Před 19 lety český astronom objevil planetku, kterou posléze pojmenoval Vepřoknedlozelo

Obrázek uživatele Martin Miko
14.01.2019, 16:07

Před 19 lety český astronom Miloš Tichý objevil na hvězdárně Kleť v okrese Český Krumlov planetku, kterou pojmenoval Vepřoknedlozelo. Název planetky má odkazovat na tradiční jihočeské jídlo, kterým se nejen tento kraj vyznačuje. Astronom Tichý mezi lety 1994 až 2012 objevil na observatoři Kleť úctyhodných 527 nebeských těles.

Geniální název pro planetku

Je tomu už 19 let od doby, kdy český astronom Miloš Tichý objevil a pojmenoval planetku Vepřoknedlozelo, jejíž název má odkazovat na klasický český pokrm. Observatoř Kleť, kde byla tato planeta objevena, je nejvýše položenou hvězdárnou v Česku. Nachází se úctyhodných 1070 metrů nad mořem a oproti ostatním má výhodu v tom, že zažívá nejvíce jasných nocí. Je totiž položena nad inverzemi, díky čemuž kletští objevitelé nalezli přes tisíc planetek.

Nejvíce objevených planetek má na svém kontě Miloš Tichý, který jich mezi lety 1994 až 2012 objevil rovných 527. Takovýchto objevitelů je na Observatoři Kleť více, ale nikdo z nich neobjevil tolik planetek jako Tichý. Každý, kdo planetku objeví, má právo navrhnout jméno Komisi pro jména malých těles, která se následně rozhodně, jestli je dané pojmenování vhodné.

Chcete-li se tedy stát věčným, není nic jednoduššího, než nějakou planetku objevit. Jsou zde však nějaká pravidla, která musíte splnit. Kromě toho, že délka názvu musí být maximálně 16 znaků, musí jednat o jednoslovný název, nesmí se jednat o nic urážlivého, název by se neměl podobat již existujícím planetkám a neměl by korespondovat s vojenskou nebo politickou tématikou nejdříve 100 let poté, co daná osoba zemřela nebo co se daná událost udála.

Před 5 lety se českým lovcům planetek podařilo pojmenovat tisící planetku. Ta má název Boiohaemum. Názvy planetek, které jsou pojmenované Čechy, se nesou v duchu jmen či příjmení slavných historických nebo současných osobností, názvů vesnic nebo pohoří. Existují však i atypické názvy jako jsou vedle Vepřoknedlozelo třeba Ferdinandvaněk, Beer nebo Švejk.

A zde si přečtete o tom, jak se stát slavným díky Výměně manželek.


Komentáře

Doporučeno pro vás