fb pixel RECENZE: Taková nenormální rodinka: Dokument Bratři Okamurové odkrývá prostředí, které dalo vzniknout "fenoménu Tomio" – G.cz
Vyhledávání

RECENZE: Taková nenormální rodinka: Dokument Bratři Okamurové odkrývá prostředí, které dalo vzniknout "fenoménu Tomio"

+ DALŠÍCH 10 FOTEK + DALŠÍCH 11 FOTEK

Co se stalo Tomio Okamurovi, že je takový, jaký je? Tato otázka trápí tu část národa, která nevolila SPD. A dokumentarista Filip Remunda zkusil najít odpověď.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 11.3.2019, 10:38

"Milí přátelé"

Těmito slovy z úst dobře známé kulaté hlavy začíná nejedno bizarní video Tomia Okamury, ale také nový dokument Filipa Remundy s názvem Bratři Okamurové. Snímek vznikl v rámci projektu ČT Český žurnál a v kinech byl uveden během letošního ročníku festivalu Jeden svět. Ačkoliv v tomto konkrétním případě se politické lince vyhnout nedá, tvůrcům šlo především o to zachytit napjaté vztahy, které mezi triem česko-japonských sourozenců panují. Bratři Okamurové by nemohli být rozdílnější.

Na jedné straně stojí nejznámější Tomio, lídr populistické SPD, bizarní postavička české politické scény, která bojuje proti přistěhovalcům a Evropské unii. Na straně druhé je Hayato Okamura, nejstarší z bratrů, hluboce věřící katolík, člen KDU-ČSL a kandidát do Europarlamentu. Ti dva spolu komunikují minimálně. Mezi nimi lítá nejmladší Osamu, urbanista a nově děkan FUA Technické univerzity v Liberci, který dokáže najít řeč s oběma stranami.

Filip Remunda chtěl o Tomio Okamurovi točit delší dobu - jenže s Tomiem Okamurou je to nesnadné. V době, kdy to byl veselý, obtloustlý podnikatel v cestovním ruchu by na sebe novinářům prozradil i vzor, co má zrovna na trenýrkách. S nástupem do politiky a nárůstem síly svých sociálních sítí ale pochopil, že už klasická média nepotřebuje, a už vůbec ne taková, která by ho třeba chtěla kritizovat. Proto se režisér rozhodl netočit o politickém angažmá tohoto podivného lidského fenoménu, ale jít cestou rozkrytí toho, co jej utvářelo - tedy jeho rodinného zázemí.

V dokumentu tak zazní detaily z dětství Okamurových, které konkrétně pro Tomia nebylo jednoduché. Několik měsíců, které spolu s Osamu strávil v dětském domově, se mu zaryly do paměti. Tomio zažíval tvrdou šikanu a ještě nastavoval druhou tvář, aby ochránil mladšího bratra. Paradox, že člověk jako Okamura, který sám zakusil ústrky kvůli své odlišnosti, brojí proti migrantům, tak začíná být trochu jasnější. Traumata z formativního věku v nejznámějším Okamurovi vytvořila hlubokou frustraci, kterou může přebít jen tím, že "něco dokáže" - a je lhostejno, jakou cestou. Zřejmě. Jako psychoanalytikové-amatéři se domníváme, že to tak je... Ačkoliv nebylo primárním cílem filmařů, je to poselství poměrně zásadní a upřímně, je to to hlavní, co bude publikum na filmu zajímat.

Do počinu se nicméně vešlo i zaznamenání voleb v roce 2017. Tomio s Remundou odmítal mluvit, mírný a až neuvěřitelně sympatický Hayato, který se tehdy jal obcházet ulice s letáky KDU-ČSL osobně, má naopak prostoru mnoho, možná až příliš. Vrcholem je krátké, rozumné a velmi civilní Osamovo shrnutí důvodů, proč by ani jednoho ze svých bratrů nevolil. Nejmladší Okamura je reflexním zrcadlem, které smířlivě stojí nejen mezi znesvářenými bratry, ale i mezi Remundou a diváky, kteří se ve druhé půli snímku mohou cítit malinko manipulováni.

Bratři Okamurové jsou každopádně cenným kouskem jak do sbírky dílů Českého žurnálu, tak českých dokumentů obecně. Remunda, ač měl materiál na to zapojit do filmu například i Tomiova syna Ruie, se omezil pouze na ústřední trojici, a podává tedy v rámci možností poměrně čistý záznam reality. Že je ta realita sama o sobě natolik bizarní, že se jen těžko vnímá nestranně, to je věc druhá.

A tady 6 typických znaků slušného Čecha.

Podobné články

Doporučujeme

Další články