fb pixel Populista Babiš nechce podepsat pakt OSN o migraci: našel něco mezi řádky, nebo jej prostě jen nečetl? – G.cz
Vyhledávání

Populista Babiš nechce podepsat pakt OSN o migraci: našel něco mezi řádky, nebo jej prostě jen nečetl?

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Premiér Andrej Babiš se v Mladé frontě DNES rozepsal o tom, že migrace ohrožuje naši bezpečnost a suverenitu. Pakt OSN o migraci ČR podle něj nesmí podepsat. Uvedl také, že migrace nemůže být lidským právem, čímž si získal srdce mnoha voličů SPD. A to si tentokrát ani nepomáhal zkomoleným citátem Jana Amose Komenského.

Václav Roman
Václav Roman 6.11.2018, 13:30

Může za to Kalousek

„Jako premiér trvám na tom, aby ČR nepodepsala pakt OSN o migraci,“ uvedl doslova ekonomický, chcete-li, také politický migrant Andrej Babiš. V Poslanecké sněmovně pak koncem minulého týdne prohlásil, že se mu pakt nelíbí, protože stírá rozdíly mezi legální a nelegální migrací a bude partnerům ve vládě navrhovat, aby se dohoda nepřijala.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) se nechal slyšet, že Babišovo vyjádření je čistě jeho osobní názor, a pak přednesl postoj Česka; ČR považuje některé pasáže za nešťastné. Bohužel nebyly zapracovány české připomínky, proto by dle jeho slov bylo připojení ke globální dohodě pro Česko kontraproduktivní. Tolik současný šéf české diplomacie.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který dříve vedl i ministerstvo zahraničí, ovšem tvrdí, že Česká republika usilovala o to, aby pro nás dokument nepřinášel žádné nové nároky, což se dle jeho slov dojednat podařilo. Tak se v tom vyznejte.

Diskuze nad ratifikací globálního paktu o bezpečné, řízené a legální migraci bude ještě bouřlivá. Návrh paktu, jehož hlavními cíli jsou výměna informací, důraz na záchranu lidských životů a zachování lidské důstojnosti, schválilo v červnu 192 členských zemí OSN, jednalo se o všechny členské země s výjimkou USA. Donald Trump si staví svojí zeď a od paktu se distancuje už od začátku.

K podpisu globálního paktu má dojít v prosinci v marockém Marrákeši, jak se však termín konečné ratifikace blíží, objevují se odpadlíci. Pokud dá Česká republika na osobní názor premiéra Babiše, připojíme se k Rakousku, které pakt nepodepíše kvůli zásadním obsahovým výhradám, a Maďarsku, které uvedlo, že pakt jde proti bezpečnostním zájmům země. Nově váhá také Polsko.

Bouře ve sklenici vody?

Pakt nikomu nijak nic direktivně nenařizuje, jedná se o globální rámec spolupráce, který není právně závazný a vynutitelný. Jde o výčet možných opatření a zásad, které lze v případě nastalých situací uplatňovat. V dohodě jsou cíle a cesty, jak těchto cílů dosáhnout. Hlavní náplní je, jak řešit mezinárodní migraci a předcházet jí. Což vlastně ještě nedávno Babiš chtěl – předcházet migraci.

Nicméně trestně stíhaný československý premiér má z paktu najednou strach, a tak se rozhodl trvat na tom, že by jej Česko podepsat nemělo. Na jedné straně říká, že se jedná o dokument plný vágních informací, který nic neřeší, na druhé pak Babiš vyvolává atmosféru strachu tvrzením, že ohrožuje naši bezpečnost. Definuje podle něj migraci jako základní lidské právo.

Z Babišova vyjádření vyznívá, že po přijetí paktu, budou snad moci všichni migrovat dle své libovůle, což tak samozřejmě není. V dokumentu se dle Hamáčka píše o lidských právech migrantů jako o univerzální zásadě. Dokument také neobsahuje žádné zmínky o tom, že by měla být jakkoliv omezena suverenita států. Žádné následné právo svrchovaným státům nevzniká. „Kdo by snad chtěl tvrdit opak, tak si troufnu říci, že ty dokumenty nečetl, nebo že význam těchto dokumentů zkresluje,“ řekl Hamáček.

Dle našeho názoru Babiš dokumenty četl a platí tedy Hamáčkovo za b), a sice že to interpretuje po svém a hraje na populistickou notu. Andrej Babiš totiž prosazuje názor: žádný migrant – dobrý migrant. Morální zásady mu jsou naprosto cizí. Před jeho populistickými hesly je třeba se mít na pozoru. Migraci jako takovou se mu nemůže podařit zastavit, je stará jak lidstvo samo. A i když Babiš poukazuje výhradně na její temné stránky, má mnohem více těch pozitivních. Zvláště pak pro zemi, která se potýká s nedostatkem pracovní síly, což může brzo ohrozit její konkurenceschopnost.

A zde si přečtěte o tom, že zloději budou mít svátky. Brzy totiž půjde v obchodě nakrást zboží za 10 tisíc, aniž by to byl trestný čin.

Podobné články

Doporučujeme

Další články