fb pixel Potvrdí Ústavní soud Okamurovu přezdívku Pitomio? Doufejme, že to Tomio dotáhne až do Štrasburku – G.cz
Vyhledávání

Potvrdí Ústavní soud Okamurovu přezdívku Pitomio? Doufejme, že to Tomio dotáhne až do Štrasburku

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Jak se zdá, tak Tomiovi nestačilo, že Nejvyšší soud (NS) potvrdil, že v oprávněných případech může být předseda SPD a místopředseda Sněmovny Tomio Okamura (SPD) označován jako Pitomio. Politici jsou veřejné osobnosti, takže by měli být všeobecně vůči kritice a karikaturám odolnější než běžní občané. Okamura však kvůli Pitomiovi míří k Ústavnímu soudu.

Martin Miko
Martin Miko 13.7.2018, 12:35

Okamura platí soudy za to, aby se dozvěděl, že je Pitomio

Dlouholetý sport mezi předsedou SPD Tomiem Okamurou a vydavatelstvím Czech News Center baví českou veřejnost už od roku 2013, kdy se časopis Reflex musel Okamurovi omluvit za přezdívku Pitomio, kterou od Reflexu obdržel. Tehdy Okamura nevysoudil žádné finanční odškodnění, ale pouze omluvu. Justice navíc připustila, že je možno Tomia Okamuru přezdívat jako Pitomio v případě, že to bude oprávněné, což je vzhledem k Okamurovým politickým výlevům poměrně často. Nejvyšší soud tehdy rozhodl, že přezdívka Pitomio je obdoba karikatury.

Když letos Okamura neuspěl s dovoláním u Nejvyššího soudu, tak se rozhodl, že s případem zamíří k Ústavnímu soudu. Začátkem července letošního roku totiž stížnost od Okamury obdržel předseda Ústaního soudu Pavel Rychetský, který se případem bude zajímat, jak uvedla ČTK.

Komolení jména a karikatury nejsou v české politice žádnou výjimkou. Téměř každý český politik má hned několik zkomolenin svého jména. Příkladem můžeme uvést například Ovčáček – mluvčáček, Zeman – Tuzeman, Babiš – hrabiš, Kalousek – kradousek nebo Sobotka – slabotka. Paradoxní navíc je, že právě Okamura, který se prezentuje jakožto provokativní a politicky nekorektní osobnost české politiky si stěžuje na takovou malichernost. Kdyby Okamura na celou kauzu nepoukazoval skrz soudy, tak by se na případ Pitomio už dávno zapomnělo. Momentálně v něm však vidíme pouze Nejvyšším soudem potvrzeného Pitomia.

Kdyby Tomio Okamura u Ústavního soudu prohrál, myslíte, že celou kauzu dotáhne až na Evropský soud ve Štrasburku? Doufáme, že ano. Potvrdil by tak svou přezdívku.

A zde je 5 zásadních momentů při hlasování o důvěře vlády.

Podobné články

Doporučujeme

Další články