fb pixel Když se Tichý oceán proměnil v obří vanu: Po havárii kontejneru v něm dodnes plavou gumové kachničky – G.cz
Vyhledávání

Když se Tichý oceán proměnil v obří vanu: Po havárii kontejneru v něm dodnes plavou gumové kachničky

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Psal se rok 1992, když se kontejner z velké nákladní lodi převážející gumové kachničky převrhl a do Tichého oceánu vypustil 28 tisíc žlutých plovoucích hraček. Jakkoliv bizarní se taková nehoda může zdát, skutečně k ní došlo a zatoulaní plastikoví ptáci brázdí rozlehlé vody dodnes.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 10.1.2020, 08:29

Plavba kolem světa

Kdo by to byl řekl, že taková věc jako gumová kachnička může být cenným zdrojem informací pro vědce a badatele? 10. ledna 1992 se z Hongkongu do Spojených států plavila velká nákladní loď Ever Laurel plná přepravních kontejnerů. Jeden z kontejnerů se ale rozhodl jít vlastní cestou. Převrhl se a do vod Tichého oceánu vypustil přes 28 tisíc kousků gumových hraček do vany. Byli mezi nimi červení bobři, zelené žáby, modré želvičky, především šlo ale o staré dobré žluté kachničky.

Veselá plastová flotila tak jeden ze světových oceánů proměnila ve vanu vpravdě epických rozměrů a navíc svou pouť kolem světa dodnes neskončila. Pravda, část byla vyplavena na pobřeží Havaje či Aljašky a část zamrzla v Arktidě, některé to ale dokázaly dotáhnout až ke břehům Skotska a jiné ty bezbřehé hladiny ještě stále brázdí.

Pár moudrých hlav si toho všimlo a rozhodlo se bizarní havárie využít. Nepotopitelné žluté plavce nazvala „The Friendly Floatees“ a díky nim se poučila o fungování nejrůznějších mořských proudů.

Například mezi Aljaškou, ostrovem Kodiak a Aleutskými ostrovy je velký vír proudů, o jehož existenci oceánologové věděli, ale netušili, jak dlouho trvá jedno jeho oběhnutí kolem dokola. A právě díky kachnám přišli na to, že takový cyklus je asi 3 roky. Kachničky zároveň pomohly zvýšit povědomí (na druhou stranu ale i její rozlohu) o Velké tichomořské odpadkové skvrně.

Podle posledního infa z fanouškovských stránek, kam lidé posílají fotografie nalezených kachniček a „odborníci“ určují, zda se jedná o ty z havárie z ledna 1992, jsou původních žlutých námořníků v terénu ještě asi 2 tisíce. Naposledy to ale někdo zkoušel odhadem počítat cca v roce 2015.

A ještě rada pro všechny, co jezdí na dovolenou k moři; pokud někdy na takovou kachničku narazíte, schovejte si ji. Bude-li patřit k tomu slavnému originálnímu hejnu, můžete ji nějakému sběrateli prodat za slušnou sumu. Tyto exkluzivní předměty se totiž mezi nadšenci prodávají klidně i za 1000 dolarů za kus.

Podobné články

Doporučujeme

Další články