fb pixel 6 londýnských mrakodrapů s roztomilými přezdívkami – G.cz
Vyhledávání

6 londýnských mrakodrapů s roztomilými přezdívkami

V britské metropoli rostou mrakodrapy jako houby po dešti. Místní je stejnou měrou obdivují i nenávidí, jako ostatně všechno britské. Rádi jim ale dávají přezdívky.

Václav Rybář
Václav Rybář 16.6.2014, 21:00

1. Okurka (The Gherkin)

gerkin_gotoknow_com Okurka patří od roku 2004 k symbolům Londýna podobně jako katedrála Svatého Pavla, červené doubledeckery a Buckinghamský palác. Oficiální jméno téhle krásky z dílny Robina Parlingtona je její adresa: 30 St. Mary Axe. Není tedy divu, že jí místní začali láskyplně přezdívat okurka. Není to ale jediné jméno, freudovsky falický tvar téhle impozantní budovy provokuje k dalším přízviskům. Okurce bude zanedlouho konkurovat další žravá budova ve stejné ulici zvaná Can of Ham (konzerva šunky) jejíž stavba se ovšem zatím z finančních důvodů odkládá. Už to, že má předem danou přezdívku, ovšem dokazuje, jak moc Londýňany křtění budov baví.  

2. Lupínek (The Pringle)

pringle_wired_com Není to sice žádný mrakodrap, ale olympijský velodrom vzbudil v roce 2012 veselí, když divákům svým tvarem připomněl populární čipsy značky Pringels.  

3. Struhadlo (The Cheese Grater)

cheese_grater_inhabitat_com Na piknik je kromě okurky potřeba i uzrálý sýr. Struhadlo podle Londýňanů obstarala budova s oficiálním jménem 122 Leadenhall Street, hovorově struhadlo na sýr v bankovní čtvrti City. Autorem téhle netradiční budovy trojúhelníkového tvaru je Angličan s diplomem z Yale Richard Rogers, známý svým pařížským Centre Georges Pompidou nebo Millenium Dome v Londýně. Z výšky 225 metrů je překrásný výhled na katedrálu Sv. Pavla.  

4. Vysílačka (Walkie-Talkie)

Zatímco tvar budovy 30 Fenchurch Street připomíná prehistorické mobily nebo dětské vysílačky, funkčností konkuruje toustovači. Budova díky specifickému lomu světla zvládne usmažit vejce i Jaguára parkujícího tam dole a uprostřed Londýna díky lokálnímu oteplování navozuje atmosféru pláže v jižní Francii. Skleněný obr navržený designerem Rafaelem Vinoly stál více než 200 milionů liber a vzbudil nemálo kontroverzí. Na druhou stranu, kolik mrakodrapů vám připraví tradiční anglickou snídani?  

5. Bombardér (The Stealth Bomber)

bomber_shopspec_com Renomovaný architekt Jean Nouvel dokončil svůj "nenápadný" ocelový bombardér s oficiálním názvem One New Change v roce 2010. Protože sídlí bezprostředně u katedrály Sv. Pavla, nabízí fenomenální výhled. Kvůli přísným pravidlům stavění kolem historického pokladu je tohle nákupní centrum nenápadně šedé, aby zakrylo svou enormní velikost a prošlo pod radarem místních památkářů. Odtud také jeho přezdívka.  

6. Střep (Shard of Glass)

shard_nipunscorp_com Přezdívka největšího mrakodrapu v Evropské unii má zajímavé pozadí. Protestujícím Londýňanům vadilo, že 87 pater více než třísetmetrového giganta z dílny Renza Piano rozřízne londýnský skyline jako obrovský střep. Týmu stojícímu za Střepem se ale původně nenávistná přezdívka tak zalíbila, že ji adoptovali jako oficiální název. Střep je otevřen od olympijského roku 2012 a nabízí bezkonkurenční výhled na anglickou metropoli.  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články