První Bond Sean Connery: Flemingovi se nelíbil a jako agent 007 musel nosit příčesek – G.cz
Vyhledávání

První Bond Sean Connery: Flemingovi se nelíbil a jako agent 007 musel nosit příčesek

+ DALŠÍCH 8 FOTEK + DALŠÍCH 9 FOTEK

Sean Connery patří k filmovým elegánům ze staré školy. Bojovník za samostatné Skotsko a bělovlasá hvězda akčních filmů v sobě nosí cosi z britské elegance, na čemž má jistě podíl i to, že se jako první herec v historii stal filmovým Jamesem Bondem. Životní part Connery ztvárnil celkem šestkrát, duchovnímu otci agenta 007 Ianu Flemingovi se ale původně vůbec nelíbil.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 25.8.2020, 07:19

Connery? To není Bond!

Pokud se vám při myšlence na fiktivního britského agenta Jamese Bonda na první dobrou nevybaví Sean Connery, tak jste buď hodně mladí, anebo nemáte vůbec smysl pro šarm a eleganci! Skotský herec dnes slaví 90. narozeniny, a i když v posledních letech už se drží trochu stranou, za svou dlouhou kariéru ztvárnil řadu nezapomenutelných rolí. Přesto se právě pro ženy neodolatelný a padouchy obávaný agent s povolením zabíjet stal jeho životní rolí. Ztvárnil ji celkem šestkrát (šestkrát v oficiální sérii bondovek a jednou ve filmu Nikdy neříkej nikdy, který stojí mimo ni, ale zároveň je adaptací již dříve zfilmované knihy Thunderball), než ho jednorázově vystřídal George Lazenby, pak se k ní ještě jednou vrátil a posléze už nastoupil Roger Moore, který postavě dodal zase jiné kouzlo. A to přitom Ian Fleming, Bondův duchovní otec, nebyl s výběrem představitele hlavní role vůbec spokojen. Proč? A co (nebo spíš kdo) ho nakonec přesvědčil, že Connery je perfektní volbou?

První zfilmovanou bondovkou se v roce 1962 stal snímek Dr. No. Connery tehdy šel na konkurz jako každý jiný a kromě Fleminga nijak zvlášť neoslnil ani producenta filmu Alberta Broccoliho. Bývalý body builder, který navíc už v tom mladém věku začínal plešatět, se mužům z castingu jako představitel svůdného a charismatického Bonda nezdál. Velmi se ale zdál ženám, a to zrovna dvěma velmi důležitým ženám - Broccoliho manželce Daně a Flemingově tehdejší přítelkyní Blanche Blackwell. Obě v Connerym viděli neskutečné kouzlo. Dane Broccoli později proslula právě tím, že svého muže tak dlouho otravovala, že Conneryho jako Bonda musí obsadit, až jí nakonec vyhověl.

A totéž dělala i Blackwell Flemingovi. Ten se nechal slyšet, že Bond má být silná postava, která budí na první pohled respekt, a ne někdo, kdo vypadá jako přestárlý kaskadér. Blanche ale svému milému vysvětlila, že z Conneryho vyzařuje něco bytostně sexuálního, co dostane všechny ženy do kolen. Těžko říct, proč Fleming, který Bonda rozhodně nepsal pro ženy a proslul tím, že si jich vůbec nevážil, nakonec na svou milou dal (ono to asi souviselo s tím, že ve výběru představitele hlavní role neměl až tak zásadní slovo), jisté je jen to, že po premiéře Dr. No naprosto otočil. Dokonce si Conneryho zamiloval natolik, že část jeho života potom přiřkl i své literární postavě - v knize Žiješ jenom dvakrát z roku 1964 měl Bond najednou otce, který pocházel z Glencoe ve Skotsku. Další zajímavosti o Seanu Connerym v roli Bonda si můžete přečíst v následující galerii:

Lví podíl na tom, jak tehdy začínající Connery, který mimochodem ve všech filmech o Bondovi nosí tupé, ztvárnil Bonda, měl režisér filmu Terence Young, který si mladý talent vzal doslova pod křídla. Young bral Conneryho na večeře do luxusních podniků a ukazoval mu, jak jíst, jak chodit, jak vystupovat, jak gestikulovat, aby byl přesně tím nekonečně šarmantním a vždy elegantním špionem ve službách Jejího Veličenstva. Byl velmi úspěšný - v prvních třech týdnech po premiéře Dr. No dostal Connery tisíce obdivných dopisů od fanynek a téměř okamžitě se stal sexsymbolem. Americký filmový institut později jeho verzi Bonda označil za třetího největšího filmového hrdinu v historii kinematografie.

Postupem let se ale Connerymu pochopitelně začalo zajídat hrát jen jednu postavu, navíc pořád stejně. Jeho kamarád a kolega Michael Caine jednou vzpomínal, že na Conneryho lidé na ulici často ukazovali a křičeli: "Hele, James Bond!" a jeho to pokaždé strašně rozčílilo. Jednou se Sean Michaelovi prý svěřil i s tím, že už Bonda nesnáší a vůbec by se nezlobil, kdyby ho někdo nechal umřít. Když v roce 1971 Connery natočil poslední film pro oficiální bondovskou sérii pod záštitou společnosti Eon Productions, tedy Diamanty jsou věčné, své ženě tehdy Connery řekl, že už se k hraní Bonda nikdy nevrátí. Ona mu prý odpověděla: "Nikdy neříkej nikdy."

Tím paradoxně předpověděla název filmu z roku 1983, kde se Connery jako Bond objeví ještě jednou, tentokrát vážně naposledy. Již zmiňované Nikdy neříkej nikdy stojí mimo oficiální bondovky, od začátku se ale film potýkal s řadou problémů, zejména těch finančních. Conneryho v bojových sportech navíc trénoval tehdy ještě neznámý Steven Seagal a během jednoho vehementního tréninku hlavní hvězdě zlomil zápěstí. Ačkoliv v kinech měl snímek finanční úspěch, Connery litoval, že na to kývl a práce ho znechutila natolik, že pak dva roky nic nenatočil a nějakou dobu nechtěl mít nic společného s velkými filmovými studii. Naštěstí se z toho oklepal a mohl pokračovat ve hvězdné kariéře, i když už definitivně bez toho, díky komu ji získal.

Podobné články

Doporučujeme

Další články