fb pixel 11 jednoduchých tipů, jak cestovat jinak: žádný nervy, hlavně relax – G.cz
Vyhledávání

11 jednoduchých tipů, jak cestovat jinak: žádný nervy, hlavně relax

Všechno se dá pohodlně zařídit na místě – od ubytování přes auto až po ničím nerušené výhledy a panoramata.
Zdroj: Shutterstock.com

Cestování a dovolená má být časem rekreace, odpočinku a poznávání nových věcí. Nepatří do ní stres, šoky a nervování se kvůli starým problémům.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 26.5.2018, 14:12

1. Jeden cíl, různé cesty

Nejde jenom o klasické zájezdy při dovolené, ale o jakoukoli cestu, kterou podnikáme pravidelně. Třeba už klasická, stereotypní cesta do práce se dá jednoduše ozvláštnit tím, že se vydáte jinou trasou. Nebo se někam popovezete a přijdete z jiného směru.

To samé platí pro služební cesty do jiných měst. Typicky například jízda z Prahy do Brna. Co takhle odbočit na sto třicátém kilometru mimo dálnici a připojit se na ni až za sto padesátým? Nebo dojet z Prahy do Humpolce po ‚okreskách‘, a teprve odtud jet po D1? Uvidíte a poznáte spoustu nových věcí a cesta vám daleko lépe uteče – možná ne rychleji, ale rozhodně zajímavěji a přínosněji. Přestanete se nudit a stresovat.

2. Jeden cíl, různé zastávky

Člověk už má sice zaběhnuté určité rituály nebo spěchá, a tak se po cestě, když přijde žízeň, hlad, chuť či jiná potřeba, zastaví někde u benzínky. Jako kdyby to primárně nebyly občerstvovny pro auta, nýbrž pro lidi. Ale zkuste benzínku minout, sjet z hlavní silnice či dálnice a zastavit se v nejbližším městečku. Všude jsou nějaké hospůdky, restaurace, krámky nebo třeba i místní trhy – a k tomu spousta dalších zajímavých věcí, které z benzínek nejsou vidět.

3. Vaše vlastní ‚sezóny‘

Řiďte se podle sebe, ne podle katalogů cestovek. Do Alp v zimě, do Chorvatska v létě? A co to zkusit prohodit?

Chorvatské pobřeží i vnitrozemí má co nabídnout i mimo letní sezónu, stejně jako si na alpských ledovcích skvěle zalyžujete, ačkoli je zima dávno pryč, což má své nesporné výhody třeba v tom, že slunce nevychází až v osm a nezapadá už ve čtyři. Čili můžete déle lyžovat nebo vedle lyžování provozovat i další věci, třeba se v parném dni pod ledovcem pořádně zchladit v jezeře. Navíc období mimo sezónu = méně turistů a otráveného personálu místních turistických zařízení.

4. Alternativní doprava

Jak se dnes nejčastěji cestuje na dovolenou – letadlem, busem nebo vlastním autem. Ale co takhle zkusit vlak? Po Evropě se jím dostanete všude, od severu po jih, od západu po východ. A není ani nutné to dopředu podrobně promýšlet či plánovat. Buďto si můžete pořídit nějaký ten evropský železniční „pass“, nebo si kupujte jízdenky z jedné destinace do druhé, nikterak dráž to ve finále nevychází. A k tomu si třeba můžete přibrat kolo a části trasy zdolávat na něm. Například stačí se vlakem dopravit do Hřenska a pak až do Drážďan pokračovat po malebné cyklostezce podél Labe.

5. Turistické antizajímavosti

Slova „urbánní“ nebo „industriální“ známe sice daleko více ve spojení s kulturou či architekturou, ale dá se k nim smysluplně připojit i turistika. Proč si třeba neprojít kraje měst, abychom poznali nejen jejich líbivý líc, ale i mnohdy daleko pestřejší, nekašírovaný a opravdovější rub? Proč se nekochat drsnou a špinavou krásou továren, dílen, přístavů?

Případně se můžete obklopit osvobozující samotou na opuštěných místech, které nabízí každé větší i menší město. Krásné na tom je, že urbánní či industriální turistiku můžete provozovat jak u nás, tak i v dovolenkových letoviscích a oblíbených metropolích – například Florenc, Paříž, Barcelonu nebo Split tak poznáte úplně jinak než davy, které proudí po zaběhnutých prohlídkových trasách.

6. Je libo fakultativní výlet? Díky, ne!

Nejde ani tak o to, kolik to stojí. Ale stojí to většinou víc, než když si to zařídíte sami, což má i další výhody. Téměř všude se do cílů fakultativních výletů dostanete (pří)městskou hromadnou dopravou, takže zblízka poznáte obyčejné místní lidi a taky již zmíněné ‚zadní dvorky‘. Ale hlavně jste nezávislí na průvodcích a ostatních lidech ve skupině, díky čemuž odpadá klasické „rychle rychle, ať to stihneme...“, „ve čtyři sraz u autobusu...“, „musíme vynechat poslední zastávku, protože se nám ztratili Hustolesovi...“.

7. Cestujte naslepo

Stačí znát cíl svojí cesty. Mallorca, Kanáry, Mauricius atd... jediné, co potřebujete, je letenka a zavazadlo. Na místě si vždy zařídíte lepší a mnohdy i levnější ubytování v menších hotelích, penzionech nebo v soukromí. A svou dovolenou nestrávíte uprostřed masy jiných turistů. Celé se to dá vylepšit tím, že nebudete setrvávat na jednom místě, nýbrž se postupně budete přesunovat dál, takže během týdne či deseti dnů poznáte daleko širší oblast než jen jedno letovisko.

8. Cestujte dvojitě naslepo

Sbalte si to nejnutnější a vyrazte na letiště. U přepážky některé z turistických kanceláří se zeptejte, kam během následujících tří hodin něco letí a bylo by tam pro vás volné místo. A leťte. Výhody? Nejste předem obtěžkáni starostmi, zda jste si sbalili vše potřebné nebo jestli tam bude hezky. Čím víc se totiž těšíte do nějakého konkrétního místa na konkrétní věci, které jste vyčetli z průvodců, tím větší je šance, že budete zklamáni, protože realita bývá vždycky jiná než představy. Tady si nic nepředstavujete a prostě se necháte překvapit.

Stejným způsobem si můžete procestovat Evropu, jako to dělá například známý plainspotter Lukáš Novák: letadlem do jednoho města, odtud jinam vlakem, pak zase přelet někam, kam to zrovna letí... můžete tak na levné letenky probrouzdat křížem krážem celý starý kontinent za pár dní.

9. Prospěšná samota

Naslepo můžete cestovat klidně i rodinou a dětmi, ale napadlo vás někdy, jaké by to bylo jet na dovolenou úplně sami? Smyslem dovolené je bezesporu rekreace a relax, jenomže čím víc lidí, tím víc nervů. Když jste ale sami, musíte se spolehnout právě jen sami na sebe, nadávat můžete taky jen sami sobě, ale zároveň vám nic nebrání, abyste o dovolené dělali jen to, co sami opravdu chcete.

10. Letiště není jen v Ruzyni

Lidé ze severu Čech to mají minimálně stejně daleko do Drážďan, kde je levnější parkování (týden za 15 eur), z jihu je pak výhodnější Vídeň, a vlastně vůbec nemusíte na tahle letiště autem – doveze vás tam během dvou tří hodin vlak nebo bus Student Agency.

11. Vracejte se pomalu

Obvyklá situace – dovolená je u konce, ráno se odjíždí/odlétá a večer jsme doma. Spěch, stres, šok z náhlé změny prostředí. Přitom stačí drobná změna v harmonogramu. Vyrazte na cestu zpátky o něco dříve, dělejte si na cestě přestávky a klidně i někde přespěte.

Například když jedete domů z Chorvatska, zastavte se v Budapešti, zajděte do vyhlášených místních lázní a večer zakončete (rovněž vyhlášenými) husími játry a vínem. Třeba. Nebo si zařiďte zpáteční letenku tak, abyste při mezipřistání měli dost času aspoň na krátkou obhlídku města. Zkrátka spěchejte domů pomalu, protože si tak ‚opticky‘ prodloužíte čas, více toho poznáte a návrat do běžných kolejí nebude takový šok.

A nakonec si ještě zkontroluje, jak na tom s touhou cestovat vlastně jste – 10 neklamných příznaků, že jste závislí na cestování.

Podobné články

Doporučujeme

Další články