fb pixel Raketoplán Challenger explodoval před 33 lety: Učitelka na palubě a další zajímavosti o největší vesmírné havárii – G.cz
Vyhledávání

Raketoplán Challenger explodoval před 33 lety: Učitelka na palubě a další zajímavosti o největší vesmírné havárii

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Po několikrát odloženém startu raketoplánu Challenger, který se chystal na svou desátou misi, došlo k neštěstí, které nemělo v historii dobývání vesmíru obdoby. Zkáza Challengeru, při které zahynulo všech 7 členů posádky, je považována za jednu z nejdramatičtějších událostí 20. století. Dnes od této děsivé havárie uplynulo 33 let.

Václav Roman
Václav Roman 28.1.2019, 13:01

1. Vesmírná učitelka

Všechny zesnulé členy posádky označil prezident Ronald Reagan za hrdiny. Kromě šestice profesionálních astronautů se na palubě nacházela také středoškolská učitelka Sharon Christa McAuliffe z New Hampshire. Měla být první cestující do vesmíru, nakonec se do něj však nedostala. Jak si vysvětlit její přítomnost na palubě? Reagan totiž vyhlásil program Učitel vesmíru, do kterého se přihlásilo 11 tisíc zájemců. A právě Sharon Christa McAuliffe se nakonec stala tou "šťastnou", která měla učit své žáky z oběžné dráhy.

2. Sedmý pokus startu

Raketoplán Challenger odstartoval až na sedmý pokus. Původně byl start plánován na 22. leden 1986, ale kvůli zpoždění z předchozí mise muselo dojít ke změně rozvrhu. O další posunutí se pak postarala nepřízeň počasí a technické problémy. Nakonec se stroj na svou poslední misi vydal krátce před polednem 28. ledna 1986.

3. Neštěstí 73 sekund po startu

Původně sedmidenní mise skončila jen několik desítek sekund po startu. Let probíhal normálně jen zhruba minutu, později se na záznamech objevil dým, který svědčil o tom, že něco nebylo v pořádku od samého počátku. Tedy i v momentě, kdy posádka jásala, že se vesmírná loď odlepila od země. „Je to paráda!“ „Všechno v pohodě!“ „Podívej, jak dnes víříme vzduch!“ Ozývalo se z raketoplánu.

Ještě 3 sekundy před mohutným výbuchem hlásil velitel mise Francis R. Scobee: „Všechno v pořádku, jedeme na plný plyn.“ Poslední zvukové spojení bylo zaznamenáno 73 sekund po startu, kdy se ozval výkřik pilota, pak už nic.

4. Hodinový pád trosek

Na místa předpokládaného dopadu byly vyslány záchranné týmy, ale na tiskové konferenci bylo oznámeno, že s největší pravděpodobností nikdo nepřežil. Nikdo podobné neštěstí nepředpokládal, a tak neexistovaly pro nastalou situaci žádné krizové scénáře. Čekalo se než dopadnou všechny trosky, jenže některé z nich výbuch vymrštil až do stratosféry a ty pak dopadly na Zem až za 56 minut.

5. Skoro tisíc obletů

Raketoplán Challenger strávil ve vesmíru během všech svých misí 63 dnů a Zemi obletěl celkem 995x. Jubilejního tisícího obletu se již nedočkal.

6. Lety raketoplánů byly přerušeny

Exploze Challengeru znamenala přerušení letů raketoplánů až do roku 1988. Zkáza Challengeru patří spolu s pozdější havárií raketoplánu Columbia, při které zahynulo také sedm lidí, k nejtragičtějším vesmírným nehodám.

V následující galerii si můžete připomenout nejděsivější vesmírné havárie:

A zde 12 snímků NASA ze slavné mise Apollo 11, od které letos uplyne půl století.

Podobné články

Doporučujeme

Další články