fb pixel Když se otřásla zem: Výbuch Krakatoy byl slyšet tisíce kilometrů daleko. Jaké sopky dnes aktivně ohrožují planetu? – G.cz
Vyhledávání

Když se otřásla zem: Výbuch Krakatoy byl slyšet tisíce kilometrů daleko. Jaké sopky dnes aktivně ohrožují planetu?

Popel, který sopka chrlila, ohrožoval leteckou dopravu. Muselo být zrušeno velké množství letů. + DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Nejhlasitější zvuk byl zaznamenán 27. srpna 1883, když došlo k mohutné erupci tří sopečných vrcholů na indonéském ostrově Krakatoa. Výbuch bylo slyšet až 4 a půl tisíce kilometrů daleko! Při tomto neštěstí přišlo o život na 36 000 lidí. Velkou část obětí měly na svědomí následné vlny tsunami, které dosahovaly až 30 metrů.

Václav Roman
Václav Roman Aktualizováno 27.8.2019, 10:52

Nejednalo se o jednu explozi, ale hned čtyři, které následovaly krátce za sebou. Nejsilnější měla být ta třetí. Po tomto neštěstí téměř zmizel ostrov z povrchu zemského. Popel, který zastínil Zemi, přispěl ke globálním klimatickým změnám.

V Indonésii nejsou erupce sopky ničím neobvyklým, ostatně jich tu je aktivních vulkánů tu můžeme najít kolem 130. V této vulkanicky aktivní oblasti došlo i k nejtragičtějšímu výbuchu sopky v historii. V roce 1815 na ostrově Sumbawa došlo k erupci sopky Tambora při níž zemřelo 92 000 lidí.

Aktivní sopky ohrožují své okolí i dnes a čas od času zkříží plány cestovatelům či dokonce vyženou lidi z domovů nebo znamenají kromě materiálních škod i ztráty na životech. Podívejme se na na několik vulkánů, které nás v současné době ohrožují.

1. Agung

Stratovulkán Agung se nachází na indonéském ostrově Bali. Sopka o sobě dala vědět v roce 1963, kdy způsobila smrt 1500 lidí. Tato erupce je považována za jednu z nejsilnějších v průběhu 20. století. Od začátku roku 1964 byla sopka neaktivní, nicméně v září 2017 se začala opět probouzet a v dubnu letošního roku vybuchla. Poté nastala krize, protože stupidní turisté nedbali čtyřkilometrové rizikové zóny a k aktivnímu vulkánu se kvůli fotkám stejně šplhali. Ach jo.

2. Kilaueu

Havajská sopka Kilaueu je ze všech havajských sopek tou největší a nejaktivnějších. Její název znamená v překladu "stříkat". A v poslední době stříká hodně aktivně. Lávu chrlí prakticky nepřetržitě od roku 1983, v posledních měsících nabírá její aktivita na intenzitě.

3. Sakuradžima

Sakuradžima je jedna z nejaktivnějších japonských sopek. Sopečné plyny a popel chrlí od roku 1955. Protože se nachází v hustě obydlené oblasti, patří mezi nejlépe sledované sopky světa. Ještě před rokem 1914 byla považována za neaktivní. K jejímu "zmrtvýchvstání" došlo 11. ledna 1914. Mohutné erupci předcházelo silné zemětřesení, které donutilo většinu lidí opustit své domovy. Sopka znovu explodovala v únoru 2016.

4. Etna

Sopečné pozdvižení máme i v Evropě. Naposledy o sobě slavná Etna dala vědět na konci letošního května, kdy chrlila lávu přes stopadesát metrů vysoko. Sopka stará půl milionu let patří k nejaktivnějším vulkánům Evropy, se svou nadmořskou výškou 3300 metrů se také jedná o nejvyšší aktivní sopku starého kontinentu.

5. Cotopaxi

Cotopaxi je zaručeně nejnebezpečnější vulkán na území Ekvádoru. Nachází se jen několik desítek kilometrů od hlavního města, jehož obyvatelé museli být v pohotovosti v roce 2015, kdy vulkán vychrlil mrak popela do výšky osmi kilometrů.

6. Nyiragongo

S vulkanickou aktivitou se setkáte i na africkém kontinentu. Příkladem může být stratovulkán Nyiragongo, který se tyčí do výšky 3470 metrů nad mořem na území Demokratické republiky Kongo. Sopka ohrožuje města ve svém okolí. Například v roce 2002, kdy došlo k poslední velké erupci, byla zničena část města Goma. Město, které leží jen deset kilometrů od vulkánu, bylo lávovým proudem rozděleno na dvě části.

A tady si můžete přečíst, jaké to je, když spadnete přímo do sopky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články