fb pixel Ředitel Nemocnice Žatec Jindřich Zetek: Vláda měla předat kompetence odborníkům na krizové řízení, politika měla jít okamžitě stranou – G.cz
Vyhledávání

Ředitel Nemocnice Žatec Jindřich Zetek: Vláda měla předat kompetence odborníkům na krizové řízení, politika měla jít okamžitě stranou

Zdroj: Archiv Jindřicha Zetka

Zdravotnictví nejsou jen velké nemocnice a specializovaná pracoviště. Jeho nedílnou součástí jsou i nemocnice okresní, městské. Prostě takové "nemocnice na kraji města." I těch se samozřejmě situace kolem pandemie, kterou má na svědomí nový typ koronaviru týká. Mgr. Ing. Jindřich Zetek je ředitelem Nemocnice Žatec. Jak zvládají a co je nyní nejvíce pálí? Proč byl nucený shánět ethanol na Facebooku?

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 24.3.2020, 09:31

Žatecká nemocnice zajišťuje akutní lůžkovou péči ve svém regionu pro téměř 90 tisíc občanů. Na nedostatek pacientů si rozhodně stěžovat nemůže, je jich dost i bez koronaviru. V současnosti se nemocnice nachází vzhledem k epidemiologické situaci ve zvláštním režimu. A potýká se s celou řadou problémů a komplikací, z nichž bezpochyby to nejpalčivější je nedostatek ochranných pomůcek a také desinfekcí.

Jaká je aktuálně situace ve vaší nemocnici? Jste schopní zajistit personálu vůbec nějakou ochranu?

Nemocnice je od 18.3. od 7:00 uvedena do zvláštního epidemiologického režimu. Cílem je eliminovat možnost nákazy personálu a zajistit akutní lůžkovou péči ve spádové oblasti. Jsme zde jediným nemocničním zařízením schopným poskytnout takovou péči. Omezení provozu by bylo pro pacienty s primární příčinou zhoršení zdravotního stavu jinou, než COVID-19 fatální. Ochranných pomůcek a prostředků máme kritický nedostatek. Například respirátorů máme už jen na jeden a čtvrt dne. Potřebujeme jich 1200 na sedm dnů. Vážíme tedy jejich nasazení s ohledem na neznámý vývoj epidemie.

Na sociálních sítích jste žádal o pomoc při zajištění ethanolu s tím, že si musíte sami vyrábět desinfekci. Jakou reakci tato aktivita zaznamenala?

Nedostatek dezinfekčních prostředků trvá. Reakce byly naštěstí okamžité. To nám pomohlo přežít několik dnů. Stále se ozývají další firmy. Díky nim jsme schopni znásobit dezinfekční program, což je pro šíření nákazy zásadní proces.

Na svém facebookovém profilu jste ostře zkritizoval přístup a postupování současné vlády. Kde vidíte největší problém? A v čem je největší nebezpečí?

Vzhledem ke své profesní minulosti mám zkušenosti s krizovými situacemi. Nelíbí se mi nekoncepční zásahy do funkčních logistických vztahů, které nás prokazatelně dostaly do problémů. Máme nedostatek relevantních informací. Nevíme jaká je strategie krizového štábu, neznáme operativní plány. Informace z tiskovek nám k vyřešení věci nestačí. Neexistuje jednotná efektivní platforma na sběr a distribuci informací atd.. Pokyny, které dostáváme z ministerstva zdravotnictví přichází poté co jsme již realizovali vlastní opatření. Jiné jsou naprosto mimo. Například v sobotu nařídil ministr Vojtěch, aby personál s kontaktem na pacienta s COVID-19 nosil respirátor FFP 3 bez výdechového ventilu. Nemáme ani jeden! Dodavatelem mělo být právě ministerstvo! Nekritizuji vládu jako celek. Nedělám si iluze o výkonu vlády v jiné politické konstelaci. Kritika směřuje hlavně vůči ministerstvu zdravotnictví. Zasáhnout do dění měl adekvátně ministerský předseda. Největší nebezpečí vidím v tom, že se z tohoto průběhu nepoučíme.

Dalo se aktuální situaci předejít? Není asi úplně standardní, když ředitel nemocnice shání chybějící věci na Facebooku, když se šijí roušky doma pomalu na koleni...

Domnívám se, že ano. Máme vycvičené a vyškolené profesionály z různých složek, kteří umí krizové řízení perfektně. Znají procesy i detailní postupy, které jsou nutné k zajištění zdrojů i informací. Jsou schopni efektivně řídit velké týmy, jednat a koordinovat dostupné zdroje. Po identifikaci hrozby jim měla vláda ihned předat výkonné kompetence a starat se o jejich kontrolu z pozice svého politického mandátu. Prostě okamžitě měl svou činnost zahájit ústřední krizový štáb sestavený s profesionálů. Tady měla jít politika okamžitě stranou.

Dostali jste ze strany kraje nebo ze strany ministerstva zdravotnictví nějaké jasné pokyny, jak v případě rozšíření nákazy koronavirem postupovat?

Máme základní algoritmy, které se aktualizují a některé podpůrné informace. Ty většinou dostaneme později, než je třeba. Svá rozhodnutí a opatření zakládáme na vlastních zkušenostech a na informacích získaných mimo systém. Zejména u odborníků s nimiž dlouhodobě pracujeme, nebo i ze zahraničí. Obávám se, že ani kraje nemají shora dost informací a o úrovni spolupráce při logistice lze s úspěchem pochybovat.

Jste připraveni na pacienty s koronavirem?

Asi to pro laika bude hůře pochopitelné. My jsme nemocnice městského typu, která se nešťastnou náhodou stala okresní. Poskytujeme akutní lůžkovou zdravotní péči pro téměř 90 tisíc lidí. Jsme naplnění „po strop" i bez epidemie. Nemůžeme být hrází proti coronaviru. Musíme zajistit potřeby pacientů s jinou primární příčinou zhoršení zdravotního stavu. Máme jen 5 lůžek intenzivní péče. Dvě ventilovaná. S tím při epidemii mnoho nezachráníte. Nicméně děláme vše co je v našich možnostech. V tomto smyslu připraveni jsme. Máme vlastní, poměrně detailní opatření. Ty fungují a zaměstnanci se podle nich chovají. Máme podporu města i dobrovolníků. Teď jen čekáme jak se situace bud vyvíjet. A snažíme se zajistit dostatek materiálu.

Je ohrožený chod nemocnice? Mají se pacienti obávat, že jim nebude poskytnutá zdravotní péče v případě potřeby?

Nemáme žádné informace o variantách modelu šíření epidemie. Nikdo nám je nesdělil. Pokud budeme počítat s nejhorším, což je naše povinnost, a dostaneme se ke scénáři „Itálie", pak bude ohrožena akutní zdravotní péče. Nemáme nevyčerpatelné zdroje. Materiální, technické a ani lidské.

Dá se odhadnout, jak se bude vše vyvíjet?

Na takový úsudek nemám data. Při přípravě opatření jsem čerpal informace ze zahraničí. Sám jsem nečekal tak tragický a progresivní vývoj epidemie. Zajímala mě hlavně situace v Itálii a podle toho jsem zvážil ten nejhorší scénář. Doufám, že k němu nedojde.

Děkujeme za rozhovor.

Podobné články

Doporučujeme

Další články