých zkušeností z dovolených, kdy dával svůj fotoaparát náhodným lidem, aby ho i s celou rodinou vyfotili společně.

A přesně tohle – pokažené fotky pořízené narychlo náhodně oslovenými cizími lidmi, kterým bylo asi vcelku jedno, jak budou vypadat, hlavně když se to nějak ‚cvakne‘ a oni dostanou poděkováno – tehdy přimělo Hirošiho Uedu k tomu, aby vzal vše do svých rukou, a to doslova.

Vymyslel a zkonstruoval kovovou vysouvací tyč ukončenou šroubem pro tripod, na který upevnil kompaktní foťák a zrcátko.

A tohle je jeden ze snímků, který pomocí svého selfie sticku tehdy pořídil:

V roce 1983 přihlásil svůj vynález jako patent, který pak Americký patentový úřad po nezbytných procedurách uznal a v roce 1985 oficiálně publikoval ve formě patentní listiny. Dokument nesl název Telescopic Extender for Supporting Compact Camera (Vysunovací teleskopická tyč pro upevnění kompaktního fotoaparátu). Součástí listiny byly i tyto výstižné nákresy:

Kromě názorných nákresu obsahoval patentový dokument také tento přesný popis:
„Vysunovací teleskopická tyč pro upevnění kompaktního fotoaparátu sestává z hlavové části k upevnění fotoaparátu, z úchopové části pro držení tyče a teleskopické části, která spojuje část hlavovou s úchopovou. Šroubová část je spojena s hlavovou částí tak, aby se mohla šroubová část otáčet kolem osy kolmé ke směru vytahování a zatahování teleskopické tyče. Úchopovou část lze zasunout do teleskopické části, pokud je teleskopická tyč kompletně zasunutá.“

Bohužel s tím Ueda přišel moc brzy. Jeho zaměstnavatel, společnost Minolta, sice spatřovala ve vynálezu velký potenciál a začala ho dokonce vyrábět a prodávat, jenže už po roce s tím přestala, protože obchodní úspěch s ním ještě tehdy měla pramalý.

Podobné ‚tyče‘ byly posléze několikrát ‚znovuvynalezeny‘ s příchodem digitálních kompaktů, foťáků v mobilech a online službami pro sdílení fotek – tedy v dobách, kdy Uedův patent již vypršel (protože nikomu po prvotních neúspěších nestálo za to jej prodlužovat, což se minimálně po dvaceti letech musí).

Ueda tedy zplakal nad (potenciálním) výdělkem. Ale nikdo mu dnes nemůže upřít minimálně to, že je tím pravým „otcem selfie sticku“.

Anketa

Jaký je váš názor na selfie stick?

Anketa se načítá...

A nakonec ještě 12 ukázek, jak má vypadat dobré selfie – předem však upozorňujeme, že bez ‚tyče‘ to asi nezvládnete.

Podobné články

Doporučujeme

Další články