fb pixel Zaplavené metro, zkáza pražské ZOO a škody za 73 miliard: Vzpomínáme na tisíciletou vodu, která se Českem převalila v roce 2002 – G.cz
Vyhledávání

Zaplavené metro, zkáza pražské ZOO a škody za 73 miliard: Vzpomínáme na tisíciletou vodu, která se Českem převalila v roce 2002

Nástupiště Florenc během povodní v roce 2002 Zatopený areál Spolana Neratovice během povodní v roce 2002 + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Před 21 lety naše území postihla jedna z největších přírodních katastrof v historii České republiky. Jednalo se o největší záplavy od dob ničivých velkých povodní v roce 1845. Kromě zaplavení 18 stanic pražského metra a téměř čtvrt milionu evakuovaných lidí přišlo o život 17 osob a celková škoda sahala k neuvěřitelným 73 miliardám korun. Povodně navíc masivně poškodily pražskou ZOO, což s sebou neslo i smrt 134 zvířat.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 7.8.2023, 02:35

První vlna povodní

Pravděpodobně největší přírodní katastrofa v historii České republiky se odehrávala v rozmezí od 7. až 16. srpna 2002. Vše začalo silnými srážkami, které započaly již 6. srpna téhož roku. Během dvou dní vytrvalý déšť postupně rozvodnil hned několik jihočeských řek a doslova přeplnil české rybníky. Ve čtvrtek 8. srpna však jižní Čechy poznaly první fázi povodně rovné 50leté vodě. Voda z řeky Malše zaplavila části města České Budějovice a celkem muselo být evakuováno přes 2 000 lidí. Následoval 9. srpen, kdy přestalo pršet a situace se zdála klidnější. Následující den však meteorologové hrozili velkými a vytrvalými srážkami nad územím celé České republiky. Jejich předpovědi se bohužel naplnily. Odpoledne 11. srpna začíná na některých částech Čech opět mocně pršet, což způsobí nucené odpouštění přehrad vodohospodáři. Vodou napuštěná půda nezvládá pohlcovat další srážky a část Čech je tak postihnuta téměř týdenním zásahem až tisícileté povodně.

Druhá vlna byla mnohem silnější

Nejvíce zasaženou oblastí v první fázi byly jižní Čechy, druhá vlna povodní však zasáhla hned několik částí naší republiky. Ta vypuká 12. srpna. Premiér ČR Špidla vyhlašuje stav nouze pro Karlovarský, Plzeňský, Středočeský a Jihočeský kraj a pro hlavní město Prahu. Povodeň doslova ničí hned několik českých měst včetně Českého Krumlova, Berouna, Prahy, Písku, Plzně, Klatov nebo Strakonic. O den později je stav nouze vyhlášen i v Ústeckém kraji. Z důvodu povodní musí být evakuováno hned několik desítek tisíc lidí ze svých domovů. Voda ničí vše, co jí přijde do cesty, zastavuje výrobu v některých továrnách a strhává mosty.

V Praze dosahuje průtok Vltavy až 5 300 m³ za sekundu a 14. srpna je zaplaveno pražské metro a Karlín. Co se týče metra, tak navzdory tomu, že má sloužit jako atomový kryt a být po hermetickém uzavření vodotěsné, je zaplaveno 18 stanic a téměř 20 kilometrů kolejí. Oprava metra vyjde na neuvěřitelných 7 miliard korun. Zároveň je zaplavena téměř polovina areálu zoologické zahrady v Praze. Voda dosahuje na některých místech více než desetimetrového nárůstu hladiny oproti běžnému stavu. Zaměstnanci ZOO se pokoušejí zachraňovat zvířata a celkem se jim podaří evakuovat přes tisíc zvířat. Dalších 134 zvířat se bohužel nepodaří zachránit a povodně nepřežijí.

15. srpna je zatopen areál Spolany Neratovice a dochází k úniku některých chemických látek včetně chlóru. Kromě toho u soutoku řek Vltavy a Labe dochází k vytvoření povodňové vlny, která se rozlévá do okolních vesnic. Všechny mosty na severu Čech musí být zavřeny. Situace se uklidňuje až po 18. srpnu, kdy se mírní srážky, a situace se stabilizuje.

Škody a následky jsou děsivé

Celkem bylo během povodní zaplaveno na 753 obcí a záplavy si taktéž vyžádaly 17 lidských životů. V 7 krajích České republiky bylo evakuováno téměř čtvrt milionu obyvatel. Škody se vyšplhaly téměř do astronomických výšin, jelikož dosahovaly téměř 73 miliard korun. Povodně během následujících let zažilo Česko ještě několikrát. Žádná naštěstí nebyla tak ničivá jako ta v roce 2002.

A zde je 12 nejděsivějších katastrof, za které může člověk.

Podobné články

Doporučujeme

Další články