fb pixel Ramadán je tu: Měsíční půst muslimů, který nemusíte dodržovat, pokud jste těhotná nebo turista – G.cz
Vyhledávání

Ramadán je tu: Měsíční půst muslimů, který nemusíte dodržovat, pokud jste těhotná nebo turista

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Pro více než jednu a půl miliardy muslimů ve čtvrtek začíná ramadán. Muslimové po celém světě budou ode dneška držet půst po dobu jednoho měsíce. Děje se tak každý rok, vždy začátkem devátého měsíce podle islámského kalendáře. Po celý tento měsíc je zakázáno od západu do východu slunce cokoliv jíst, pít, inhalovat. Půst zahrnuje i zákaz soulože. Bude letošní „koronavirový“ ramadán jiný?

Martin Miko
Martin Miko 23.4.2020, 14:26

Ramadán z pohodlí domova

Zatímco v předchozích letech se tradiční postní měsíc muslimů neboli ramadán nesl v duchu společných motliteb v mešitách a hromadných hostin po západu slunce, tak v letošním roce bude všechno naprosto jinak. Upozornil na to i saúdskoarabský velký muftí Saudské Arábie Abdal Azíz Šajch, který v rámci nedávné motlitby sdělil, že se letošní ramadán vyhne shromaždování lidí. Hlavní příčinou je samozřejmě koronavirus, který znepříjemňuje život i lidem v Saudské Arábii. V zemi bylo minulý evidováno přes 8000 nakažených a 92 mrtvých a čísla stále rostou. Nejhůře postiženým muslimským státem však zůstává Írán, kde je k dnešnímu dni 86 tisíc nakažených a 5391 mrtvých.

Ramadán je přitom nejdůležitějším měsícem v životě každého muslima. Letošní ramadán začíná 23. dubna, což není každoroční pevné datum, protože se určuje podle astronomického výpočtu pohybu Měsíce. V jednotlivých regionech proto může začínat i končit v jinou dobu. Nicméně se nejedná o čistě muslimskou záležitost, ale o zvyk, který Mohamed převzal od arabské křesťanské církve, jak dokládají někteří historikové. Mezi základní pravidla tohoto půstu, který je zapsaný v islámském právu šaría, je zákaz od východu do zápasu slunce pít, jíst a mít pohlavní styk. Samozřejmě, že se tento půst nevztahuje na každého. Nemusíte ho dodržovat například v případě, že jste těhotná, kojící nebo menstruující žena, turista, nemocná osoba nebo dítě. Po západu slunce však následuje večerní motlitba a následné společné jídlo, které se nazývá iftar.

Podstatou ramadánu je pro muslimy primárně očista a půst na památku prvního božího zjevení proroku Mohamedovi. Proto se tento svátek nese ve znamení posilování zbožnosti a měl by sloužit k meditacím a urovnávání konfliktů mezi muslimy. Vesměs se však jedná o společenskou událost, která se nese ve znamení nočního života, což dokazují plné plné restaurace a obchody po setmění. Řeč je samozřejmě o muslimských zemích.

Konec ramadánu je oslavován svátkem Íd al Fitr, což je v podstatě jakési ukončení půstu, který se slaví první den měsíce následujícího po ramadánu a jedná se běžně o až o třídenní akci. Tento svátek zakazuje jakýkoliv půst, takže můžete jíst, pít a hodovat cokoliv. V tento den probíhá i pravidelná sváteční motlitba, která zahrnuje i povinnost dát almužnu chudým lidem, aby si svátek také užili. Tato almužna se nazývá zakát al fitr. Arabský termín zakát znamená něco jako očištění a jde o náboženskou daň z majetku a příjmů, která je určená pro dobročinnou pomoc. Každý právoplatný muslim odevzdává malou část toho, co vypěstoval, vydělal nebo získal prací. Tento zakát pak připadne nejen chudým a potřebným, ale i například islámské obci, sympatizantům islámu, kteří chtějí konvertovat, nebo cestovatelům, kteří putují za islámským cílem.

Pro turisty samozřejmě ramadán neplatí, ale na druhou stranu je jim v muslimských zemích doporučováno nejíst a nepít na veřejnosti přes den. Nevhodné je rovněž kouření. Dále se pak doporučuje mít vhodný oděv, který má zakrývat například kolena nebo ramena. Tato doporučení se však mají dodržovat pouze přes den, protože po západu slunce vše ožívá a lidé se baví do pozdní noci. Ramadán zkrátka není nic pro ranní ptáčata, ale pro noční sovy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články