fb pixel Radovan Krejčíř: Kontroverzní miliardář na útěku, který se proslavil svou vilou se žralokem a tunelem – G.cz
Vyhledávání

Radovan Krejčíř: Kontroverzní miliardář na útěku, který se proslavil svou vilou se žralokem a tunelem

Zdroj: profimedia

Když se řekne jméno Radovan Krejčíř, všem v Česku i JAR se automaticky vybaví kontroverzní podnikatel a miliardář, který před 17 lety uprchl během domovní prohlídky ve vile v Černošicích a od té doby byl na útěku. Od roku 2015 si v Jihoafrické republice odpykává 35letý trest ve vězení. To nám ovšem samozřejmě nebrání v tom, abychom mu na dálku popřáli k 54. narozeninám.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 3.11.2022, 00:19

Radovan Krejčíř v roli mocného muže

Radovana Krejčíře jsme mohli v minulosti blíže poznat především skrz knihy od novináře Jaroslava Kmenty nebo film Gangster Ka. Tento kontroverzní český podnikatel, který si v současné době odpykává v Jihoafrické republice 35letý trest odnětí svobody, je v médiích popisován jako schopný podnikatel s vysokou inteligencí a talentem pro dokonalé podvody. Kde ovšem začala cesta tohoto muže, jenž je v Česku dodnes stíhán za krácení daní, nedovolené ozbrojování a další podvody v souvislosti se společností Čepro?

Narodil se před 54 lety v Dolním Žukově, maturitu si udělal na gymnáziu v Českém Těšíně, a pak vystudoval Ekonomickou fakultu na Vysoké škole báňské v Ostravě. K prvním velkým penězům prý přišel v poměrně nízkém věku, a to hned na začátku 90. let, když se svými společníky založil firmu Corado. Ta v rámci privatizace shromáždila tisíce kuponových knížek, a Krejčíř dobře investoval. Pak jeho příběh zná už v podstatě každý dříve narozený člověk v této zemi, a to především díky bohatým filmovým i knižním materiálům, které máme k dispozici.

Bohatý a vlivný Krejčíř se nicméně do zájmu médií dostal až v roce 2005. V té době byl označován za jednoho z nejbohatších Čechů a za miliardáře, který vlastnil obrovskou vilu v Černošicích. Ta prý měla v roce 2005 odhadní cenu přesahující 400 milionů korun. Několikaúrovňová terasa, 2 bazény, koupelna z mramoru, akvárium pro žraloka, tajná místnost i tajný tunel. A proč česká média zajímala pohádková vila doposud neznámého boháče, kterou však oficiálně vlastnila jeho manželka? 18. června 2005 během policejní domovní prohlídky totiž kontroverzní muž uprchl deseti policistům a od té doby byl na útěku. Tato aféra byla novináři tak propíraná, že Krejčířův útěk nakonec skončil rezignací policejního prezidenta Jiřího Koláře. O tři měsíce později Krejčíře vypátral Interpol na Seychelách, kde pobýval společně se svou manželkou a synem. Na konci roku ještě stihl Radovan Krejčíř vydat autobiografickou knihu, kterou pojmenoval skromně po sobě. V knize vysvětlil z vlastního pohledu všechny kauzy, v nichž byl angažován. Nicméně k autorskému podílu na knize se po několika měsících přihlásil spisovatel Filip Sklenář, jenž byl ke knize velmi kritický co se týče obsahu a věrohodnosti informací. Na českém trhu vyšla i kniha Radovan Krejčíř – Odhalení, u níž je autor neznámý.

V roce 2006 se na základě policejního vyšetřování rozhodlo o tom, že hlavním organizátorem únosu byla jeho manželka. Vzhledem k tomu, že to byla jeho osoba blízká, však bylo stíhání zastaveno. Krejčíř na Seychelách moc dlouho nezůstal, jelikož byl v dubnu 2007 zadržen na mezinárodním letišti v Johannesburgu. Do Jihoafrické republiky přicestoval s falešným pasem a vydával se za Egberta Julese Savu z Madagaskaru. Na základě jeho zadržení Česko zahájilo jednání s JAR o vydání Krejčíře. Úřady tehdy očekávaly, že Krejčíř bude v Česku za pár týdnů, nicméně to se nakonec nestalo. Krejčíř zůstal v JAR, i když mu tamní úřady azyl odmítly poskytnout.

Zatímco české soudy rozhodly bez Krejčířovy přítomnosti o jeho vině a následně ho odsoudily na 15 let vězení, tak on se mezitím v JAR dokázal infiltrovat do tamního podsvětí. Krejčířova trestná činnost v JAR je spojována například se zhruba deseti vraždami, daňovými úniky nebo spoluprací s tamními mafiány. V roce 2013 se ho dokonce pokusili zavraždit, jenže Krejčíř útok přežil. Vrah totiž netrefil auto z dálkově ovládaného zbraňového mechanismu. Jihoafrická policie nakonec českého podnikatele zadržela a na základě důkazů uvěznila na 35 let ve vězení hned z několika zločinů, které se týkaly zbraní, drog i únosu.

V roce 2018 chtěl jihoafrický soud vydat Krejčíře do ČR, jenže k tomu nakonec nedošlo. V posledních letech se dokonce hovořilo o tom, že by se Krejčíř rád vrátil do Česka, protože se prý bojí o svůj život v jihoafrickém vězení.

O Krejčířovi se ví, že v JAR disponuje penězi, nicméně v Česku po něm zůstala jen jeho nechvalně proslulá vila, kterou exekutoři nedokázali prodat ani po mnoha pokusech za zlomek odhadní ceny. V srpnu 2020 šla vila do dražby za 21,1 milionu, jenže zájem o ni nikdo neprojevil.

Podobné články

Doporučujeme

Další články