fb pixel Druhá svatba Václava Havla: Z Dagmar Veškrnové se stala první dáma, na kterou si Češi zvykali dlouhou dobu – G.cz
Vyhledávání

Druhá svatba Václava Havla: Z Dagmar Veškrnové se stala první dáma, na kterou si Češi zvykali dlouhou dobu

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Dnes by slavili 25. výročí od svatby první polistopadový prezident Václav Havel a jeho žena Dagmar, kterou si veřejnost mimořádně oblíbila jako herečku známou pod svým dívčím jménem Veškrnová. Druhé manželství adorovaného prezidenta s oblíbenou herečkou bylo tehdy tučným soustem pro média a vlastně celou veřejnost, která novou paní prezidentovou nejdříve úplně nadšeně nepřijala. Přitom Dagmar Havlová rozhodně není první „první dámou“, jež se do světa vrcholné politiky dostala ze světel ramp a filmových kulis nebo z přehlídkových mol.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová Aktualizováno 4.1.2022, 10:15

Atraktivní žena a úspěšný politik – spojení, které bylo, je a určitě i bude atraktivní vždy. A vždy bude veřejností velmi sledované. Vybrali jsme pro vás pět žen, které o tom vědí své. Každá z těchto žen potlačila kvůli svému muži kariéru ve světě showbusinessu a přijala roli pro ni většinou zcela novou. Hrát první dámu nemusí být vždycky úplně jednoduché zadání.

Dagmar Havlová

Dagmar Havlová, rozená Veškrnová, o tom ví určitě své. Když si 23. 1. 1997 na žižkovské radnici v tichosti brala ovdovělého prezidenta Václava Havla, určitě nepředpokládala, jaká show se kolem jejich sňatku rozpoutá. Veřejnost opěvovanému prvnímu polistopadovému prezidentu vyčítala, že se po smrti své první ženy Olgy oženil příliš brzy. Právě Olgu národ miloval stejně jako Havla. Na Dagmar ze začátku nikdo nenechal nit suchou. Lidé si dlouho zvykali, že je prostě jiná, a to i přesto, že se vzdala svého milovaného povolání a plně podporovala manžela. Ano, někdy nekonvenčně (vzpomeňme si na její slavný pískot ve Vladislavském sále), ale po boku svého muže stála vždy. Přesto dlouho nikdo nechtěl vidět, že to byla právě ona, kdo se o prezidenta obětavě staral, když byl vážně nemocný, a o kom sám Havel říkal, že mu prodlužuje život. Vše se ale postupně uklidnilo a my jsme se tak mohli pyšnit jednou z nejkrásnějších prvních dam na světě. Šarm a půvab koneckonců paní Dagmar neopustil ani dnes. Po smrti svého muže se stáhla, ale nadále se věnuje charitativní činnosti v nadaci VIZE, kterou s manželem založili. Stejně tak bdí nad odkazem bývalého prezidenta a v neposlední řadě ji dodnes můžeme vídat i jako herečku.

Melania Trump

Asi celou řadu Američanů by kdysi nenapadlo, že jejich dnes již bývalá First Lady bude modelka a ještě k tomu z Východu… Ano, současná manželka jednoho z nejmocnějších mužů světa je bývalou modelkou a pochází ze Slovinska, kde se narodila jako Melanija Knavs. Za o více než dvacet let staršího Donalda Trumpa, tehdy podnikatele a realitního magnáta, se provdala v roce 2005 a mají spolu syna. Modelingu se věnovala již od svých 16 let a její tvář se dostala na obálky prestižních módních časopisů. A bylo to právě na večírku v rámci prestižního Fashion Weeku v New Yorku, kde kdysi Melania svého budoucího muže poznala. Že se ale nejedná o dámu, která se nechá úplně spoutat konvencemi, ukázala hned po zvolení Trumpa prezidentem – do Bílého domu se s ním nestěhovala okamžitě, ale setrvala v jejich sídle v New Yorku, a to až do momentu, kdy jejich syn Barron ukončil školní rok. Až potom přišlo na řadu stěhování. U tohoto bývalého prezidentského páru se opakovaně spekuluje o krizích a rozchodech. Zatím se ale nic z toho ve finále nepotvrdilo.

Carla Sarkozy

Velmi krásnou a velmi úspěšnou a bohatou první dámu měla svého času Francie. Carla Bruni, později Carla Sarkozy, patřila svého času k absolutní špičce světového modelingu. Je ale také herečkou, písničkářkou a hudební skladatelkou. Pochází z velmi zámožné italské rodiny, kdy její otec sice obchodoval s pneumatikami, ale také skládal opery. Matka byla klavíristka a herečka. Tato francouzská kráska italského původu se za prezidenta Nicolase Sarkozyho provdala v únoru 2008 a v roce 2011 se jim narodila dcera Guillia. Na vládnutí Nicolase Sarkozyho se ve Francii vzpomíná poněkud rozpačitě, což dokladuje mimo jiné i to, že na počest Carly byla na pařížském předměstí Nogent-sur-Marne postavena její socha coby dělnice. Ta je však považována za symbol chtivosti po penězích a necitlivosti, jaká charakterizovala právě Sarkozyho vládu. Prezidentský pár si údajně posílal soukromé letadlo pro speciálně pečený chléb, denně se měly kupovat čerstvé květiny za 20.000 Kč. Nu, co už… k rozmařilosti měla francouzská vládní garnitura blízko vždy. Vzpomeňme si jen na Marii Antoinettu, která ve finále skončila vyloženě špatně – pod gilotinou.

Kněžna Grace

Nyní nebudeme vzpomínat na manželku prezidenta, ale rovnou se přesuneme mezi šlechtu. V tomto našem krátkém výčtu přece nemůžeme zapomenout na monackou kněžnu Grace, která se do povědomí nejprve zapsala jako herečka Grace Kelly. Tato Američanka měla svoji hereckou kariéru rozhodně slušně našlápnutou. Je dokonce držitelkou Oscara za vedlejší roli ve filmu Venkovské děvče. Patřila také k oblíbeným herečkám slavného Alfreda Hitchcocka . Pak jí ale při jedné návštěvě Francie vstoupil do života její osudový muž, monacký kníže Rainier III., za kterého se v roce 1956 provdala. S hereckou kariérou byl konec. Z Grace Kelly se stala Grace, Její knížecí Jasnost kněžna monacká. Do jaké míry byla na monackém knížecím dvoře spokojená, to se můžeme jen domnívat. Každopádně s knížetem měla tři děti – Caroline, Alberta a Stéphanii. Její život předčasně ukončila tragédie – v roce 1982 zahynula při autonehodě, kdy měla ztratit vládu nad vozem. Spekuluje se, že údajně v důsledku mrtvice. Její portrét je od roku 2007 umístěn na pamětní monacké dvoueurové minci.

Nancy Reagan

V posledním případě se opět vrátíme do USA. To, že bývalý americký prezident Ronald Reagan byl herec, tak to není žádné tajemství. Reagan se tím nikdy netajil, svého času byl dokonce šéfem hereckých odborů. Herečkou ale byla i jeho žena Nancy, vlastním jménem Anne Frances Robbins. Divadlo tato bývalá první dáma i vystudovala. Cestovala s hereckou společností a svoji první roli získala v muzikálu Lute Song. Její popularita stoupala a dočkala se i nabídky z Hollywoodu. V letech 1949 až 1956 si zahrála celkem v 11 filmech. Její první filmová role byla ve filmu Shadow on the Wall z roku 1950. Dále následovaly filmy jako Next Voice Your Hear and East Side (1950) a West Side. Ve filmu Hellcats of the Navy si zahrála po boku svého budoucího muže. I ona se samozřejmě herecké kariéry vzdala a podporovala v kariéře svého manžela, za kterého se provdala v roce 1952. Celoživotně spolu tvořili nerozlučný pár, měli dceru a syna. Nancy se dokonce připisuje i vliv na některých Reaganových politických rozhodnutích. A dodnes je považovaná za jednu z nejvlivnějších prvních dam Ameriky a světové historie vůbec.

Tak uvidíme, kdo ze slavných hereček, modelek, ale třeba i zpěvaček nebo slavných sportovkyň zaujme pozici první dámy možná i některé z mocností. Vždyť víme, že historie se ráda opakuje.

Podobné články

Doporučujeme

Další články