Punk's Not Dead! Sex Pistols zůstali nezapomenutelnou legendou

Obrázek uživatele Martin Miko
07.3.2018, 12:03

Před 43 lety poprvé veřejně vystoupila legendární punková kapela Sex Pistols, která byla v roce 1975 založena v Londýně. Ačkoliv kapela existovala pouhé 3 roky a vydala jen 4 singly a studiovou desku, tak byla dle BBC označena za nejlepší punkovou kapelu v historii. Sex Pistols byli aktivní součástí punkového hnutí, které vznikalo v 70. letech ve Velké Británii, a ačkoliv se jednalo o kapelu, která v podstatě moc neuměla hrát, přesto se jim povedlo vytvořit nezapomenutelný kult.

Rottenovo triko "Nesnášim Pink Floyd" udělalo dojem

Začátky kapely Sex Pistols sahají až do roku 1972, kdy vznikla kapela The Strand, ve které hrál zpěvák Steve Jones, bubeník Paul Cook a kytarista Wally Nightingale. Po několika výměnách, přejmenování kapely, a odchodech a příchodech vznikla v roce 1975 kapela ve složení Johnny Rotten, Steve Jones, Paul Cook a Glen Matlock, což byl začátek nové éry. Zásadní byl především příchod Johnnyho Rottena do kapely. Ten se seznámil v obchodu s „anti-módou“ s tehdejším manažerem kapely McLarenem. Ten svůj obchod pojmenoval SEX. Rotten nosil zelené vlasy a tričko s nápisem „Nesnášim Pink Floyd“, což vyvolávalo rozruch.

Tehdejší manager McLaren tehdy rozhodl o názvu kapely. Nejdříve se uvažovalo o názvech jako Le Bomb nebo Beyond, avšak nakonec se rozhodlo o názvu Sex Pistols a pod tímto názvem poprvé vystoupila 6. listopadu 1975 v Saint Martins College. Byli však vypískáni publikem ještě předtím, než dohráli první píseň. Poté následovala další vystoupení v londýnských univerzitách a uměleckých školách. O rok později se kapele podařilo zahrát na větším koncertě. Jednalo se o klub 100 Club. Později se kapele podařilo vystoupit i v klubu Club De Chalet Du Lac v Paříži.

Po vystoupení v září 1976 na punkovém festivalu v 100 Clubu na Oxford Street se kapele podařilo zaujmout lovce talentů z EMI natolik, že s nimi podepsali smlouvu. Jejich první singl s názvem Anarchy in the U.K. vyšel na konci listopadu 1976. Punkové kapely v 70. letech působily dojmem, že neumějí hrát, ani zpívat. Na druhou stranu však v sobě měly spoustu nespoutané energie, která dokáže burcovat davy. Bylo vidět a slyšet, že velké divadlo pro publikum se dá vytvořit s pomocí několika akordů. Do popředí se dostává nejen hudební výkon interpreta, ale i chování na pódiu a extravagantní vzhled.

Vzhledem ke celonárodní pozornosti se 1. prosince 1976 povedlo kapele Sex Pistols dostat do večerního pořadu Today na Thames Television. Dostali se tam neplánovaně jako náhrada za Queen, kteří na poslední chvíli nemohli televizi navštívit. Kapela před vystoupením v televizi požila velké množství alkoholu a při rozhovoru Johnny Rotten použil slovo shit. Následně opilý moderátor pořadu Bill Grundy otevřeně „balil“ Siousie Sioux, za což ho kytarista Jones nazval starým dědkem a následně ho během rozhovoru urazil dalšími vulgaritami. Pořad se sice vysílal jen v Londýně, avšak vzbudil celostátní poprask, o kterém psaly bulvární deníky několik dní. Sex Pistols tak byli první, kdo v televizním pořadu řekl sprosté slovo.

Zničit šéfovu kancelář a chodit s narkomankou se nevyplácí

Po tomto incidentu se kapela dostala do širokého podvědomí, což Sex Pistols pomohlo k propagaci Anarchy Tour. Celé turné se střetlo s nepřátelskými reakcemi a v některých městech byly koncerty dokonce zrušeny. Po rozporuplném tour následovalo několik koncertů v Amsterdamu, kterým však předcházela potyčka mezi kapelou a personálem. Kvůli poprasku v médiích jim vydavatelství EMI vypovídá smlouvu a kapelu o měsíc později opouští Matlock. Toho však nahrazuje kamarád Johnnyho Rottena, který si říká Sid Vicious, který je do kapely přijat na základě jeho punkového pohledu na svět a nevídanému zjevu. Sid v podstatě na kytaru hrát neuměl a během koncertů byl jeho zesilovač zeslaben nebo vypnut. Během studiového nahrávání za Sida nahrávali kolegové z kapely. Přestože nezvládal působení v kapele po hudební stránce, tak se z něj stala hvězda. V roce 1977 se seznámil s narkomankou a prostitukou Nancy Spungen, která Sida přivedla k heroinu.

Když se 10. března 1977 rozhodlo, že Sex Pistols podepíšou smlouvu s A&M Records na tiskové konferenci před Buckinghamským palácem, následovala mocná párty, během které Sid pozvracel stůl ředitele nahrávací společnosti a kompletně mu zdevastoval kancelář. Druhý den byla „překvapivě“ smlouva rozvázána. Proto Sex Pistols podepsali další smlouvu, tentokrát s Virgin Records a ještě v květnu téhož roku vyšel singl s názvem Good Save the Queen. Ten vyvolal ve společnosti obrovské diskuze a byl chápán jako tok na britskou královnu Alžbětu II. Píseň byla v zápětí zakázána na BBC. Zajímavé na tom bylo, že v dobách oslav 25. výročí kralování Alžběty II. vévodil hudebním žebříčkům.

Sex Pistols zanechali nezapomenutelný odkaz

Nahrávání desky Never Mind The Bollocks, Here`s the Sex Pistols bylo dokončeno v červnu 1977. Ke kapele se opět připojil Glen Matlock, který musel nahradit Sidův nedostatečný talent. Na trh se album dostalo až v říjnu. K desce se poměrně pozitivně vyjádřili například Rolling Stones. Avšak v očích konzervativní společnosti působilo zcela odpudivě. Už samotný název znepokojoval. Z pohledu historiků a hudebních kritiků je však album z dnešního pohledu uznáváno jako jedno z nejvlivnějších a nejautentičtějších za posledních 40 let.

Celkový odkaz kapely je z dnešního pohledu nepřekonatelný. Sex Pistols totiž dokázali rozpoutat vzestup punku, a ačkoliv nebyli první punkovou kapelou, povedlo se jim stát se ikonou v tomto žánru a zanechat po sobě nesmyvatelné stopy v historii populární hudby.

A zde jsou Ramones, na které lze vzpomínat pouze jako na legendy.


Komentáře