fb pixel 10 dechberoucích pódiových designů. Díl I. – G.cz
Vyhledávání

10 dechberoucích pódiových designů. Díl I.

Některé kapely sází na decentní „klasická" pódia a komunikují s posluchači pouze hudebním výkonem a svou vlastní přítomností, jiné asimilovaly stage design do takové míry, že se jejich živá vystoupení bez vizuálních orgií již neobejdou.

Přemysl Černík
Přemysl Černík 26.5.2014, 19:37

Zde je deset perfektních příkladů. K tématice se brzy vrátíme, protože tento výčet zdaleka nepokrývá variabilitu designerských možností v rámci koncertních show.  

1. Depeche Mode (Tour of the Universe, 2009-2010)

Depeche_Touroftheuniverse0910 ziogiorgio.com

Depeche Mode si potrpěli na pořádně umělecky vytuněnou scénu již od druhé půlky 90. let. Co deska, to nové zpracování.

 

2. Nine Inch Nails (Tension Tour, 2013)

nineinchnails2013-rebloggy.com rebloggy.com

O Trentovi Reznorovi z NIN se říká, že je pedant a perfekcionista. To se samozřejmě týká i živé prezentace a různé variace na světelné hrátky s pomocí revolučních poloprůhledných LED obrazovek jak před, tak za kapelou NIN používají již od Year Zero Tour, kterou jeli v roce 2007.

 

3. U2 (Vertigo Tour, 2005-2006)

U2_Vertigo_Tour_0506 livedesignonline.com

U2 jsou pravděpodobně momentálně největší kapelou světa, jejíž managment zaměstnává přes 150 lidí, včetně investičního oddělení. Logicky tak nemohou hrát koncerty na obyčejných hliníkových pódiích.

 

4. George Michael (25 Live Stadium Tour, 2007)

gerogemichaelthe25livestadiumTOUR2007 livedesignonline.com

Georgovi Michaelovi se sice podařilo omezit kouření a již pár let si vystačí s deseti jointy denně, scény, na kterých vystupuje, však svědčí o tom, že George je pořád hodně "high". A také spolupracuje právě s designerem zmíněných U2.

 

5. Iron Maiden (Seventh of a Seventh Tour, 1988)

iron_maiden_Seventh Tour of a Seventh Tour_1988maidenrevelations.com maidenrevelations.com

Iron Maiden jsou s průkopníci vymazlených stageí. Tématika se liší deska od desky, ale středem pozornosti vždy zůstává kapelní maskot Eddie.

 

6. Skrillex (Tour, 2012)

skrillex_2012_www.buzzsugar.com buzzsugar.com

DJs přeci jen nemohou moc popocházet a ledabyle pohazovat nástroji, a proto je zvláště u tanečních festivalů zvykem, že když už na pódium vidíme jenom horní půlku hlavy nějakého chlápka (pokud je to David Guetta, tak k tomu ještě skáče a vesele hrozí pěstičkou), tak aspoň to okolo musí nějak vypadat. Skrillex se v roce 2012 neobešel bez svojí rakety. Tedy krom Rock For People, kdy byl po šílené bouřce nucen improvizovat a hrál v nevelikém hangáru.

 

7. Pink Floyd  (The Division Bell Tour, 1994)

pink_floyd_thedivision_belltour_1994 jimonlight.com

Pink Floyd si také na vizuální stránku potrpěli již od pravěku, a to ať už se jedná o obaly desek, klipy či pódia. Tento design mohli vidět fanoušci při jediné návštěvě kapely v České republice, při koncertě na Strahově. Měli o pár světel víc než bratři Nedvědi.

 

8. Rammstein (LIFAD Tour, 2009-2011)

Rammstein_weheartit.com_LIFAD Tour 2009-2011 weheartit.com

Pokud jste pyromani, návštěva koncertu Rammstein je pro vás povinností. Německá zařezávačka šlehá ohni od nepaměti a za obdiv stojí i různorodě industriálně pojaté scény. Kapelu taktéž již 15 let neomrzel tríček s člunem, kterým brázdí jeden ze členů tisícové davy.

 

9. Peter Gabriel (World Tour, 2013-2014)

Peter Gabriel World Tour 2013-livedesignonline.com

Peter Gabriel byl pionýrem videoklipů, které využívaly fúzi hraných a animovaných sekvencí. Jeden čas se tradovalo, že ještě za komunistů jezdil tajně do Prahy na konzultace s Janem Švankmajerem. Peterův zájem o výtvarné umění se samozřejmě odrazil i na tom, jak vypadají jeho pódia. Krom toho mívá jeho show další zábavné nehudební prvky jako zpěv při ježdění na Segweyích nebo poskakování v obrovské nafukovací kouli.

 

10. Pet Shop Boys (Pandemonium Tour, 2009)

PetShopBoys_Pandemonium TOUR_2009_http-perryscenic.com perryscenic.com

Pet Shop Boys jsou pouze dva a to je pak většinou těžké udržet pozornost publika po celou dobu koncertu. Proto již léta využívají kabaretního designu, který průběžně různě upravují za pomoci tanečníků.

2. díl dech beroucích pódiových designů si přečtete zde.

 
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články